- Matka księdza Tischnera chciała urodzić swoje pierwsze dziecko w szpitalu w Nowym Sączu - opowiada Andrzej Długosz, prezes Towarzystwa Miłośników Starego Sącza. - Akcja porodowa rozpoczęła się jednak wcześniej niż zakładano i musiała zatrzymać się w Starym Sączu, w domu stryja księdza Józefa przy ul. Józefa Piłsudskiego. To właśnie tam przyszedł na świat słynny ksiądz-filozof.
Andrzej Długosz dodaje, że ksiądz Tischner przyjął chrzest w tutejszym kościele i mimo że Tischnerowie niedługo potem przenieśli się do Łopusznej, Stary Sącz na zawsze pozostał ważnym miejscem dla rodziny.
- Ksiądz Tischner często przyjeżdżał tu do babci i wujów. Gdy jego rodzice przeszli na emeryturę, przeprowadzili się do Starego Sącza - mówi Andrzej Długosz. - Józef spędzał u nich każde święta i wakacje. Odprawiał msze i głosił kazania w kościele klasztornym sióstr klarysek - dodaje.
Już od ośmiu lat w Starym Sączu odbywają się Dni Tischnerowskie poświęcone tej wybitnej postaci. Zwykle uroczystości rozpoczynają się ok. 12 marca, w dzień urodzin księdza. Tym razem obchody przesunięto, by połączyć Dni Tischnerowskie z nadaniem imienia Księdza Profesora Zespołowi Szkół Ponadgimnazjalnych.
Jutro w kościele pw. św. Elżbiety Węgierskiej zostanie odprawiona msza święta, podczas której odbędzie się poświęcenie sztandaru. Z tej okazji do Starego Sącza przybędzie biskup diecezji tarnowskiej, Andrzej Jeż. Swoją obecność zapowiedział również Kazimierz Tischner, najmłodszy brat księdza Józefa.
- Wybór na patrona ks. Tischnera to wspólna decyzja uczniów, rodziców i nauczycieli- zaznacza Beata Szlachetka, zastępca dyrektora Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. - Przeprowadziliśmy referendum, podczas którego uczniowie mogli wybrać patrona spośród zaproponowanych kandydatów lub dopisać własną propozycję.
Ksiądz Tischner zwyciężył m.in. ze Zbigniewem Herbertem czy Wisławą Szymborską. Jak przyznają nauczyciele, szkoła żyje wydarzeniami związanymi z przyszłym patronem. - Uczniowie biorą udział w konkursach plastycznych i testach wiedzy o księdzu Józefie, byli na wycieczce w Łopusznej, przygotowywali plakaty, spotkali się z bratem księdza, przedstawili propozycję nowego logo szkoły, związanego z patronem - wymienia Wiesława Majda, polonistka.
Uczniowie przygotowują się do uroczystej akademii. Agata Bodziaczyk, tegoroczna maturzystka mówi, że występ będzie szansą na pokazanie swojego talentu, a jednocześnie pozwoli oddać hołd wybitnej postaci.
- Wartości, o których mówił ksiądz Tischner, są wciąż niezwykle aktualne. Myślę, że można z całą pewnością powiedzieć, że ksiądz jest autorytetem dla współczesnej młodzieży - podkreśla Agata.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+