Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lanckorona. Potomek hrabiowskiej rodziny stanął w obronie Ireny Sendlerowej

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Po tych wpisach księdza Piwko rozstrzygnięcie wyborów patrona tej szkoły stanęło pod znakiem zapytania
Po tych wpisach księdza Piwko rozstrzygnięcie wyborów patrona tej szkoły stanęło pod znakiem zapytania Fot. arch. szkoły/Facebook. Zrzut ekranu
Do wójta Lanckorony i Rady Gminy list napisał hrabia Wiktor Wincenty Lubieniecki, spokrewniony z rodziną Lanckorońskich. Chodzi o nadanie szkole w Izdebniku patronatu Ireny Sendlerowej. Hrabia apeluje do samorządu, by nie ulegał sugestiom, takim jak wpisy ks. Mariana Piwko, krytykującego wybór. O sprawie, jako pierwsza, w lutym, pisała Gazeta Krakowska.

Do wójta Lanckorony i Rady Gminy list otwarty napisał hrabia Wiktor Wincenty Lubieniecki, spokrewniony z rodziną Lanckorońskich, rodu, który nazwę wzięła od Lanckorony koło Wadowic, a potomkowie założyli potem miasteczko Lanckoronę koło Kamieńca Podolskiego

Chodzi o nadanie szkole w Izdebniku patronatu Ireny Sendlerowej. Hrabia apeluje do samorządu, by nie ulegał sugestiom, takim jak wpisy ks. Mariana Piwko, krytykującego ten wybór.

"Ksiądz swoim wpisem daje wyznanie wiary w antywartości: sieje nienawiść i propaguje nazizm.” (...) Wytrwajcie w postanowieniu bycia przyzwoitym i uhonorujcie człowieka bożego: Irenę Sendlerową. Bądźcie mężni, przeciwstawcie się manipulacjom ateisty przebranemu w sutannę, siewcy nienawiści.”- napisał hrabia do wójta Tadeusza Łopaty z Lanckorony i tutejszych radnych.

Od samorządowców zależy w takich przypadkach, czy wybór patrona przez szkołę: uczniów, ich rodziców i nauczycieli, zostanie uznany za ważny.

Przypomnijmy. W wyborach patrona wzięło udział 391 osób. 37 nauczycieli i pracowników szkoły, 224 uczniów oraz 130 rodziców.

Kandydatów było pięciu: Tadeusz Kościuszko i Jan III Sobieski (dostali po 38 głosów), Kornel Makuszyński (47 głosów) i Legiony Polskie (10 głosów).

Czytaj: Skandal w Lanckoronie. Atak księdza na Irenę Sendlerową. Antysemickie wpisy. Naczelny rabin Polski oburzony

Wygrała zmarła w 2008 r. Irena Sendlerowa, która w czasie II wojny światowej, przez sieć ludzi i organizacji, podjęła próbę uratowania od Holocaustu ok. 2,5 tys. żydowskich dzieci (nie wszystkie przeżyły wojnę), a sama, niemal cudem, uratowana została z gestapowskiego aresztu.

W Izdebniku oddano na nią 137 głosów, mimo to szkoła nadal nie nosi jej imienia. Wszystko dlatego, że część mieszkańców wsi do protestów w tej sprawie skłonił zakonnik z Prowincji Polskiej Zgromadzenia Zmartwychwstania Naszego Pana Jezusa Chrystusa i założyciel Szkoły Wyższej im. Bogdana Jańskiego ksiądz Marian Piwko, który wcześniej bywał w Lanckoronie i Izdebniku, by katechizować wiernych.

9 lutego, w swoim obszernym wpisie na Facebooku, ksiądz stwierdził, że Sendlerowa nie zasługuje na zaszczyty i zaapelował do mieszkańców małopolskiej wsi, żeby wybrali ponownie, ale tym razem „godnego patrona, który dla młodego pokolenia byłby moralnym i patriotycznym przykładem”. Argumentując dokonał wielu kontrowersyjnych stwierdzeń, ale gdy ujawniła je Gazeta Krakowska, ksiądz te wpisy skasował, podobnie jak negatywne opinie internautów na swój temat.

Czytaj też: Wielka awantura o Irenę Sendlerową w małym Izdebniku

ZOBACZ KONIECZNIE:

Polub nas na Facebooku i bądź zawsze na bieżąco!

Gazeta Krakowska

Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska