Kukurydziany Księżyc 2020. Wyjątkowa pełnia Księżyca we wrześniu. Jak i o której oglądać?
Pierwszy raz od wielu lat będziemy mogli zaobserwować Pełnię Księżyca już w pierwszym tygodniu września. Pełnię jasności osiągnie on 2 września, a do następnej fazy przejdzie dopiero trzy dni później.
Będzie to tak zwany Kukurydziany Księżyc, pojawiający się na niebie co kilka lat. Jego nazwa wywodzi się z kultury rdzennych Amerykanów. Odnosi się także do pory roku, w której rolnicy zbierają plony swojej pracy. Pojawienie się Kukurydzianego Księżyca oznacza, że już pod koniec miesiąca ujrzymy kolejną pełnię - tym razem będzie to Niebieski Księżyc. Sytuacja ta nastąpi pomiędzy 30 września a 1 października. Ostatni raz miała ona miejsce 31 marca 2018 roku.
Co dokładnie oznacza Niebieski Księżyc?
Mianem Niebieskiego Księżyca określa się pełnię, która dodatkowo pojawia się w tym samym miesiącu co poprzednia. Warto zaznaczyć, że jedynym miesiącem, w którym nigdy nie będziemy w stanie zobaczyć dwóch pełni jest luty. Dlaczego? Otóż między jedną a drugą pełnią Księżyca mija 29,5 dnia. Miesiąc luty jest więc za krótki.
Co ciekawe, Księżyc rzeczywiście zaświecił kiedyś na niebiesko. W 1883 roku, po wybuchu wulkanu Krakatau, pył wznoszący się w powietrze sprawił, że Księżyc wydawał się przybierać niebiesko-zieloną barwę.
Warto wspomnieć, że już 5 września będziemy mogli zaobserwować kolejne zjawisko astronomiczne. Wówczas Księżyc spotka się na niebie z Marsem. Najbliżej siebie będą jednak rankiem, 6 września.
Jaki wpływ ma pełnia Księżyca na człowieka?
Już w starożytności wierzono, iż kolejne fazy Księżyca, a szczególnie pełnia, ma korzystny wpływ na człowieka i jego samopoczucie, zachowanie, jak również sprzyja leczeniu. Współczesne badania potwierdziły tę tezę.
Z jednej strony przypisuje jej się osiąganie sukcesu, spełnienia, wzniecenie pożądania, poczucie pobudzenia i ekscytacji. Jednak znacznie częściej kojarzona jest ze skłonnościami depresyjnymi, impulsywnością, spadkiem nastroju oraz nerwowością. Z tego powodu niektóre miasta, np. Brighton, wprowadziły wzmożone patrole policyjne podczas pełni księżyca ze względu na zwiększone statystyki wypadków, przestępstw, jak również samobójstw.
Dodatkowo w tym czasie mogą towarzyszyć nam takie objawy jak migrena, bezsenność, wzmożony apetyt oraz bardziej obfite miesiączki. Pełnia księżyca sprzyja również powstawaniu opuchlizn poprzez zatrzymywanie wody w organizmie. Szczególną ostrożność powinni zachować lunatycy, gdyż księżycowa poświata często odczytywana jest przez nich jako zachęta do nocnego podróżowania.
