„Dla nas to chwila, a dla kogoś całe życie”
Co 40 minut ktoś w Polsce słyszy diagnozę – nowotwór krwi. Choroby takie jak białaczka mogą dotknąć każdego, niezależnie od wieku, płci czy pochodzenia. Dla ponad 800 osób rocznie szansą jest przeszczepienie komórek macierzystych i szpiku. Pomimo tego, że polska baza jest 5. na świecie pod względem liczby zarejestrowanych, zgodnego dawcy wciąż nie znajduje 20% pacjentów.
To właśnie dla nich od 2013 roku „bliźniaków genetycznych” poszukują liderki i liderzy Helpers’ Generation Fundacji DKMS. Do tej pory zarejestrowali łącznie ponad 164 tys. osób z których ponad 1500 zostało dawcami faktycznymi.
Wolontariuszy spotkać można od 2 do 8 grudnia na Akademii Górniczo-Hutniczej, Politechnice Krakowskiej, Uniwersytecie Ekonomicznym, Uniwersytecie Jagiellońskim, Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońkiego oraz na Uniwersytecie Komisji Edukacji Narodowej. Szczegółowy harmonogram wydarzeń znajduje się na stronie: https://www.dkms.pl/dzialaj/kalendarz-wydarzen
Niektórych rzeczy nie da się kupić
Krakowscy wolontariusze to doskonały przykład, że wciąż są ludzie chętni pomagać bezinteresownie. Mówi o tym Karolina Drabik-Bańbuła, studencka liderka z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
- Bardzo często angażuję się w różnego rodzaju wolontariaty i robię to zawsze z wielką radością. Daje mi to ogromną energię do wielu codziennych obowiązków. […] Każdy wolontariat dodaje mi nowych sił, przynosi satysfakcję i spełnienie! Myślę, że dzięki mojemu zaangażowaniu, jestem bardziej wrażliwa na potrzeby innych. Wolontariat to także dla mnie nowe możliwości rozwoju, które z pewnością będą przydatne w przyszłej pracy zawodowej, nowe znajomości, a także nowa perspektywa na otaczającą nas rzeczywistość - tłumaczy studentka.
Podkreśla też, że wcale nie trzeba wiele, by zostać dla kogoś superbohaterem.
- Teraz prawie, jak nie wszystko jest za pieniądze i w mojej opinii traci przez to swoją wartość. Tak wiele osób potrzebuje pomocy, a nie ma na to środków. Czasem dla nas to może być chwila, a dla kogoś może to być całe życie. Bądźmy wrażliwi na potrzeby innych, którzy nas potrzebują - wyjaśnia.
Karolina wraz z innymi wolontariuszami będzie rejestrować na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, ale zachęca do tego, by do bazy potencjalnych dawców szpiku dołączać w całej Polsce.
- Będziemy czekać na Ciebie na uczelniach w całej Polsce, abyś i Ty mógł podarować drugiej osobie szansę na drugie życie - podkreśla.
Wraz z współliderką zaprasza na Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie od 2 do 7 grudnia do udziału w akcji "Podaruj życie z UEK! Jedna decyzja, Wiele szans - dołącz do bazy potencjalnych Dawców Szpiku".
Pomagają naprawdę
Andrzej Ustupski zarejestrował się na uczelni podczas akcji Helpers’ Generation, a w tym roku został dawcą faktycznym. Po kilku latach okazało się, że gdzieś na świecie jego „bliźniak genetyczny” potrzebuje pomocy.
Tak Andrzej relacjonuje swoje doświadczenia: - Nie pamiętam dokładnie kiedy się rejestrowałem, prawdopodobnie było to około 6-7 lat temu. Samo pobranie wspominam pozytywnie z racji miłego personelu szpitala jak i osób oddających komórki razem ze mną. Mimo tego, że był to proces dość stresujący, to kilka dni, które poświęcamy jest niczym w porównaniu z tym, jakie korzyści uzyskuje druga osoba.
- Paradoksalnie istnieje dość mała szansa na zostanie dawcą, jeśli jednak się uda […] mamy pewność, że pomagamy realnej i konkretnej osobie - podkreśla.
Jeśli nie możesz dołączyć stacjonarnie – zapisz się przez internet.
Kto może zostać dawcą szpiku?
Potencjalnym dawcą szpiku może zostać każda ogólnie zdrowa osoba, pomiędzy 18. a 55. rokiem życia o wskaźniku masy ciała nie wyższym niż 40 BMI. Wystarczy przyjść na jedną z akcji organizowanych na uczelniach w 22 miastach, wypełnić formularz i samodzielnie pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka. Na miejscu wolontariusze Fundacji DKMS odpowiedzą na wszelkie pytania związane z ideą dawstwa szpiku, procesem rejestracji oraz procedurą pobrania.
- Najlepiej zarządzane szpitale publiczne w Polsce. Na liście dwie krakowskie lecznice
- Tak będzie wyglądał Folwark Kompetencji, który ma odczarować historię Kobierzyna
- Ważny dzień dla Szpitala na Klinach. Szereg zabiegów z wykorzystaniem robota
- Tak guza mózgu operują specjaliści ze Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie
