Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limanowa. Pomnik Piłsudskiego z... błędem. "Nie ma znaczenia" vs. "Trzeba to poprawić". Zdjęcia mówią same za siebie

Remigiusz Szurek
Remigiusz Szurek
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Limanowej stoi na tamtejszym Małym Rynku od 2018 roku
Pomnik Józefa Piłsudskiego w Limanowej stoi na tamtejszym Małym Rynku od 2018 roku Fot. Remigiusz Szurek
Pod koniec października 2018 roku na Małym Rynku w Limanowej postawiono pomnik Józefa Piłsudskiego siedzącego na swojej ukochanej klaczy, Kasztance.

Dziś wokół tego monumentu stoją licznie zaparkowane samochody mieszkańców miasta zapewne pracujących w pobliżu tego miejsca. Pojazdy te nie robią na przejeżdżających się tamtędy funkcjonariuszach policji żadnego wrażenia.

- To chyba nie jest najlepsze miejsce na parking. Pomnik został już zresztą uszkodzony przez parkujących tam kierowców. To miejsce na postój powinno zniknąć, ale burmistrz ma jednak zawsze jakieś wytłumaczenie – dziwi się w rozmowie z „Gazetą Krakowską” , limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas.

Faktycznie, na miejscu zastaliśmy kolumnę aut szczelnie wypełniającą okolice pomnika. Stały zaparkowane jedno przy drugim.

Jak zauważa nasz rozmówca nie są to niestety jedyne nieścisłości dotyczące pomnika.

- Była już kiedyś sprawa dotycząca flagi powiewającej nad Piłsudskim. Była ona po prostu brudna i nie dało jej się wymienić. Ze strony Miasta pojawiały się tłumaczenia, że do jej wymiany potrzebny jest kluczyk, a jak się okazało niewielu miało do niego dostęp… Trochę wygląda to tak jakby pomnik został postawiony i „okej”, teraz niech się dzieje co chce – przypomina Wojtas.

Jego zdaniem i co wynika z książki marszałka Piłsudskiego pt. „Moje pierwsze boje – wspomnienia spisane w Twierdzy Magdeburskiej” wydanej w 1938 roku, cytat znajdujący się na pomniku zawiera błąd. Jego fragment brzmi bowiem: „Tu czułem się jak w Ojczyźnie” podczas gdy w oryginale było to po prostu „Tu czułem się w Ojczyźnie”. Niby różnica nie jest wielka, ale jednak wydźwięk tych słów można odebrać inaczej.

- Skoro w oryginalnej wersji było tak zapisane, to dlaczego na pomniku słowa są inne? Jeszcze w fazie projektowej to „jak” nie występowało, ale jak już pomnik stanął to w takiej formie jak obecnie. Miasto zapowiadało, że poprawi ten zapis, że to chwilowo, ale jak widać nic się przez te cztery lata nie zmieniło – komentuje historyk.

A już 1 października przy pomniku Piłsudskiego mają odbyć się uroczystości związane z przysięgą żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej.

Leszek Mordarski, limanowski radny, członek komitetu budowy pomnika przyznaje, że za błąd odpowiedzialna jest firma stawiająca pomnik, ale też nie jest to jakieś wielkie przejęzyczenie. Jak dodaje możliwe jest skorygowanie cytatu, ale może to nastąpić dopiero przy innych pracach remontowych „Piłsudskiego”.

- Błąd błędem, ale można zwrócić uwagę na inne, bardziej pozytywne szczegóły. Mam na myśli choćby fakt, że jest to chyba jedyny pomnik Józefa Piłsudskiego - komendanta, a nie marszałka. Jego postać została odwzorowana tak, jak wyglądał na zdjęciach w trakcie pobytu na Ziemi Limanowskiej. Jeśli przyjrzeć się lepiej, można dojrzeć nawet słynną raportówkę – komentuje radny.

Pomnik został wykonany na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego koszt oscylował wokół kwoty 350 tys. zł. Powstał ze zbiórek i sprzedaży „cegiełek”. Do budowy dołożył się też IPN. Miasto przekazało teren pod budowę i było odpowiedzialne za wykonanie cokołu.

Marek Sukiennik, wiceprezes Stowarzyszenia „Limanowianie w 100-lecie Niepodległości” sprawę komentuje krótko, ale dosadnie.

- Przy ogromie nakładu finansowego i czasowego ludzi zaangażowanych w różnego rodzaju kwesty, zbiórki itd. taki błąd jest bez znaczenia. Tę kwestię podnoszą ludzie, w cudzysłowie i może Pan to zapisać, mali, którzy nic nie zrobili dla patriotyzmu, a szukają jedynie potknięć – powiedział.

Bogaci w Rosji nie idą do wojska. Komentarz G. Kuczyńskiego

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska