Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Lilka potrzebuje dawcy szpiku

Robert Szkutnik
Do niedawna Lilka była zdrową dziewczyną, dziś po kolejnej chemioterapii walczy o życie
Do niedawna Lilka była zdrową dziewczyną, dziś po kolejnej chemioterapii walczy o życie archiwum rodziny
Białaczka to choroba nowotworowa. 21-letnia Liliana Fila z Jaroszowic przed niespełna miesiącem dowiedziała się, że ją ma. Po badaniach okazało się, że aby powrócić do zdrowia, będzie potrzebowała przeszczepienia szpiku od dawcy niespokrewnionego. - Była wesołą dziewczyną, uczyła się, malowała. A teraz jest po dwóch chemioterpiach. Z trudem dochodzi do siebie - mówi Franciszek Sarapata z Barwałdu Górnego, kuzyn dziewczyny.

Dlatego znajomi chorej skrzyknęli się pod wodzą pana Franciszka i chcą szukać dla chorej dawcy szpiku. W domu ludowym w Jaroszowicach zorganizowali wczoraj spotkanie uświadamiające mieszkańców, czym jest ta choroba i jak można pomóc. - Ja sam wcześniej byłem przekonany, że szpik dla chorych na białaczkę pobierany jest z kręgosłupa i że jest to bardzo bolesne. Tymczasem to stereotyp - przyznaje pan Franciszek.

Według statystyk w 80 proc. przypadków komórki macierzyste szpiku pobiera się z krwi obwodowej, zaś w 20 proc. pobiera z talerza kości biodrowej. Wśród dawców szuka się tzw. genetycznych bliźniaków, aby materiał dawcy i biorcy zgadzał się i by nie doszło do komplikacji po operacji. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego dawcy niespokrewnionego dla pacjenta jest trudne i wynosi 1 do 20 tys., a nawet do kilku milionów. Im więcej potencjalnych dawców się zarejestruje, tym więcej szans na uratowanie życia dla chorych cierpiących na raka krwi.

W Polsce szukaniem dawców komórek macierzystych zajmuje się fundacja DKMS. Pokrywa ona też wszelkie koszty badań. Zanim ktoś zostanie dawcą, pobiera się od niego wymaz błony śluzowej i sprawdza, czy może nim zostać.

- W przypadku Lilki szukamy dawcy z krwi - mówi Franciszek Sarapata. Akcja pobierania materiału odbędzie się najprawdopodobniej 13 lipca i trzeba będzie wówczas oddać 4 mililitry, tj. małą ampułkę.

I ty możesz pomóc

Dla Lilki dawcy szpiku szuka Lokalna Grupa Inicjatywna przy współpracy z Fundacją DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska - DKMS WSPÓLNIE PRZECIW BIAŁACZCE. - Prosimy, pomóżcie - zachęca Franciszek Sarapata.

Można przyjść na lipcową akcję (o dokładnej dacie poinformuje "Gazeta Krakowska") lub skontaktować się przez internet z fundacją DKMS.

Trochę statystyki. W Polsce co godzinę ktoś dowiaduje się, że ma białaczkę. Dla wielu jedyną szansą na życie jest przeszczepienie szpiku lub komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Każdy może nim zostać. Najpopularniejszym typem białaczki u dorosłych jest ostra białaczka szpikowa, następnie przewlekła białaczka limfatyczna, przewlekła białaczka szpikowa i ostra białaczka limfatyczna, która jest również najpopularniejszą chorobą wśród dzieci.

WEŹ UDZIAŁ W QUIZIE "CZY JESTEŚ PRAWDZIWYM KRAKUSEM?"

"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska