https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lato minęło, Kopiec Kościuszki w Krakowie skraca godziny na odwiedzanie. A co z flagą Ukrainy?

Małgorzata Mrowiec
Andrzej Banaś, Anna Kaczmarz
W poniedziałek, w ostatnim dniu września, zmienione zostały godziny otwarcia Kopca Kościuszki i działającego przy nim Muzeum Kościuszkowskiego. Dotąd na kopiec można było wchodzić do godziny 19. Teraz opiekunowie tego szczególnego zabytku zapraszają codziennie w godzinach od 9 do 18.

Kopiec Kościuszki góruje nad Krakowem już od 200 lat. Został usypany na wzgórzu bł. Bronisławy w latach 1820-1823.

Przyciąga możliwością podziwiania niesamowitej panoramy, zwłaszcza przy dobrej widoczności. Ponadto od kilku lat nowa wystawa stała "Kościuszko - bohater wciąż potrzebny" w muzeum przy kopcu przybliża postać i historię Tadeusza Kościuszki.

W ostatnim czasie Komitet Kopca Kościuszki, który opiekuje się tym miejscem, był notorycznie atakowany w komentarzach w internecie za wywieszoną na szczycie kopca flagę ukraińską (została tam umieszczona już w pierwszych dniach agresji rosyjskiej na Ukrainę). Doszło też do incydentu, kiedy to poseł Konfederacji Grzegorz Braun usunął z kopca ten symbol Narodowy Ukrainy. Następnie podczas symbolicznej uroczystości z udziałem m.in. wojewody małopolskiego flaga została ponownie wywieszona na szczycie kopca.

We wrześniu KKK wydał ostateczny komunikat w sprawie flagi Ukrainy, informujący, w jakie dni i dlaczego na kopcu będzie powiewać ukraińska flaga. Oto jego treść:

"Władze Rzeczypospolitej Polskiej, Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie i szerokie gremia Społeczeństwa Polskiego solidaryzują się z Ukrainą, która znajduje się w stanie niezawinionej przez siebie wojny. W tym zakresie Komitet Kopca Kościuszki w Krakowie, nawiązując do Idei Kościuszkowskiej, jest solidarny z Ukrainą, a uzasadnienie tego stanowiska publikowane jest na naszych stronach internetowych.

Dla wyrazistego wyeksponowania solidarności z walczącą Ukrainą, flaga tego Państwa, którego niepodległość Rzeczpospolita Polska uznała jako pierwsza w świecie, będzie czasowo powiewać, począwszy od września br., 20 i 24 dnia każdego miesiąca. Powyższe dni związane są z konkretnymi datami.

Dzień 20 lutego 2014 r. to dzień agresji na Krym, a dzień 24 lutego 2022 r. to kolejny etap agresji rosyjskiej na Ukrainę, dzień, od którego prowadzona jest pełna dramatów ludzkich "wojna pełnoskalowa".

Prof. dr hab. Piotr Dobosz, Prezes Komitetu Kopca Kościuszki w Krakowie".

Starzejmy się w dwóch kluczowych momentach To musisz wiedzieć!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska