
Gmina Krzeszowice zamierza wybudować nowy Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. Od 2013 r. ma punkt tymczasowy. Mieści się w Krzeszowicach, przy ul. Stanisława Czycza, obok centralnej oczyszczalni ścieków. Jednak nie jest dostosowany do norm odbioru i przeładunku odpadów.
- Nowy punkt powstanie obok istniejącego po drugiej stronie ulicy. Koszt jego budowy szacujemy na 2,8 do 2,9 mln złotych. Zdobyliśmy na to 2 mln zł dofinansowania zewnętrznego - mówi Wacław Gregorczyk, burmistrz gminy Krzeszowice.
- Będzie to wybrukowane, odwodnione, dostosowane do norm unijnych miejsce czasowego magazynowania i przeładunku segregowanych opadów. A wraz z nim chcemy wybudować myjnię samochodów ciężarowych - zapowiada szef gminy.
Punkty selektywnej zbiórki odpadów powstały po tzw. „reformie śmieciowej”, by umożliwić mieszkańcom pozbywanie się segregowanych i problemowych odpadów. Do punktu można przywozić plastik, szkło, papier, metal, odpady zielone, paleniskowe, wielkogabarytowe, zużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny, opony, odpady remontowe, zużyte baterie.
Te same odpady będzie można oddawać w nowym punkcie. - Inwestycja ma poprawić zagospodarowanie odpadów. Teren zostanie utwardzony, wybrukowany oraz odpowiednio odwodniony - mówi Katarzyna Soska-Więcek, kierownik Referatu Gospodarki Komunalnej w Urzędzie Miasta i Gminy w Krzeszowicach.
- Obok miejsca czasowego magazynowania odpadów będzie też strefa przeładunku. Dlatego, że u nas niektóre domostwa są położone na wzniesieniach i odpady z nich są odbierane małymi samochodami. Potem trzeba je przeładować na większe pojazdy, które odwożą śmieci do regionalnych instalacji do Krakowa lub Bolesławia. Przeładunek jest konieczny, bo oszczędniej jest wysłać jeden duży samochód niż kilka małych - podkreśla.
Ponadto w nowym krzeszowickim PSZOK będą pomieszczenia dla pracowników, myjnia samochodów, waga, ścieżka informacyjno-edukacyjna oraz miejsce do odzyskiwania rzeczy, które mogą dostać „drugie życie”. - Stamtąd będzie można odebrać np. wózek dziecięcy, który może komuś jeszcze posłużyć. Wtedy taki wózek przestaje być odpadem, jest znów przedmiotem użytkowym - mówi kierowniczka.
WIDEO: Dlaczego warto dbać o środowisko?
Źródło: Dzień Dobry TVN, x-news