Podają się za urzędników lub współpracowników urzędu w Brzeszczach
W ostatnich tygodniach Urząd Gminy w Brzeszczach odebrał liczne zgłoszenia od mieszkańców dotyczące spotkań i oferowanej pomocy w sprawie uzyskania dofinansowania na termomodernizację budynków czy montaż instalacji odnawialnych źródeł energii.
W związku z tym urząd podkreśla, że nie współpracuje w tym zakresie z firmami zewnętrznymi.
Informacje o organizowanych przez Urząd Gminy spotkaniach informacyjno-edukacyjnych zamieszczane są zawsze z odpowiednim wyprzedzeniem na stronie internetowej urzędu. Pracownicy urzędu nie odwiedzają mieszkańców w domach - zaznaczają urzędnicy.
Okazuje się, że do ludzi w gminie przychodzą osoby podające się za urzędników, współpracowników lub sugerują współpracę z urzędem.
Nie należy podawać nieznanym osobom swoich danych osobowych, w szczególności numerów PESEL, informacji o dochodach, posiadanym majątku - nieruchomości, czy też numerów rachunków bankowych - przypominają urzędnicy w Brzeszczach.
Zwracają też uwagę, że "pomoc" oferowana przez firmy komercyjne nie jest usługą bezpłatną, a zazwyczaj wiąże się z opłatami za przygotowanie wniosku, które mogą sięgać od kilkuset złotych do nawet kilku tysięcy jako procent wartości inwestycji lub pozyskanego dofinansowania.
Taka sytuacja powtarza się nie pierwszy raz. W poprzednich latach bodajże dwa razy odwiedzali ludzie z różnych firm oferując uzyskanie wsparcia na termomodernizację. Też wspominali, że współpracują z urzędem - mówi Zbigniew Płonka, mieszkaniec gminy Brzeszcze.
Urząd w Brzeszczach oferuje bezpłatne doradztwo
Jednocześnie urzędnicy zachęcają do skorzystania z bezpłatnego doradztwa prowadzonego przez pracowników Wydziału Środowiska Urzędu Gminy w Brzeszczach.
Taką możliwość daje Gminny Punkt Konsultacyjno-Informacyjny Programu "Czyste Powietrze". Mieszkańcy mogą za pośrednictwem urzędu złożyć wniosek o dotację oraz otrzymać bezpłatną pomoc w zakresie weryfikacji wniosku pod kątem wymagań programu "Czyste powietrze".
Dotychczas do mieszkańców Gminy Brzeszcze trafiło ponad 6,2 mln złotych, zawarto ponad 700 umów - wyliczają w urzędzie.
Ponadto Gmina Brzeszcze pozyskała środki z programu Fundusze Europejskie dla Małopolski na zapewnienie funkcjonowania w Urzędzie Gminy punktu ekodoradztwa. Zadanie realizowane będzie do połowy 2027 roku.
Aby skorzystać z pomocy gminnych ekodoradców można zgłosić się osobiście w UG przy ul. Kościelnej 4 - pokój 212 lub telefonicznie: 33 77 28 582 lub 557.
Zobacz także
