Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kukurydziany Księżyc 2020. Wyjątkowa pełnia Księżyca we wrześniu. Takie zjawisko zdarza się raz na kilka lat

Natalia Urzędowska
Natalia Urzędowska
Wyjątkowa pełnia Księżyca we wrześniu już dzisiaj. Takie zjawisko zdarza się raz 2,5-3 lata
Wyjątkowa pełnia Księżyca we wrześniu już dzisiaj. Takie zjawisko zdarza się raz 2,5-3 lata Fot. Pixabay
Pełnia Księżyca od stuleci stanowi inspirację dla wielu artystów, poetów oraz zakochanych. W tym miesiącu będą oni mieli powód do radości, gdyż wrzesień przyniesie niezwykłe zjawisko, które zdarza się średnio raz na 2,5 roku. W tym miesiącu zaobserwujemy aż dwie pełnie Księżyca. Pierwsza z nich już 2 września.

Kukurydziany Księżyc 2020. Wyjątkowa pełnia Księżyca we wrześniu. Jak i o której oglądać?

Pierwszy raz od wielu lat będziemy mogli zaobserwować Pełnię Księżyca już w pierwszym tygodniu września. Pełnię jasności osiągnie on 2 września, a do następnej fazy przejdzie dopiero trzy dni później.

Będzie to tak zwany Kukurydziany Księżyc, pojawiający się na niebie co kilka lat. Jego nazwa wywodzi się z kultury rdzennych Amerykanów. Odnosi się także do pory roku, w której rolnicy zbierają plony swojej pracy. Pojawienie się Kukurydzianego Księżyca oznacza, że już pod koniec miesiąca ujrzymy kolejną pełnię - tym razem będzie to Niebieski Księżyc. Sytuacja ta nastąpi pomiędzy 30 września a 1 października. Ostatni raz miała ona miejsce 31 marca 2018 roku.

Co dokładnie oznacza Niebieski Księżyc?

Mianem Niebieskiego Księżyca określa się pełnię, która dodatkowo pojawia się w tym samym miesiącu co poprzednia. Warto zaznaczyć, że jedynym miesiącem, w którym nigdy nie będziemy w stanie zobaczyć dwóch pełni jest luty. Dlaczego? Otóż między jedną a drugą pełnią Księżyca mija 29,5 dnia. Miesiąc luty jest więc za krótki.

Co ciekawe, Księżyc rzeczywiście zaświecił kiedyś na niebiesko. W 1883 roku, po wybuchu wulkanu Krakatau, pył wznoszący się w powietrze sprawił, że Księżyc wydawał się przybierać niebiesko-zieloną barwę.

Warto wspomnieć, że już 5 września będziemy mogli zaobserwować kolejne zjawisko astronomiczne. Wówczas Księżyc spotka się na niebie z Marsem. Najbliżej siebie będą jednak rankiem, 6 września.

Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka?

Już w starożytności wierzono, iż kolejne fazy Księżyca, a szczególnie pełnia, ma korzystny wpływ na człowieka i jego samopoczucie, zachowanie, jak również sprzyja leczeniu. Współczesne badania potwierdziły tę tezę.

Z jednej strony przypisuje jej się osiąganie sukcesu, spełnienia, wzniecenie pożądania, poczucie pobudzenia i ekscytacji. Jednak znacznie częściej kojarzona jest ze skłonnościami depresyjnymi, impulsywnością, spadkiem nastroju oraz nerwowością. Z tego powodu niektóre miasta, np. Brighton, wprowadziły wzmożone patrole policyjne podczas pełni księżyca ze względu na zwiększone statystyki wypadków, przestępstw, jak również samobójstw.

Dodatkowo w tym czasie mogą towarzyszyć nam takie objawy jak migrena, bezsenność, wzmożony apetyt oraz bardziej obfite miesiączki. Pełnia księżyca sprzyja również powstawaniu opuchlizn poprzez zatrzymywanie wody w organizmie. Szczególną ostrożność powinni zachować lunatycy, gdyż księżycowa poświata często odczytywana jest przez nich jako zachęta do nocnego podróżowania.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska