FLESZ - Dozór sanitarny zamiast kwarantanny po kontakcie z zakażonymi "Deltą"

W najbliższą sobotę w Limanowej ma odbyć się wojskowy piknik, promujący formację obrony terytorialnej. Jak zapowiedział na czacie z mieszkańcami burmistrz Władysław Bieda gościem specjalnym imprezy będzie minister obrony Mariusz Błaszczak. Ma on podpisać wraz z władzami miasta list intencyjny w sprawie utworzenia w Limanowej batalionu WOT. Wyznaczony zostanie także instytucje z jakim samorząd będzie dalej współpracować przy realizacji tego zadania. Mowa tutaj o Regionalnym Zarządzie Inwestycji Ministerstwa Obrony w Krakowie i 11 Brygadzie Obrony Terytorialnej w Krakowie.
- List intencyjny otwiera nam drogę do zawarcia konkretnych umów na realizację inwestycji. Liczymy, że zostaną szybko podpisane, a nowa baza będzie oddana do użytku w 2023 roku - mówi w rozmowie z "Gazetą Krakowską" Wacław Zoń, zastępca burmistrza Limanowej.
Podkreśla, że obecność terytorialsów w mieście oznacza dla Limanowej nowe miejsca pracy, a także zysk z podatków oraz ogólne ożywienie gospodarcze.
- Wojsko oznacza także wzrost prestiżu miejscowości, w której stacjonują żołnierze - zaznacza.
Trzeba wybudować bazę
Docelowo terytorialsi mają stacjonować w nowej bazie, przy ul. Zygmunta Augusta. Na stałe będzie w niej przebywać około 60 osób.
- Dopóki nie powstanie nowa siedziba, żołnierze zostaną rozlokowani w skrzydle Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 4 mieszczącego się przy ul. Reymonta - precyzuje Wacław Zoń.
Przygotowaniem infrastruktury dla wojska zajmie się spółka celowa z ograniczoną odpowiedzialnością, działająca pod nazwą "LimWot". W jej skład wejdzie limanowski samorząd oraz Polski Fundusz Rozwoju. Miasto wniesie do spółki tzw. wkład niepieniężny w formie udziału w wysokości 0,01 procenta w prawie własności kilkunastu działek. Dwie z nich znajdują się przy ul. Zygmunta Augusta, zaś pozostałe na terenie zielonym w rejonie osiedla "Marsa. To właśnie tam mają się odbywać zajęcia taktyczne terytorialsów.
- Wartość tej formy wkładu samorządu do spółki została wyceniona na 120 tys. złotych zaś wojsko będzie mogło wykupić obiekt łącznie z terenem w ratach rozłożonych na 20 lat - wylicza Wacław Zoń.
Co z bazą wojskową na Sądecczyźnie?
Na razie wciąż nie wiadomo, kiedy pojawi się Wojnarowej (gm. Korzenna) 4. Batalion Piechoty Górskiej wchodzący w skład 21. Brygady Strzelców Podhalańskich. Dwa lata temu gen. Jarosław Gromadziński, dowódca 18. Dywizji Zmechanizowanej przyjechał na Sądecczyznę, by szukać miejsca dla nowej bazy wojskowej. Spotkał się wówczas m.in. z Ludomirem Handzlem, prezydentem Nowego Sącza oraz Leszkiem Skowronem, wójtem gminy Korzenna. Sama inicjatywa utworzenia bazy zyskała zresztą szerokie poparcie wielu instytucji i samorządów, a także mieszkańców regionu (zebrano 30 tysięcy podpisów zwolenników stacjonowania żołnierzy na Sądecczyźnie).
Jak wyjaśnia dzisiaj Leszek Skowron, gmina wywiązała się ze zobowiązań wobec strony wojskowej. Chodzi tutaj m.in. o wykup niezbędnych gruntów.
- Dalsze decyzje należą już do wojska, ale oczywiście cały czas jesteśmy gotowi do dalszych rozmów - mówi w rozmowie z nami.
W sprawę utworzenia bazy w Wojnarowej od początku zaangażowani byli posłowie ziemi sądeckiej, w tym Patryk Wicher, poseł PiS .
- Cały czas trwają rozmową ze stroną wojskową, w których bierze także udział marszałek Witold Kozłowski oraz wójt Leszek Skowron - informuje.
Wicher zaznacza, że Wojnarowa znajduje się w czołówce miejscowości rozpatrywanych przez wojsko jako teren, na którym miałaby zostać ulokowana nowa baza wojskowa.
Wójt Skowron nie ukrywa, że obecność żołnierzy oznaczałaby, podobnie jak w przypadku Limanowej, spore ożywienie gospodarcze i to nie tylko dla kierowanej przez niego gminy.
- Chodzi tu zarówno o dodatkowe miejsca pracy dla mieszkańców regionu, jak i dochody z podatków czy dodatkowy impuls rozwojowy dla lokalnych przedsiębiorców będących w przyszłości dostawcami towarów i usług dla wojska - wylicza.
- Wsie pod Nowym Sączem w kamerach Google Street View. Zobacz, co zarejestrowały
- Sądecka giełda cieszy się ogromną popularnością. W niedziele odwiedzają ją tłumy
- TOP 10 sądeckich szkół średnich według opinii w Google
- TOP 10 zamków i dworów maksimum w godzinę jazdy od Nowego Sącza
- Sądecka projektantka mody Zuzanna Żytkowicz podbija Instagram
- Najwyższe wygrane w LOTTO. Sądeczanie zgarnęli za szóstkę nawet kilkanaście milionów