https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Legendy na wyciągnięcie ręki! Światowa Aleja Gwiazd Sportu nową atrakcją turystyczną Krakowa

Hubert Zdankiewicz/arskom.pl (AIP)
Robert Korzeniowski będzie pierwszą figurą w Aleji Gwiazd Sportu
Robert Korzeniowski będzie pierwszą figurą w Aleji Gwiazd Sportu fot marek szawdyn/polska press
Najpierw Robert Korzeniowski, później kolejni polscy olimpijczycy, a na koniec gwiazdy światowego formatu. Dzięki inicjatywie Polskiego Komitetu Olimpijskiego, Urzędu Miasta Krakowa oraz Fundacji Kibica na terenie inwestycji Fabryczna City staną multimedialne figury sportowców w skali 1:1. - Cieszę się taka inicjatywa powstaje w mieście, w którego barwach zdobywałem medale. To dla mnie wielkie wyróżnienie - mówi czterokrotny mistrz olimpijski w chodzie.

Data i miejsce powstania Światowej Alei Gwiazd Sportu nie są przypadkowe. 100 lat temu właśnie pod Wawelem, powstał Polski Komitet Olimpijski (początkowo Komitet Udziału Polski w Igrzyskach Olimpijskich), otwierając w ten sposób naszemu sportowi drogę do międzynarodowego ruchu olimpijskiego. To dlatego stolica Małopolski wzbogaci się o miejsce, będące obowiązkowym punktem na trasie wycieczek turystów odwiedzających miasto.

- Światowa Aleja Gwiazd Sportu ma szansę zostać nową wizytówką Krakowa. Aleja będzie idealnym uzupełnieniem sportowego charakteru naszego miasta. Cieszymy się, że to właśnie Kraków wspiera tak wyjątkową w skali kraju inicjatywę. Poza sportowym akcentem, mieszkańcy zyskają ciekawą przestrzeń przeznaczoną do relaksu, a przedsiębiorcy do biznesu – mówi Janusz Kozioł, Doradca Prezydenta Miasta Krakowa ds. Sportu.

Pomniki stawiane za życia
Wydrukowane w technologii 3D figury sportowców będą naturalnych rozmiarów i zostaną wyposażone w rozwiązania multimedialne, pozwalające na interakcję z odwiedzającymi. Dzięki temu każdy gość Alei będzie mógł wysłuchać powitania ulubionego sportowca w jego ojczystym języku czy zrobić sobie z nim zdjęcie.

Jako pierwsza powstaje figura Roberta Korzeniowskiego. Znakomity chodziarz i czterokrotny mistrz olimpijski przeszedł już specjalny proces skanowania sylwetki. - Jestem dumny, że mogę wziąć udział w tak wyjątkowym projekcie. Dla mnie jako sportowca - skanowanie sylwetki było prawdziwym wyzwaniem, ale też ciekawym doświadczeniem. Nowoczesność kłania się tutaj tradycji. Cieszę się, że jako pierwszy zostałem zaproszony do wzięcia udziału w tej inicjatywie – podkreśla Robert Korzeniowski.

- Zawsze sprzeciwiałem się temu, by za życia stawiać komuś pomniki, a tak to trochę wygląda. Niemniej jednak, gdy mamy do czynienia z technologią 3D, to jest to coś, co ma namacalnie zbliżyć olimpizm do młodszych i starszych odbiorców. Jestem za. Tym bardziej, że ta aleja powstanie w Krakowie, a to miasto bardzo mi bliskie. W barwach krakowskiego klubu zdobywałem wszystkie swoje medale olimpijskie - dodaje Korzeniowski.

Wizytówka polskiego sportu z efektem "wow"
Obok Korzeniowskiego staną figury kolejnych polskich olimpijczyków, a w dalszej kolejności – innych legend światowego formatu. Łącznie w Światowej Alei Gwiazd Sportu będzie można podziwiać 18 sylwetek sportowców w skali 1:1.

– Pomysł na powstanie Światowej Alei Gwiazd Sportu kiełkował w nas od dawna. Chcieliśmy stworzyć coś, co jednocześnie będzie wizytówką polskiego sportu i wywoła efekt „wow”. Dzięki multimedialnym sylwetkom polscy i zagraniczni turyści będą mieli okazję bliżej poznać naszych sportowców. Jako fundacja promująca polski sport, cieszymy się, że Aleja w pierwszej kolejności uhonoruje właśnie polskich olimpijczyków – mówi Bartosz Kwiatkowski, prezes Fundacji Kibica.

Aleja będzie ogólnodostępna i bezpłatna dla wszystkich odwiedzających. Wyjątek będą stanowiły terminy, w których przestrzeń zostaje wynajęta przez podmioty prywatne. Co istotne, całkowity zysk z jej wynajmu każdorazowo zostanie przekazany na cele charytatywne. O tym, jakie wesprzeć, każdorazowo zdecyduje Kapituła Światowej Alei Gwiazd Sportu, w skład której wejdzie m.in. Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski i Prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

- Stulecie polskiego Olimpizmu to idealny czas na takie inicjatywy. Zależało nam na tym, aby w pierwszej kolejności powstały sylwetki polskich sportowców i pomysłodawcy Alei spełnili nasze oczekiwania. Projekt ma wymiar szczególny, ponieważ środki uzyskane z wynajmu przestrzeni na której powstanie Aleja zostaną przeznaczone na cele charytatywne, o których zadecyduje specjalnie powołana Kapituła – dodaje Adam Krzesiński, Sekretarz Generalny PKOl.

Otwarcie już w październiku
Światowa Aleja Gwiazd Sportu stanie na terenie powstającej inwestycji Fabryczna City, która oferuje unikalną przestrzeń, w której biznes styka się z historią miasta i polskiego sportu. Sercem kompleksu będzie biznesowe centrum Fabryczna Office Park, które zaoferuje 42 000 m2 przestrzeni użytkowej dla 4 000 pracowników i 10 000 odwiedzających każdego dnia.

Pierwszy etap inwestycji zostanie oddany do użytku planowo w połowie roku, zaś Światowa Aleja Gwiazd Sportu zostanie otwarta w październiku, przy okazji obchodów stulecia polskiego Olimpizmu. Uroczysta ceremonia otwarcia będzie połączona z multimedialnym pokazem świetlnym, który wzbogaci oficjalne wystąpienia oficjeli.

Wybrane dla Ciebie

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Za duże na MŚP, za małe na korporację. Unia stworzy nową kategorię firm

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Metropolita krakowski z wizytą w Rzymie. Wiadomo, z kim się spotkał

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska