Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupcy z krakowskich placów toczą bój z hipermarketami [ZDJĘCIA]

Arkadiusz Maciejowski
W sobotę na Placu Nowym odbył się festiwal Krakowskim Targiem. Na Placu Nowym prezentowali się kupcy z sześciu targowisk położonych w centrum Krakowa: Starego i Nowego Kleparza, Rynku Dębnickiego z placów: pod Halą Targową, na Stawach oraz oczywiście – Nowego. Była to również okazja do rozpoczęcia debaty o problemach małych lokalnych kupców, którzy przegrywają walkę z dużymi sieciami handlowymi. Zobaczcie zdjęcia.

- Największą naszą bolączką jest brak młodego klienta, który wybiera galerię, bo w zimie jest tam ciepło, a w lecie chłodno - mówi Wiesław Nalepa, prezes zarządu spółki kupieckiej "Stary Kleparz". I dodaje, że jego spółka podejmuje wiele działań, aby młodzież doceniła walory placów targowych. Zainstalowali m.in. monitoring, nagłośnienie, darmowe wi-fi, dzięki któremu można połączyć się z internetem.

- Mamy stronę internetową, jesteśmy na Facebooku, nawiązaliśmy także współpracę ze szkołami gastronomicznymi licząc, że ich uczniowie kiedyś będą naszymi klientami, ale i tak niewiele to pomaga - tłumaczy Nalepa.

Zarządcy Nowego Kleparza podkreślają, że w ciągu ostatnich kilku lat stracili ponad połowę klientów. - Starsi ludzie, niestety, odchodzą, a młodzi rzadko trafiają na targowiska, bo nie są dla nich atrakcyjne - mówi Czesław Wadowski, prezes spółki kupieckiej Nowy Kleparz. I zaznacza, że kłody pod nogi kupców rzucają także urzędnicy miejscy.

- Zlikwidowana została przyNowym Kleparzu pętla busów, które kończą teraz trasy pod Galerią Krakowską, zmienione zostały także trasy wielu linii MPK. Kiedyś był tu duży punkt przesiadkowy i wiele osób robiło u nas poranne czy popołudniowe zakupy, a teraz jest pusto - podkreśla Czesław Wadowski. Przedstawiciele Nowego Kleparza twierdzą, że w pozyskaniu klientów nie pomogły nawet liczne akcje promocyjne. - Zaproponowaliśmy mieszkańcom darmowe weekendy. Mogli ustawić stanowisko np. ze swoimi wyrobami, garderobą, książkami i je sprzedać albo się wymienić, ale to też nie pomogło - dodaje Wadowski.

Kupcy podkreślają również, że o ile większe place targowe w miejscach często odwiedzanych - np. plac Nowy - jakoś jeszcze prosperują (głównie dzięki turystom), to mniejsze targowiska mają ogromne kłopoty. W tej grupie znajduje się m.in. Rynek Dębnicki. - Niestety, przy małych placach brakuje miejsc parkingowych, a teraz klienci chcą przyjechać autem na zakupy - mówi Dorota Bielatowicz, handlująca od lat warzywami i owocami w Dębnikach.

Kupcy mówią, że walkę z galeriami chcą toczyć głównie przy pomocy zdrowej żywności. - Coraz więcej osób stawia na zdrowe odżywianie. A właśnie na placach targowych można kupić najświeższe produkty od lokalnych producentów - mówi Anna Frajder-Grodecka z placu Nowego. - Na targowisku można też się potargować, a w hipermarketach usłyszeć można tylko pikanie czytnika - zauważają na placu Nowym.

Maksymilian Karwala, 28-latek spod Hali Targowej podkreśla zaś, że do targowisk można przekonać wiele osób czymś oryginalnym. - My kilka tygodni temu otworzyliśmy pod Halą"Krakowski Kumpir" - stragan z piecem. Kumpir to ziemniak, dojrzewający w piecu, podawany z pysznymi dodatkami, takimi jak: boczek, kiełbaska, salami, ser żółty, serek biały. Liczymy, że skusimy tym także młodych - mówi Karwala.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska