Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

CBA tropi kto odgazował krynickiego Jana

(ik, sś)
Plac budowy przy ulicy Świdzińskiego w Krynicy-Zdroju
Plac budowy przy ulicy Świdzińskiego w Krynicy-Zdroju iwona kamieńska
Źródło wody leczniczej Jan, które bije pod Górą Parkową w Krynicy-Zdroju, zostało zniszczone. Od kilku miesięcy obserwowano spadek zawartości dwutlenku węgla w Janie.

Dobroczynne działanie tej wody zależy bowiem od nasycenia gazem. Dawniej w każdym litrze było około 1500 miligramów gazu w każdym litrze. Dziś jest go 500- 800. Kto zniszczył źródło i kto do tego dopuścił? Odpowiedzi szukają funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Władze spółki Uzdrowisko Krynica Żegiestów podejrzewają, że szkody mogły powstać w wyniku budowy apartamentowca przy ul. Świdzińskiego. CBA zajęło się inwestycją właśnie na wniosek prezesa UKŻ Jarosława Handzla. O doniesieniu w dowiedzieliśmy się nieoficjalnie ze źródeł zbliżonych do Ministerstwa Skarbu, które jest właścicielem spółki UKŻ. Według naszych informacji, postępowanie CBA dotyczy również podejrzenia fałszerstwa dokumentów związanych z inwestycją. Pytany przez nas prezes Handzel potwierdził jedynie, że sprawa toczy się od sierpnia. Poinformował także, że szykuje pozew przeciwko firmie budującej gmach przy Świdzińskiego. O szczegółach mówić nie chciał.

- Mogę jedynie powiedzieć, że Jan nie wrócił do swego dawnego stanu, i stąd nasze działania. Uzdrowisko poniosło stratę, której wielkość właśnie próbujemy oszacować na potrzeby postępowania - oświadczył w rozmowie z ,,Gazetą Krakowską".

Apartamentowiec buduje spółka Orion z siedzibą w Rzeszowie. Na naszych łamach wielokrotnie pisaliśmy o tej budowie. Protestowała przeciwko niej grupa mieszkańców Krynicy, hydrogelolodzy z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i radny powiatowy Krzysztof Cycoń. W ostatnich dniach lipca do Krynicy przyjechała delegacja naukowców z AGH zaniepokojonych głębokim, kilkumetrowym wykopem pod budowę gmachu.

- Podczas prac ziemnych dwutlenek węgla może znaleźć inne ujście. To może spowodować, że Jan całkowicie straci swoje własności, przestanie być szczawą, zmieni się w zwykłą wodę słodką - prorokował dr Mariusz Czop.

Latem tego roku, po pierwszych oznakach utraty mineralizacji, inwestor na wezwanie prezesa Handzla częściowo zasypał wykop pod budowę. Źródło nie wróciło jednak do dawnej kondycji. Prac budowlanych nie przerwano. Zdjęcie, które zamieszczamy jako ilustrację do naszej publikacji, wykonano wczoraj. Mury, które rosną w wykopie, mają już wysokość dwóch kondygnacji. Pytania o szczegóły i prośby o komentarz w sprawie toczącego się postępowania skierowaliśmy zarówno do CBA, jak i do przedstawiciela inwestora. Wciąż czekamy na odpowiedź.

[b]Jan leczy, tylko kiedy jest na gazie

Woda ze zdroju Jan w Krynicy jest wyjątkowa wśród leczniczych źródeł. Ma niską zawartość minerałów, a jednak wyjątkowe właściwości w kuracji schorzeń nerek i przewodu moczowego. Jej aktywność w dużym stopniu warunkuje nasycenie dwutlenkiem węgla. Obniżenie jego zawartości w złożu, z którego jest pozyskiwana, może zmniejszać efektywność kuracji, w której jest stosowana. Dlatego właśnie pokłady, z których wydobywany jest Jan, podlegają szczególnej ochronie. Lecznicze właściwości wody z tego zdroju uwidaczniają się, kiedy pijemy jej duże ilości (minimum 1,5 litra na dzień). W mniejszych dawkach działa jak zwykła woda stołowa.[/b]

A może to Ciebie szukamy? Zostań**miss internetu**województwa małopolskiego
Brutalne zbrodnie, zuchwałe kradzieże, tragiczne wypadki. Wejdź na**kryminalnamalopolska.pl60 tysięcy złotych do wygrania. Sprawdź jak. Wejdź na**www.szumowski.eu
Sportowetempo.pl**U nas wszystko gra.**

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska