Liga Antysmogowa: pobiliśmy w Małopolsce rekord montażu odnawialnych źródeł energii! Będzie mapa pozwalająca wybrać OZE i policzyć korzyści

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Ile może wynieść rachunek za prąd w 150-metrowym domu pod Krakowem? 24,48 zł miesięcznie! A ile kosztuje ogrzewanie takiego domu wraz z ciepłą wodą? Nieco ponad 1000 zł rocznie. Cuda? Nie. Odnawialne źródła energii. Odpowiednio dobrane pozwalają spać spokojnie i nie przejmować się szalejącym w Europie i świecie kryzysem energetycznym, przez który ceny najważniejszych surowców, jak węgiel i gaz, poszybowały i nie chcą spaść.

Dość powiedzieć, że gdybyśmy chcieli w mijającym sezonie ogrzać wymieniony wyżej dom węglem lub gazem – w zbliżonym standardzie komfortu – musielibyśmy na to wydać sześć-siedem razy więcej pieniędzy i to pod warunkiem, że budynek jest dobrze ocieplony. Niestety, ceny innych paliw – pelletu czy drewna – też są rekordowe, co powoduje potężne wyrwy w budżetach domowych.

- Czysta energia czerpana z naturalnych, odnawialnych źródeł – słońca, wiatru, wody i gorącego jądra ziemi – jest wykorzystywana od setek lat. Wobec współczesnych wyzwań dążenie do tego, aby odnawialne źródła energii były coraz bardziej dostępne dla gospodarstw domowych i gospodarki, staje się coraz ważniejsze. Regionalny Plan Działań dla Klimatu i Energii dla województwa małopolskiego zakłada znaczące zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych do roku 2030

– mówi Józef Gawron, wicemarszałek województwa małopolskiego, które jest partnerem drugiej edycji naszej Ligi Antysmogowej.

W jej ramach staramy się motywować mieszkańców gmin Metropolii Krakowskiej i całej Małopolski do korzystania z dotacji na termomodernizację domów i wymianę źródeł ciepła, oferowanych w ramach państwowego programu Czyste Powietrze oraz programów lokalnych. Taka inwestycja opłaca się dziś bardziej niż kiedykolwiek.

Mieszkańcy 14 gmin Metropolii Krakowskiej coraz częściej stawiają na OZE

W czternastu okalających Kraków gminach Metropolii Krakowskiej bardzo szybko rośnie zainteresowanie OZE. W ostatnim kwartale 2021 roku (dane za pierwszy kw. 2022 są dopiero kompletowane) złożyli oni 840 wniosków o wymianę starych pieców węglowych w samym tylko programie Czyste Powietrze (równolegle mieszkańcy korzystają z atrakcyjnych dofinansowań gminnych i metropolitalnych). Najwięcej było tych wniosków w gminie Wieliczka (142), a na drugim miejscu uplasowały się Skawina i Kocmyrzów-Luborzyca (po 92). Za podium Czystego Powietrza znalazły się gminy: Zielonki (72), Niepołomice (70), Wielka Wieś (58) i Zabierzów (56). Kolejne pozycje zajęły: Czernichów (47), Michałowice (46), Igołomia-Wawrzeńczyce (45), Liszki (39), Mogilany (38), Świątniki Górne (27) i Biskupice (16).

W stosunku do liczby starych palenisk pozostałych jeszcze do wymiany największe postępy w programie Czyste Powietrze poczyniła gmina Igołomia-Wawrzeńczyce, która w zestawieniu ogólnopolskim znalazła się na wysokim - 84. miejscu. Niżej, na miejscu 129., uplasowała się gmina Kocmyrzów-Luborzyca, zaś w czwartej setce (373.) – Wielka Wieś. Najodleglejszą pozycję w skali kraju zajęła gmina Biskupice – 1861. Nieco wyżej znajdziemy Zabierzów (1570.) i Liszki (1391.), trzeba jednak pamiętać, że te dwie gminy realizują atrakcyjne programy lokalne i właśnie z nich głównie korzystają mieszkańcy.

Najistotniejsze w tym wszystkim są dwa zjawiska. Po pierwsze: bardzo mocno wzrósł odsetek gospodarstw, w których nie tylko wymienia się źródło ciepła, ale i ociepla ściany i stropy oraz wymienia okna; to pozwala zaoszczędzić nawet trzy czwarte zużywanej dotąd energii, czyli – nie palić w piecu pieniędzmi. Po drugie: dynamicznie rośnie liczba mieszkańców inwestujących w OZE i wykorzystujących do tego dofinansowanie z Czystego Powietrza i innych programów; w ostatnim kwartale Małopolanie zamontowali więcej pomp ciepła z fotowoltaiką niż kotłów na biomasę i prawie tyle, ile kondensacyjnych kotłów gazowych. Jeszcze rok temu wydawało się to nie do pomyślenia.

Przypomnijmy, że w obu tych wypadkach – termomodernizacji i montażu OZE – można skorzystać nie tylko z dotacji, ale i pokaźnej ulgi podatkowej. Dzięki temu inwestycja szybko się zwraca.

Wieliczka cała w fotowoltaice. Powstaje małopolska mapa OZE z kalkulatorem korzyści dla każdego

We wszystkich gminach naszego województwa w roku 2021 zainstalowano łącznie 20 180 odnawialnych źródeł energii. To wzrost o prawie 100 procent w stosunku do roku 2020. Nowe instalacje OZE pojawiły się w 167 spośród 182 małopolskich gmin. Najwięcej odnawialnych źródeł energii pojawiło się w Wieliczce (1 316 szt.), Andrychowie (1 145 szt.), w gminie wiejskiej Nowy Targ (730 szt.) oraz w Krakowie (675 szt.).

Liga Antysmogowa Partner Główny

Liga Antysmogowa: pobiliśmy w Małopolsce rekord montażu odnawialnych źródeł energii! Będzie mapa pozwalająca wybrać OZE i policzyć korzyści

Najczęściej na terenie województwa instalowane były panele fotowoltaiczne (14 693 instalacji) oraz kolektory słoneczne (2 933 instalacji). Montaż fotowoltaiki cieszył się niemal trzy razy większym zainteresowaniem niż w rekordowym dotąd roku poprzednim.

- Aby lepiej poznać i wykorzystać OZE w poszczególnych regionach Małopolski, w ramach projektu LIFE-IP EKOMAOPOLSKA dla Klimatu i Energii powstaje właśnie mapa potencjału odnawialnych źródeł energii. Przegotowują ją eksperci Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie – mówi wicemarszałek Józef Gawron.

Mapa ta pomoże ustalić, jakie rodzaje odnawialnych źródeł energii – fotowoltaika, geotermia głęboka lub płytka, energia wodna lub wiatrowa – będą najbardziej efektywne na konkretnym obszarze. Internetowe plany zintegrowane zostaną z kalkulatorem doboru instalacji OZE on-line. To narzędzie ułatwi wybranie inwestycji OZE w konkretnej lokalizacji, oszacuje koszty inwestycji, a nawet podpowie możliwe źródła jej finansowania!

Rozbudowa kompleksu sortowo-rekreacyjnego w Białobrzegach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska
Dodaj ogłoszenie