Spis treści
- Pierwsze Mieszkanie i Mieszkanie bez wkładu własnego: co lepsze?
- Mieszkanie bez wkładu własnego przy braku dzieci lub z jednym dzieckiem
- Dwoje lub więcej dzieci w rodzinie: jaki program wybrać?
- Oba programy bardzo korzystne przy trójce lub czwórce dzieci
- Mieszkanie bez wkładu własnego i Pierwsze mieszkanie: co na plus, co na minus
W drugiej połowie roku ma zacząć działać program „Pierwsze Mieszkanie”. Dzięki niemu będzie można uzyskać m.in. dopłaty, które obniżą oprocentowanie kredytu do ok. 2%. Jednocześnie wciąż ma działać inny program dopłat, czyli „Mieszkanie bez wkładu własnego”. W tym przypadku wsparcie jest wypłacane po urodzeniu się drugiego i kolejnych dzieci w rodzinie.
Pierwsze Mieszkanie i Mieszkanie bez wkładu własnego: co lepsze?
Z wyliczeń Expandera wynika, że zdecydowanej większości potencjalnych uczestników bardziej będzie opłacało się skorzystać z kredytu na 2%, czyli programu „Pierwsze Mieszkanie”. „Mieszkanie bez wkładu własnego” warto brać pod uwagę, jeśli ktoś planuje posiadać troje lub więcej dzieci.
Program „Mieszkanie bez wkładu własnego” działa już pół roku, ale nie cieszy się zbyt dużym zainteresowaniem.
– Problemem jest zbyt niska zdolność kredytowa, która powoduje, że niewiele osób może uzyskać preferencyjny kredyt. Sytuacja niedługo ma się jednak poprawić. KNF zapowiedziała, że złagodzi zapisy rekomendacji dla kredytów z oprocentowaniem stałym. Poprawi to dostępność kredytów udzielanych zarówno w ramach „Pierwszego Mieszkania”, jak i „Mieszkania bez wkładu własnego”. W tym drugim przypadku warunkiem poprawy jest jednak wybór oprocentowania stałego – wyjaśnia Jarosław Sadowski, Główny analityk Expander Advisors.