Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Penderecki. Lusławice to był jego dom i miejsce na Ziemi. Tu miał malowniczy dwór, ogród i swoje Centrum Muzyki [ZDJĘCIA]

Paweł Chwał
Paweł Chwał
Zdjęcia dworu, parku i arboretum w Lusławicach użyczone dzięki przychylności kierownictwa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego
Zdjęcia dworu, parku i arboretum w Lusławicach użyczone dzięki przychylności kierownictwa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego Marek Bebłot/ArtPost
Z Krakowem był bardzo mocno związany, ale to niewielkie Lusławice koło Zakliczyna przez blisko pół wieku były dla wybitnego, zmarłego przed dwoma laty kompozytora Krzysztofa Pendereckiego drugim domem, a na pewno ulubionym miejscem na Ziemi, w którym nie tylko odpoczywał, ale również komponował swoje arcydzieła i sadził ukochane drzewa. - Popatrzmy na drzewo. Ona nas uczy, że dzieło sztuki musi być podwójnie zakorzenione - w ziemi i w niebie - mówił.

Krzysztof Penderecki w Lusławicach miał swój drugi dom

Gdy Krzysztof Penderecki w 1974 roku kupował dwór w Lusławicach budynek był w opłakanym stanie. Zabytek sypał się, od wilgoci zgniły podłogi, w pobliskim lamusie zawalone były stropy. Park, w którym wycięto wszystkie drzewa nadające się na deski zarastały bezwartościowe samosiejki. Grobowiec pochowanego w parku Faustyna Socyna - przywódcy duchowego arian w XVI wieku był ulubionym miejscem wiejskich libacji, z którego wywieziono pół ciężarówki butelek i szkła.

- Na początku sami wykonywaliśmy tutaj najpilniejsze prace. W tym zakresie dyrygentką była moja żona Elżbieta - wspominał po latach z uśmiechem profesor.

Dwór w Lusławicach ma długą historię. Pierwsza wzmianka o dobrach lusławickich pojawiła się w kronikach w XIII wieku. Trzy stulecia później zamieszkał tu filozof i teolog Faustyn Socyn – przywódca duchowy arian, którego grobowiec znajduje się na terenie założonego przez Krzysztofa Pendereckiego arboretum. W latach 30-tych ub. Wieku w dworze lusławickim przebywał Jacek Malczewski, który założył tu szkółkę dla szczególnie uzdolnionych dzieci wiejskich. W 1974 roku podupadający dwór kupili Pendereccy. Po ponad 45 latach żmudnej pracy lusławicki zabytek wraz z ogrodem należy dzisiaj do najpiękniejszych w Polsce. Jego właściciele za ochronę polskiego krajobrazu w swojej posiadłości zostali uhonorowani m.in. wyróżnieniem „Genius loci Polonia”.

Kraków pożegnał Krzysztofa Pendereckiego. "Wyzwoloną nutą na...

Krzysztof Penderecki i jego dom w Lusławicach

Z każdej podróży profesor przywoził sadzonkę jakiegoś drzewa czy innej rośliny i osobiście wybierał miejsce jej posadzenia. Ogród się rozrastał i jeśli koło dworku był ogród polski, to nieco na północ włoski, na zachód japoński, a na południu angielski

- Jestem kolekcjonerem i tak jak filatelista chciałby mieć wszystkie najciekawsze znaczki świata, ja chciałbym mieć wszystkie piękne drzewa - zwierzył się profesor w książce „Pendereccy. Saga rodzinna”.

W arboretum, które powstało na bazie dworskiego starodrzewu, miejsce znalazły unikatowe w naszym kraju odmiany drzew, przywiezione przez Krzysztofa Pendereckiego z różnych kontynentów i egzotycznych często rejonów świata. W ogrodzie i parku rośnie 1800 gatunków drzew i krzewów. Cały teren zajmuje ponad 30 hektarów.

- Lusławice to było moje dziecko - przyznawał wyraźnie wzruszony kompozytor w maju 2019 roku, podczas podpisania listu intencyjnego w sprawie przekazania nieruchomości na rzecz Skarbu Państwa. - W pewnym momencie uznałem, że jednak to jest wielkie obciążenie dla mnie, żeby utrzymać ten dwór. Jeżeli ministerstwo jest zainteresowane kupnem, bo to nie jest darowizna, to przekazanie dworu i ogrodu w ręce ministerstwa jest najlepszym pomysłem - stwierdził dodając, że tylko takie rozwiązanie gwarantuje, żeby dzieło jego życia nie zostało zaprzepaszczone.

Skarb Państwa nabył posiadłość w Lusławicach w ubiegłym roku. Liczący ponad 30 hektarów zespół dworsko-parkowy kosztował ponad 20 mln zł.

Cała posiadłość jest otoczona wysokim murem i osoby z zewnątrz dotąd nie miały na nią wstępu. Wyjątkiem byli nowożeńcy, którzy chcieli wykonać sobie ślubną sesję fotograficzną. Mogli liczyć na wpuszczenie do środka, ale pod warunkiem, że w Lusławicach nie przebywali akurat Pendereccy.

Zdjęcia dworu, parku i arboretum w Lusławicach użyczone dzięki przychylności kierownictwa Europejskiego Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego

Krzysztof Penderecki. Lusławice to był jego dom i miejsce na...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Reportaż Śląski Związek Rolników Strajk

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska