Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE
Co warto wiedzieć o Dubnem?
Dubne to przygraniczna miejscowość położona u stóp góry Dubne (904 m n.p.m). Jej nazwa pochodzi od potoku, zaś samo słowo "dubne" pochodzi od łemkowskiego określenia dębu. Wieś datuje swoje początki na rok 1603, została ona wówczas lokowana na prawie wołowskim przez Michała Leluchowskiego. Niegdyś zamieszkiwali ją Łemkowie, ale zostali wysiedleni po II wojnie św. do byłego ZSRR i na Ziemie Odzyskane. Pozostałością po nich jest cerkiew św. Michała Archanioła, pochodząca z 1863 roku. Warto tutaj obejrzeć ołtarz klasycystyczny w kształcie konfesji oraz ikonostas rokokowo-klasycystyczny z ikonami z XIX wieku oraz ołtarzyk z obrazem św. Michała Archanioła. Obecnie znajduje się tam kościół katolicki.
Inną pozostałością zabudowy łemkowskiej są zabytkowe spichlerzyki z XIX w. Natomiast tuż przy granicy znajdują się okopy konfederatów barskich. Wieś leży u stóp góry Dubne (904 m.), przez którą przechodzi szlak do Leluchowa. Dojazd z Muszyny.
Co warto wiedzieć o Leluchowie?
Leluchów to miejscowość przygraniczna położona w dolinie potoku Smerczek u podnóża góry Kaczonik (939 m n.p.m.).Pierwsza wzmianka o niej pochodzi z XIV wieku, zaś zasiedlona została ona na prawie wołoskim w większości przez Łemków. Leluchów to ważny punkt na szlaku turystycznym wiodącym przez Beskid Niski. Na jej terenie znajduje się cerkiew pw. św. Dymitra z 1861 z zachowanym wyposażeniem z XIX wieku. Cerkiew jest siedliskiem podkowca małego, nietoperza zagrożonego wyginięciem w Europie.
Muszyna. Jesienne widoki z zamkowego wzgórza. Okolica wygląd...
- Uzdrowisko widmo. Malownicza miejscowość wciąż straszy pustkami
- Wielka woda na Sądecczyźnie. Żywioł w 2010 roku nie znał litości
- Góra Zakochanych? Zmotoryzowanych! Spacery na wieżę widokową psują auta i quady
- Jezioro Rożnowskie tonie w odpadach. 30 worków śmieci zebrano na kilometrowym odcinku
- Słynny milioner przymierza się do kolejnej inwestycji nad Jeziorem Rożnowskim
Niebezpieczna moda na jedzenie muchomorów
