Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Kto usunie suche gałęzie z Parku Bednarskiego? Czas ucieka, a park nadal pozostaje zamknięty

Aleksandra Łabędź
Aleksandra Łabędź
Postęp prac w Parku Bednarskiego w połowie października
Postęp prac w Parku Bednarskiego w połowie października Wojciech Matusik
Pod koniec października br. Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił przetarg na "usunięcie posuszu gałęziowego oraz cięcie pędów" w Parku Bednarskiego. Na wykonanie tego zadania urzędnicy przewidzieli kwotę nieco ponad 312 tys. zł. Przypominamy, że Park Bednarskiego od początku lipca cały czas pozostaje placem budowy. Jego teren na ten czas został całkowicie zamknięty. Wbrew składanym obietnicom, że jego część zostanie udostępniona w lecie, tak się nie stało. Pracownicy ZZM tłumaczyli, że poszczególne części parku nie są otwierane, ponieważ mogłoby to wpłynąć na sprawność prowadzonych prac na terenie całego parku.

Jak można przeczytać w dokumentacji przetargowej, ZZM poszukuje wykonawcy, który wykona prace ogrodnicze w zakresie odtworzenia skrajni ciągów pieszych oraz usunięcia posuszu gałęziowego w ramach zadani pn. : „Rewaloryzacja Parku im. Wojciecha Bednarskiego”.

- "Zakres prac obejmuje roboty przygotowawcze polegające na odtworzeniu skrajni ścieżek pieszych poprzez wykonanie stosownych cięć pędów zawężających ciągi piesze i stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa oraz prace ogrodnicze polegające na usunięciu posuszu gałęziowego drobnego i grubego, stanowiącego istotne zagrożenie bezpieczeństwa zarówno pracowników budowy, jak i przyszłych użytkowników parku" - czytamy w dokumentacji.

Zarząd Zieleni Miejskiej w dokumentacji nie podaje liczby drzew, które będą poddawane zabiegom.

Zaważyły względy ekonomiczne

W połowie października Zarząd Zieleni Miejskiej informował: - "Zdając sobie sprawę ze znaczenia parku dla mieszkańców, chcemy aby jego modernizacja przebiegała jak najsprawniej. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom podjęliśmy decyzje mające na celu przyspieszenie realizacji całości inwestycji".

Otwarcie etapu V, czyli siłowni plenerowej ZZM przewiduje na IV kwartał 2022r. W części planowanej do wcześniejszego oddania wykonane zostały nawierzchnie z betonu jamistego, zamontowano ławki oraz urządzenia siłowni plenerowej, a także wykonano nasadzenia zieleni niskiej.

Pozostałe prace w innych częściach parku to m. in. dalsze wykonanie nawierzchni, montaż oświetlenia parkowego, prace wykończeniowe elewacji i wyposażenia Domku ogrodnika przeznaczonego na funkcję toalety, montaż dachu altany oraz gloriety i nasadzenia zieleni niskiej i wysokiej.

Jak tłumaczył ZZM zamknięcie parku dla mieszkańców "pozwala na kompleksowe prowadzenie prac na całym obszarze parku".

Wszelkie zmiany dotyczące w opóźnieniu otwarcia poszczególnych części parku tłumaczone były względami ekonomicznymi tzn. wzrostem cen materiałów budowlanych. ZZM na wiosnę przyszłego roku planuje rozpocząć nasadzenia zieleni tj. drzewa, około 5 tys. krzewów, 57 tys. roślin cebulkowych i 8 tys. bylin ozdobnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Czy ubezpieczanie upraw zyskuje na popularności?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska