Limanowa: krzyż milenijny na Miejskiej Górze obwieszony...

  Limanowa: krzyż milenijny na Miejskiej Górze obwieszony antenami

  Wojciech Chmura

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Krzyż milenijny na Miejskiej Górze obwieszony jest antenami. Szokuje to pielgrzymów i turystów. Interpelację w tej sprawie złożył na ostatniej sesji radny miasta Mateusz Wroński.
  Te instalacje szpecą krzyż - uważa radny Mateusz Wroński

  Te instalacje szpecą krzyż - uważa radny Mateusz Wroński ©Jacek Dunikowski

  - Wybrałem się na Miejską Górę i doliczyłem się tam trzynastu anten - mówi oburzony Mateusz Wroński. - Krzyż milenijny wygląda jak choinka. O ile wiem, na krzyżu na Giewoncie nie ma anten, więc dlaczego tak nasz się traktuje?

  28-metrowa, stalowa konstrukcja na 9-metrowej żelbetowej platformie widokowej należy do samorządu Limanowej. Stanęła w latach 1998-99. Przy okazji obchodów 2000 lat chrześcijaństwa poświęcił ją biskup tarnowski Wiktor Skworc.

  - Niech sobie operatorzy wybudują maszt na anteny. Krzyż nie jest miejscem na tego typu instalacje - przyznaje przewodnicząca Rady Miasta Irena Grosicka. Tak samo uważa Kazimierz Wojtas, którego firma Ekopromet zrobiła krzyż. - W 1999 roku to był najwyższy krzyż w Polsce, a trzeci w Europie - mówi Wojtas. - Jest dziełem mojego życia. To, co się z nim teraz dzieje, to tragedia.

  Nadmienia, że tylko dwie pierwsze anteny zamontowano dla pogotowia ratunkowego i straży pożarnej za aprobatą ks. Józefa Poręby, proboszcza bazyliki Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej. Były burmistrz Marek Czeczótka przyznaje, że zgodził się na "anteny ratunkowe".

  - Wykorzystanie krzyża dla ważnych potrzeb społecznych nie jest w moim przekonaniu profanacją - mówi Czeczótka. - Być może była jeszcze jedna umowa na antenę, z której mógł być internet darmowy na rynku. Co do reszty anten, trzeba zbadać, skąd się wzięły i czy są legalne.

  Oburzenia wyglądem krzyża nie kryje były przewodniczący Rady Miasta Ryszard Kulma. - Szefowałem komitetowi budowy krzyża milenijnego, a nie komitetowi budowy przekaźnika - podkreśla.

  Obecny burmistrz Władysław Bieda zaprzecza, aby podpisywał jakiekolwiek umowy na instalacje anten na krzyżu na Miejskiej Górze.

  - Niczego takiego nie podpisywałem - zapewnia. - Sprawdzimy, ile ich wisi nielegalnie. Będziemy dążyć do usunięcia anten poza tymi dla straży pożarnej i pogotowia.

  Co można zobaczyć na krzyżu?
  Radny miejski Mateusz Wroński przygotował się do interpelacji, zasięgając porady kolegi specjalisty. Na milenijnym krzyżu na Miejskiej Górze można dostrzec u samej góry antenę paraboliczną UBMT, najbardziej odstającą, i dwie anteny panelowe. Wewnątrz krzyża są dwie anteny panelowe. W połowie jedna, prawdopodobnie do monitoringu miasta, plus skrzynka z nadajnikiem. Ponadto są dwie anteny na wysięgnikach i anteny systemu ratunkowego. Grube kable wiszą luzem i totalnie psują estetykę.

  Trwa plebiscyt na Superpsa! Zobacz zgłoszonych kandydatów i oddaj głos!

  Wybieramy najpiękniejszy kościół Tarnowa. Sprawdź aktualne wyniki!

  Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!


  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (12)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  brawo nowomomwa

  plaskaziemiapl (gość)

  Zgłoś naruszenie treści

  "Wykorzystanie krzyża dla ważnych potrzeb społecznych..."
  piekna manipulacja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  "Czyja" jest Limanowa....?!

  Boleść! (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 25 / 24

  Do "kogo"należy Limanowa...?!

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Raczej:..."Łysa Góra"?!

  Potok. (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 59 / 48

  Powinno się przypominać "Ptokom"- o wielu ważnych wydarzeniach(historii )-związanych z tym miejscem w Limanowej!A wielu miejscowych,też zapadło na"chroniczną amnezję"!?


  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Po "tytule"...

  Duch Lachów Sądeckich!+ (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 34 / 26

  Dziś Prawdziwych Lachów Sądeckich już nie ma....!?

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  Nie będziesz miał innych Bogów.

  pola (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 66 / 49

  Nie będziesz miał Bogów innych .A ludzie stawiają symbole i modlą się.Skoro już stoi ,to niech służy dobrze i tym co chcą się do niego modlić i tym co chcą mieć lepszy zasięg -wilk syty i owca cała.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa kasa

  anonim (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 32 / 31

  krzyz stoin na ziemi nalezacej do gminy limanowa a winnego proponuje szukac wsrod biskupow to oni wydaja pozwolenia za montowanie sprzetu na takich obiektach wszystko opiera sie o kase

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  radio

  sacz (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 53 / 45

  pewnie tylko do odbioru radia maryja

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  kasa

  jas (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 43 / 30

  Ludzie nie spierajcie sie o takie rzeczy.Wiadomo nie od dzis i nie badzmy naiwni,licz sie kasa a nic innego.I tak dobrze ze przy przdroznych kapliczkach nie wieszaja anten - bo sa za niskie.A...rozwiń całość

  Ludzie nie spierajcie sie o takie rzeczy.Wiadomo nie od dzis i nie badzmy naiwni,licz sie kasa a nic innego.I tak dobrze ze przy przdroznych kapliczkach nie wieszaja anten - bo sa za niskie.A zreszta zeby nie te anteny to "komorki"mozna wzrzucic dlatego nic sie nie stalo nie jest jeszcze tak zle moglo byc jeszcze gorzej jak np.na wiezy koscielnej powiesili by pare antenek.zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  srebrniki

  ella (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 11

  Kasa, kasa tylko to się liczy, krzyż-symbol wiary,męki i odkupienia został sprzedany-za srebrniki judaszowe.Ciekawe to ludzkie życie, pod krzyżem z antenami pomódlmy się na tym Polu Krwi.

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  ale sie uśmiałem

  sądeczanin (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 54 / 56

  tyle bylo rozgłosu jak ten krzyż stawiali, nawet książke o budowniczych widziałem a dziś żenada no jak można symbol religijny tak zhańbić? Na krzyżu powiesili Jezusa !!!!!! a nie nadajniki !!!...rozwiń całość

  tyle bylo rozgłosu jak ten krzyż stawiali, nawet książke o budowniczych widziałem a dziś żenada no jak można symbol religijny tak zhańbić? Na krzyżu powiesili Jezusa !!!!!! a nie nadajniki !!! Szczyt głupoty i arogancji wobec religii, tu żadne tłumaczenie nic nie pomoże bo tu słów brak ...........zwiń

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  za 30 srebrników

  jolkajolka (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 46 / 48

  można i anteny

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo