https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lanckorona na wyjątkowych archiwalnych zdjęciach. Nawet sprzed 100 lat! Czas zatrzymał się w miasteczku na wzgórzu? Zobacz

Małgorzata Gleń
Archiwalne zdjęcia Lanckorony sprzed II wojny światowej
Archiwalne zdjęcia Lanckorony sprzed II wojny światowej Narodowe Archiwum Cyfrowe
W Narodowym Archiwum Cyfrowym zachowano archiwalne zdjęcia Lanckorony i okolic. Są naprawdę wyjątkowe. Zobaczcie też aktualne zdjęcia i filmik z tego urokliwego miasteczka.

Spis treści

Zdjęcia, zachowane w Narodowym Archiwum Cyfrowym, przedstawiają Lanckoronę i okolice

Można na nich zobaczyć m.in. fragment domów mieszkalnych w 1918 i sylwetki mieszkańców na fotografii z 1941 roku, piękne wille i pensjonaty, drewniane zabudowania, małe uliczki, a nawet ruiny zamku - informuje Narodowe Archiwum Cyfrowe.

Historia Lanckorony

Miejscowość Lanckorona (1361) lub Lanczkoruna (1360) (łac. Landiscorona) powstała ze względu na częste odwiedziny bogatych terenów łowieckich przez Kazimierza III Wielkiego i bliską odległość od Wawelu (30 km). Ze źródeł pisanych, głównie manuskryptów Jana Długosza, wynika, że zamek w Lanckoronie został ufundowany przez Kazimierza III Wielkiego na początku jego panowania, a wykończony w połowie XIV wieku (1345–1355).

Miasteczko na wzgórzu

Miasto królewskie zostało tu założone przez Kazimierza III Wielkiego na prawie magdeburskim pomiędzy 1361 a 1366 rokiem. Obecnie Lanckorona nie ma praw miejskich, ale do dziś zachowała swój historyczny układ, a dzięki staraniom mieszkańców nadal wygląda niebywale urokliwie. Znana jest jako miasto artystów i mówi się o niej "miasteczko na wzgórzu".

Małopolskie Muzeum Pożarnictwa w Alwerni

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska