Legendarne ciągniki na sprzedaż
Jeszcze w latach 40. i 50. XX wieku, dominującą siłą pociągową w gospodarstwach indywidualnych były konie. Stopniowo w gospodarstwach zaczęły się pojawiać pierwsze ciągniki rolnicze. Pierwszym polskim ciągnikiem był Ursus C-45. Ursus współpracował z czeskim Zetorem, a także produkował ciągniki na licencji Massey Ferguson. W 1967 roku do produkcji wszedł Ursus C-330. Do 1992 roku sprzedano 433 182 sztuki. W 1969 roku do produkcji wszedł ciężki ciągnik Ursus C-385. Była to konstrukcja Polsko-Czechosłowackiego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Ciągników w Brnie. Fabrykę opuściło 9559 egzemplarzy tych ciągników. W kwietniu 1976 r. rozpoczęto produkcję seryjną kołowego ciągnika rolniczego Ursus C-360. W okresie PRL-u w gospodarstwach można było spotkać m.in.
- Ursus C-360
- Ursus C-355
- Ursus 902
- Ursus 912
- Ursus 914
- Ursus 1224
- Ursus MF-235
- Ursus MF-255
- MTZ Belarus
- T-25 Władimiriec
Zobacz, ile obecnie kosztują Ursusy
Od czego zależy cena ciągników?
Cena zabytkowych ciągników zależy od wielu czynników, które wpływają na ich wartość kolekcjonerską i użytkową. Oto przykładowe aspekty, które determinują cenę takich maszyn:
- rok produkcji
- rzadkość
- stan techniczny
- oryginalność
- możliwość użytkowania
Historia polskiego rolnictwa
Mimo trudnych warunków gospodarczych ciągniki z czasów PRL-u do dziś są obecne na polskich polach. Starsze modele, takie jak Ursus C-330 czy C-360, nadal są używane przez wielu rolników, dzięki ich prostocie obsługi i możliwości samodzielnych napraw. Czasy PRL-u pozostawiły po sobie dziedzictwo maszyn, które nie tylko napędzały rozwój polskiego rolnictwa, ale także stały się symbolem determinacji i umiejętności adaptacji polskich rolników do zmieniających się warunków gospodarczych. Dużą popularnością cieszą się wystawy, parady zabytkowych maszyn rolniczych. Wiele legendarnych maszyn możemy znaleźć wystawionych na portalach aukcyjnych. Sprawdź jakie legendarne maszyny rolnicze można znaleźć na olx.
