FLESZ - Nowy lek na koronawirusa ma 94 proc. skuteczności
Muzyczny weekend rozpocznie spotkanie zainicjowane przez Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego w Lusławicach. Od połowy kwietnia placówka prowadzi internetowy cykl spotkań, wykładów i kursów cenionych pedagogów skierowany do uzdolnionych artystycznie uczniów liceów, studentów oraz wszystkich chętnych.
W ramach Wiosennej Akademii Muzyki Centrum zaprasza na spotkanie, podczas którego uczestnicy dowiedzą się, jak najlepiej wykorzystać czas spędzony w domu na rozwinięcie swoich umiejętności gry na fagocie. O aspektach technicznych i ćwiczeniach praktycznych opowie fagocista Artur Kasperek. Transmisja godzinnego wykładu rozpocznie się w piątek, 24 kwietnia, o godz. 17 na oficjalnym profilu Centrum na Facebooku.
Tatry. Dolina Chochołowska pełna krokusów. I bez tłumu turystów
Piątkowy wieczór uświetni również Filharmonia Krakowska. O godz. 19. 30 na jej facebookowym profilu pocznie się emisja koncertu z muzyką Karola Szymanowskiego. Podczas transmisji zabrzmią „Uwertura koncertowa E-dur Op 12” oraz „II Symfonia B-dur Op.19”. Kompozycje zostaną zaprezentowane w archiwalnym wykonaniu Orkiestry Filharmonii Krakowskiej pod batutą Pawła Przytockiego.
Natomiast w najbliższą niedzielę, 26 kwietnia, we wnętrzach Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie zagra Mariusz Grochowski, członek Capelli Cracoviensis. W jego wykonaniu usłyszymy „Sonatę na altówkę solo op. 25 nr 1” niemieckiego kompozytora Paula Hindemitha. Relacja na żywo będzie transmitowana od godz. 18 na facebookowym profilu Capelli Cracoviensis.
Propozycje spotkań i relacji z koncertów organizowanych w internecie, choć nie zastępują udziału w koncercie na żywo, dają tego spotkania namiastkę. Dla wszystkich, którzy o orkiestrze chcieliby wiedzieć więcej, lepiej ją znać i rozumieć, dostępny jest Orkiestrownik.
To nowoczesny przewodnik po muzyce klasycznej w formie bezpłatnej aplikacji na telefony i tablety sfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, którego producentami byli m.in. Instytut Muzyki i Tańca oraz Narodowy Instytut Audiowizualny.
Orkiestrownik ma krok po kroku wprowadzać w świat orkiestry, pokazywać bogactwo jej instrumentarium, zapoznawać użytkownika z muzykami, dyrygentem, wprowadzać w świat ich pracy, ukazując specyficzną atmosferę próby oraz koncertu. To również alternatywa dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą uczestniczyć w koncertach emitowanych o konkretnych porach.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Jak przeżyć domową kwarantannę, żeby nie zwariować? [MEMY]
- Tego Krakowa już nie ma. Zobacz prawdziwe skarby [ZDJĘCIA]
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
