Spis treści
- Opłaty u lekarzy szokują. Polisa będzie ratunkiem?
- Coraz droższe wizyty nie tylko u stomatologów
- Pakiet medyczny od pracodawcy nabiera nowego znaczenia jako dodatkowe świadczenie pozapłacowe…
- Popularność ubezpieczeń zdrowotnych kupowanych indywidualnie też wzrośnie
- Teraz duże zainteresowanie dostępem do prywatnych szpitali i zagranicznych lekarzy w ramach polisy
Przez rok prywatne wizyty u lekarzy specjalistów i stomatologów podrożały o niemal jedną piątą. Taka sytuacja będzie miała wpływ na zainteresowanie ubezpieczeniami medycznymi.
Opłaty u lekarzy szokują. Polisa będzie ratunkiem?
Narzekania na drożyznę są obecnie powszechne i zwykle dobrze uzasadnione. Skutki inflacji na pewno mocniej odczuwają osoby dość często korzystające z odpłatnych usług medycznych. Niedawne statystyki GUS nie pozostawiają wątpliwości. Okazuje się bowiem, że odpłatne wizyty w gabinetach lekarskich i stomatologicznych przez rok podrożały o około jedną piątą.
Już wcześniej w ramach prywatnej służby zdrowia nie można było mówić o niskich kosztach leczenia. Warto zastanowić się, jak opisywana sytuacja może wpłynąć na rynek ubezpieczeń zdrowotnych - zarówno tych grupowych, jak i indywidualnych.
Coraz droższe wizyty nie tylko u stomatologów
O coraz wyższych opłatach za usługi medyczne mówi się już od pewnego czasu. Niektórzy rodacy niestety odczuli podwyżki na własnej kieszeni. Warto jednak zwrócić uwagę, że medialne doniesienia dość często koncentrują się na temacie coraz wyższych kosztów usług dentystycznych. Tymczasem dane Głównego Urzędu Statystycznego wskazują na duży wzrost dotyczący wszystkich kategorii usług medycznych.
GUS podaje, że od listopada 2021 roku do listopada 2022 roku, odnotowano następujące wzrosty opłat za usługi medyczne oraz cen farmaceutyków:
- wyroby farmaceutyczne - podwyżka cen o 4,7% względem listopada 2021 roku
- urządzenia i sprzęt terapeutyczny - podwyżka o 8,3%
- usługi lekarskie - podwyżka o 17,0%
- usługi stomatologiczne - podwyżka o 17,3%
- usługi szpitalne i sanatoryjne - podwyżka o 14,9%
Jak widać, bardzo znaczący roczny wzrost cen dotyczył wszystkich produktów i usług z szeroko pojętej kategorii „Zdrowie”. Dla wspomnianej kategorii GUS odnotował roczny wzrost cen wynoszący 9,1% (XI 2021 r. - XI 2022 r.). Zatem w listopadzie statystyczny Polak na wszystkie wyroby i usługi medyczne wydawał o około jedną dziesiątą więcej niż przed rokiem. „Można mieć uzasadnione obawy, że mocny wzrostowy trend nadal będzie widoczny w 2023 roku” - podkreśla Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.
Pakiet medyczny od pracodawcy nabiera nowego znaczenia jako dodatkowe świadczenie pozapłacowe…
Opisywana sytuacja na pewno będzie miała dość daleko idące konsekwencje dla rynku ubezpieczeń medycznych. Takie polisy zdrowotne w najbliższym czasie staną się bowiem jeszcze ważniejszym, pozapłacowym benefitem dla pracowników.