Lany poniedziałek to Poniedziałek Wielkanocny
Lany poniedziałek, inaczej Śmigus-dyngus, to Poniedziałek Wielkanocny, czyli drugi dzień świąt Wielkiejnocy. Jest to dzień wolny od pracy, który spędzamy z rodziną. Z lanym poniedziałkiem wiążemy szereg zwyczajów, w tym oblewanie wodą.
Co prawda w kalendarzu liturgicznym nie ma zapisu o „drugim dniu świąt wielkanocnych” - to po prostu kolejny dzień Oktawy Wielkanocnej, która trwa 8 dni po zmartwychwstaniu. Warto jednak zaznaczyć, że ze względu na pogańską tradycję oblewania się wodą, Kościół Katolicki w Polsce zdecydował się na zaadaptowanie zwyczajów i dołączenie ich do obchodów chrześcijańskich.
- Śmigus-dyngus to zwyczaj pierwotnie słowiański. Pierwszy raz opisał go czeski kaznodzieja Konrad Waldhauser w XIV wieku. Słowianie, pochlapując się wodą raz w roku na wiosnę, świętowali odejście zimy i przyszłe lato.
- Śmigus i dyngus były kiedyś osobnymi świętami. Śmigus polegał na symbolicznym biciu witkami wierzby po nogach oraz symbolicznym oblaniu wodą. Dyngus związany był z odwiedzaniem znajomych i nieznajomych.
Według Słowian, oblewanie wodą mogło sprzyjać płodności. Z tego powodu oblewano przede wszystkim dziewczęta, które szykowały się do zamążpójścia.
Zobacz najlepsze, najśmieszniejsze memy na lany poniedziałek. Rozchmurz się w śmigus-dyngus!
Lany poniedziałek w MEMACH. Śmigus-dyngus na wesoło. Święta ...
Śmigus-dyngus w w katolicyzmie
Po przejęciu zwyczaju przez chrześcijaństwo, śmigus-dyngus nabrał nieco innego kolorytu. W Poniedziałek Wielkanocny gospodarze o świcie wychodzą na pola i kropią je wodą święconą. Muszą przy tym zrobić znak krzyża.
W niektórych regionach gospodarze w grunt wbijają krzyżyki, które wykonano z palm poświęconych w Niedzielę Palmową.
Najlepsze memy na Wielkanoc w domu. Zajączek i święta Wielka...
