Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łabawa: gmina kupi oczyszczalnię ścieków?

Izabela Frączek
Po kolektorach słonecznych przyszedł czas na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Tak zdecydował w ubiegłym roku Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, stawiając przed gminami worek ze 150 mln złotych. Samorządy, zamiast budować sieć kanalizacyjną w trudnym terenie, mogą nakłonić mieszkańców do zainwestowania w ekologiczne przydomowe oczyszczalnie.

Czytaj też: Nowy Sącz: znaleźli sposób na parkowanie na kartę inwalidy

- Skanalizowanie całej gminy kosztowałoby 50 milionów złotych, a kupienie dla wszystkich oczyszczalni 5 milionów - wylicza wójt Marek Janczak.

Mieszkańcom zaproponował przystąpienie do projektu, choć, jak zaznacza, gminy nie stać na sfinansowanie inwestycji. - Moglibyśmy się starać o częściowo umarzalną pożyczkę z NFOŚ w wysokości do 45 procent wartości całego projektu. Kolejne 45 procent stanowiłoby wtedy dofinansowanie z funduszu, a wkład własny mieszkańców 10 procent. W tej chwili jednak naszej gminy nie stać na zaciągnięcie kolejnego kredytu - twierdzi wójt.

Dlatego łabowianie będą musieli pokryć ponad połowę kosztów (ok. 6 tys. zł), a resztę dopłaci NFOŚ. Mimo to chętni się znaleźli. Dotąd zgłosiło się już około 120 osób. Jak twierdzi Janczak, wielu mieszkańców skanalizowanej w około 15 procentach gminy na własną rękę kupiło już wcześniej ekologiczne oczyszczalnie. Sam posiada taką przy swoim domu od 2004 r. - Roczny koszt utrzymania to około 200 złotych, tymczasem przeciętna rodzina płaci miesięcznie za ścieki około 80-100 - podaje wójt. - Po kilku latach inwestycja się zwraca.

Na dodatek oczyszczoną wodę można skierować do studni chłonnej i wykorzystać, na przykład do podlewania kwiatków. - Skuteczność zwykłej oczyszczalni jest większa, ale w górzystym terenie budowa sieci kanalizacyjnej się nie opłaca - dodaje Bernard Stawiarski, wójt gminy Chełmiec, która pierwsza w regionie zainteresowała się projektem NFOŚ i jest już na etapie pisania wniosku. Zgłosiło się 448 osób. Ich wkład własny wyniesie 10 proc. wartości inwestycji, bo gmina zdecydowała się na częściowo umarzalną pożyczkę.

Wybierz Wpływową Kobietę Małopolski 2012 Zobacz listę kandydatek i oddaj głos!

Która stacja narciarska w Małopolsce jest najlepsza? Zdecyduj i weź udział w plebiscycie

Ferie zimowe 2012. Zobacz, jak możesz je spędzić w Krakowie!

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska