https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Kolejny krok w kierunku budowy biogazowni w Libiążu. Inwestycja ma duże szanse na dofinansowanie

Sławomir Bromboszcz
Budowa biogazowni w Libiążu coraz bliżej
Budowa biogazowni w Libiążu coraz bliżej Wodociągi Chrzanowskie
Wykonany został kolejny krok w kierunku budowy biogazowni na terenie oczyszczalni ścieków przy ul. Gromieckiej w Libiążu. Inwestycja warta 50 mln zł pozytywnie przeszła weryfikację formalną i ma spore szanse na uzyskanie dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Kolejny krok w kierunku budowy biogazowni w Libiążu. Inwestycja ma duże szanse na dofinansowanie

Budowa biogazowni to wspólne przedsięwzięcie Wodociągów Chrzanowskich oraz Związku Międzygminnego "Gospodarka Komunalna" w Chrzanowie. W czerwcu br. wydana została decyzja środowiskowa, zakończyła się także procedura ustanowienia celu publicznego. Wodociągi Chrzanowskie w czerwcu br. złożyły także wniosek o dofinansowanie budowy do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie ma stanowić 50 proc. wartości inwestycji.

Otrzymaliśmy informację, że nasz wniosek pozytywnie przeszedł procedurę weryfikacją, spełnia wszelkie wymogi formalne, by otrzymać dofinansowanie. Oczekujemy teraz na wyniku drugiego etapu konkursu, w którym wnioski będą oceniane pod kątem merytorycznym. Wierzę, że nasz projekt zostanie wysoko oceniony - mówi Łukasz Brzózka, prezes Wodociągów Chrzanowskich.

To pierwsza edycja konkursu zorganizowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, w którym można pozyskać środki na ten cel. Zainteresowanie pozyskaniem dofinansowanie jest zatem bardzo duże. Konkurs rozstrzygnięty powinien zostać do końca roku, wówczas dowiemy się, czy inwestycja w Libiążu otrzyma środki na realizację. Co jeśli się nie uda?

Wierzymy, że uda nam się otrzymać dofinansowanie. Są inne konkursy, gdzie także można ubiegać się o środki, jednak ten najbardziej odpowiada inwestycji, którą chcemy zrealizować - dodaje prezes Wodociągów Chrzanowskich.

W przypadku uzyskania przez Wodociągi Chrzanowskie dotacji rozpoczną się kolejne działania zmierzają do budowy biogazowni. Inwestycja ma być realizowana w trybie „zaprojektuj i wybuduj”. Budowa powinna rozpocząć się w 2026 roku, a przekazanie do eksploatacji miałoby nastąpić do końca 2028 roku.

Z pomocą tej instalacji odpady biodegradowalne, takie jak resztki jedzenia czy rośliny, będą poddane rozkładowi, przekształcając się w naturalny nawóz - kompost, nadający się do stosowania w rolnictwie i ogrodnictwie. W procesie tym powstaje metan, czyli gaz cieplarniany, który po przedostaniu się do atmosfery wyrządza większe szkody niż dwutlenek węgla. W biogazowni metan nie wydostaje się na zewnątrz, ale jest wykorzystywany do produkcji energii.

Jak zapewnia inwestor instalacja nie będzie generowała uciążliwości zapachowych, czego obawiają się mieszkańcy Libiąża. Dzięki w pełni hermetycznemu procesowi w technologii fermentacji suchej okresowej powstanie biogaz, a wytworzona z niego w specjalnym agregacie energia elektryczna i cieplna zostanie wykorzystana do zasilania i ocieplania obiektów Wodociągów Chrzanowskich. Ma to być stosunkowo niewielka biogazowania, w której zagospodarowywane będą miejscowe odpady.

Planowana biogazownia ma w całości zagospodarowywać bioodpady wytwarzane przez mieszkańców gmin Libiąż, Chrzanów i Trzebinia. To ok. 10 tys. ton rocznie - podkreśla Łukasz Brzózka.

Wodociągi Chrzanowskie w myśl umowy społecznej zobowiązały się do współfinansowania inwestycji drogowych w rejonie oczyszczalni ścieków, gdzie ma powstać biogazowania. Dzięki temu dodatkowy ruch samochodów ciężarowych dowożących odpady do biogazowni ma być mniej uciążliwy. Ponadto przy oczyszczalni mają zostać zasadzone nowe drzewa, które stanowić będą dodatkową, naturalną barierę przed ewentualnym hałasem. Wodociągi zobowiązały się także do natychmiastowej reakcji, w sytuacji gdyby jednak jakieś uciążliwości się pojawiły.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska