Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Łącko. Święto owocobrania z paradą traktorów

Stanisław Śmierciak
W koszach owoce były piękne, w sadach zbite gradem
W koszach owoce były piękne, w sadach zbite gradem Stanisław Śmierciak
Na sadowniczo folklorystyczne świętowanie aura spojrzała łaskawie - przestał padać deszcz. Najstarszy w gminie traktor - sam ma niemal pół wieku i już doczekał się tablicy pamiątkowej.

W Łącku, zwanym stolicą sądeckich sadów, w niedzielę fetowano owocobranie, czyli sadownicze dożynki. Wśród wielu atrakcji nie zabrakło pokazu wyrobu, czyli pędzenia, słynnej śliwowicy łąckiej. Można było spróbować smaku tego trunku. Górale częstowali gości jabłkami, a góralki plackiem ze śliwkami. Występowały zespoły folklorystyczne.

Na kiermaszu można było kupić regionalne przysmaki, owoce z łąckich sadów oraz wyroby lokalnych rękodzielników i twórców ludowych.

Na scenie Amfiteatru na Jeżowej Górze, do którego uczestników święta zaprowadziła z kościoła Orkiestra Dęta im. Tadeusza Moryto pod batutą Stanisława Strączka, występowały zespoły regionalne z Polski, Słowacji i Węgier.

Zanim sceną zawładnął folklor, wszystkich serdecznie przywitali: wójt Łącka Jan Dziedzina i przewodnicząca Rady Gminy Bernadetta Wąchała-Gawełek. Zamiast wygłosić przemówienie wyrecytowała wiersz swojego taty, znanego poety góralskiego piszącego łącką gwarą. A wójt wręczył symboliczne ciupagi zasłużonym dla gminy.

Podczas Święta Owocobrania w Łącku tradycją jest parada traktorów, które zbudowali samodzielnie miejscowi rolnicy. Kolumnę poprowadził mający już niemal pół wieku pojazd z gospodarstwa Ząbków.

Polskie małżeństwo podczas prac polowych pod nadzorem niemieckiego gospodarza.

Wiosenne prace na polu [ARCHIWALNE ZDJĘCIA]

Ryszard Ząbek wlał w cylinder silnika dawkę specjalnego dopalacza, energicznie zakręcił korbą i dopiero wtedy był gotowy do jazdy. Ciągnik skonstruował w 1971 r. jego ojciec Tadeusz Ząbek. Za nim jechało kilkanaście podobnych, choć młodszych maszyn.

Z oficjalnych zapisów i nieoficjalnych opowieści górali wynika, że konstrukcja Ząbka była pierwszym ciągnikiem zbudowanym w gminie Łącko. Do dziś traktorek jeździ. Od roku przed gospodarstwem jego budowniczego jest pamiątkowa tablica ustawiona przez samorząd gminy. Żeby historyczny traktor mogli zobaczyć turyści, parkuje on pod specjalną wiatą zbudowaną przy prezentującej go inskrypcji.

W łąckiej paradzie traktorów, już nie zabytkowe, lecz całkiem współczesne maszyny ciągnęły przyczepy, na których wieziono honorowych gości. Sensacją było usadowienie się na tej samej ławeczce dwóch posłów: Andrzeja Czerwińskiego, lidera sądeckiej PO i Wiesława Janczyka, szefa regionalnych struktur PiS. Parlamentarzyści (były minister skarbu państwa i obecny wiceminister finansów) dyskutowali z uśmiechami na twarzy.

W traktorowej przejażdżce przez stolicę sądeckich sadów uczestniczyli również: poseł Barbara Bartuś, senator Stanisław Kogut, wicemarszałek województwa małopolskiego Leszek Zegzda oraz radni Sejmiku Województwa Małopolskiego; Stanisław Pasoń i Paweł Śliwa. Także aż trzej wójtowie gminy Łącko: obecny - Jan Dziedzina i jego poprzednicy na urzędzie - Franciszek Młynarczyk i Janusz Klag.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 19

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska