WIDEO: Trzy Szybkie
Modernizacja budynku powoli dobiega końca. Pracy było dużo, bo w ramach inwestycji został on ocieplony, wymieniono stare drzwi, odnowiono balkon, zakonserwowano dach i wymieniono instalacje. Przebudowana została także kanalizacja sanitarna. Ponadto na zewnątrz zamontowano platformę, za pomocą której osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą dostać się do budynku. Rozbudowana i zmodernizowana została nie tylko część budynku głównego, ale także budynek gospodarczy. Powstała w nim sala z kominkiem oraz dobudowano wiatę. Będą się tam odbywać spotkania i warsztaty dla osób niepełnosprawnych. Zagospodarowane zostało także otoczenie zewnętrzne. Powstały miejsca postojowe i chodniki, a na terenie zielonym zamontowano urządzenia do rehabilitacji.
Fundacja Brata Alberta zamontuje dwa urządzenia do siłowni zewnętrznej, pętlę induktofoniczną oraz przeszkoli personel z języka migowego.
Ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, prezes zarządu Fundacji im. Brata Alberta kilka tygodni temu odwiedził Libiąż, by sprawdzić, jak przebiega modernizacja. Był pod wrażeniem efektów remontu.
- Efekt prac jest imponujący. Ten prawie 100-letni budynek wygląda jak nowy. Nowe są też łazienki, klatka schodowa z podnośnikiem na wózki, kotłownia, podłogi, sufity i wszystkie instalacje. Również niewielki garaż został przebudowany. Będą w nim dodatkowe pracownie, z kolei w rozległych piwnicach magazyny na materiały do terapii - powiedział ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski. - Wielkie słowa uznania dla burmistrza Jacka Latko, całego samorządu oraz kierownika WTZ Piotra Świstaka i jego ekipy - dodał.
Modernizacja budynku kosztowała ponad 1,4 mln zł. Inwestycja ta była możliwa dzięki pozyskaniu przez gminę dofinansowania w wysokości 637 tys. zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Modernizacja budynku WTZ to część większego projektu pn. „Kontynuacja rewitalizacji przestrzeni publicznej miasta Libiąża wzdłuż ulic: 1 Maja, Piłsudskiego i Górniczej”.
WTZ w Libiążu obejmują terapią 30 osób z niepełno-sprawnością intelektualną i sprzężeniami w wieku od 18 roku życia zamieszkałych: w Libiążu, Chrzanowie, Żarkach, Gromcu, Zagórzu oraz Bobrku. Podopieczni na czas remontu musieli opuścić budynek.
