MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Lektury na czas zarazy. O wierze nie tylko dla wierzących

Anna Piątkowska
Lektury na trudne czasy
Lektury na trudne czasy
Trzy wydawnictwa, które na półkach księgarskich wpadną pod hasło: religia i przepadną, jeśli ktoś nie szuka literatury religijnej, bo choć dotyczą wiary i Boga stawiają pytania i zmuszają do refleksji ponad wyznaniami czy wiarą. To lektury o poszukiwaniu.

FLESZ - Polacy czytają więcej?

od 16 lat

"Niedowiarstwo moje" Józefa Hennelowa

"Niedowiarstwo moje" Józefy Hennelowej wydane przez Znak to wznowienie rozważań, które po raz pierwszy ukazały się dwadzieścia lat temu. Sama autorka – publicystka i działaczka katolicka, dziennikarka „Tygodnika Powszechnego” napisała we wstępie:„Dzielenie się własnymi drogami wiary jest jednym z darów, które komuś mogą się przydać” - napisała we wstępie do drugiego wydania autorka rozważań. Tytuł nawiązuje do słów Ewangelii. “Jezus rzekł mu: »Jeśli możesz wierzyć, wszystko możliwe jest wierzącemu«. A [on] zawołał natychmiast ze łzami: »Wierzę, Panie. Wspomóż niedowiarstwo moje«" (Mk 9, 23-24). 40 tekstów rozważań Józefy Hennelowej o własnej wierze podzielonych zostało tematycznie na cztery rozdziały Confiteor, Świadkowie, Świadectwa, Credo. Jest to zapis poszukiwania, utwierdzania się w wierze, droga, na której wielu wierzących i niewierzących staje.

"O rzeczach ważnych" bp Grzegorz Ryś

"O rzeczach ważnych" bp. Grzegorza Rysia to z kolei wybór kazań metropolity łódzkiego z lat 2017–2019. Znany i cieszący się sympatią duchowny zmusza do zatrzymania się i refleksji. Choć z pozoru wyglądająca na łatwą lekturę książka z kazaniami wcale nie jest prosta, przeciwnie: niepokoi i zmusza do przemyśleń. Dlaczego nieustannie mówimy o „robieniu jedności”, ale na mówieniu poprzestajemy? Jaka przyszłość czeka Kościół jako wspólnotę i jaki będzie nasz kraj? I nieustannie powracający u Rysia temat stosunku do „innego”. Wprawdzie Arcybiskup odwołuje się w kazaniach do Ewangelii, ale poruszane przez niego kwestie to rzeczy naprawdę ważne, a refleksja wychodzi poza ramy „bycia wierzącym”.

"Kościół na kozetce" Jacek Prusak, Sławomir Rusin

Rozmowy o niełatwej relacji psychologii i wiary przeprowadzili ksiądz Jacek Prusak i Sławomir Rusin. Złożyły się ona na wydaną przez WAM książkę "Kościół na kozetce". Jacek Prusak, jezuita i psychoterapeuta, mierzy się w niej z pytaniami o znaczenie terapii w życiu duchowym, o dojrzałe rozumienie posłuszeństwa Kościołowi i o życie religijne osób homoseksualnych. Autorzy poświęcają również dużo uwagi pedofilii i krzywdom wyrządzonym osobom molestowanym. W czasach, kiedy mamy odpowiedzi na każde pytanie, najważniejsza zdaje się być umiejętność ich stawiania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska