Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Limanowskie: święto Matki Boskiej Zielnej. "Przychodzą po łaski"

Paweł Szeliga
Matka Boska w Ptaszkowej w mundurze partyzantów AK
Matka Boska w Ptaszkowej w mundurze partyzantów AK Stanisław Śmierciak
Czwartkowe święto Matki Boskiej Zielnej rozpoczyna cykl odpustów w sanktuariach maryjnych. Każdego roku przyciąga na szlak pielgrzymkowy coraz większe tłumy wiernych proszących o łaski i dziękujących za dobro, którego doświadczyli. Na Limanowszczyźnie z kultu Maryi słynie m.in. Pasierbiec. Wierni od najbliższej soboty będą przez tydzień przygotowywać się do wielkiego odpustu ku czci Matki Bożej Pocieszenia.

- Dzięki sanktuarium o naszej wsi jest głośno nie tylko w kraju, ale i za granicą - zauważa Stanisław Ptaszek, który przez wiele lat prowadził w Pasierbcu gospodarstwo agroturystyczne. Na odpustowych uroczystościach widuje licznych pielgrzymów z Polski, Węgier, Słowacji, a nawet Niemiec. Proboszcz ks. Józef Waśniowski opiekuje się sanktuarium od 31 lat i na brak frekwencji na odpuście nie narzeka.

- Przybywają ludzie pobożni, a ateiści i liberałowie omijają Pasierbiec szerokim łukiem - żartuje ksiądz Waśniowski. - Pod obrazem modlą się ciężko chory ludzie, często z rakiem. Wiele godzin spędzają na kolanach.

Na pielgrzymkowym szlaku maryjnym są też Limanowa i Szczyrzyc. Na Sądecczyźnie - popularne sanktuaria to Czarny Potok koło Łącka, Grybów, Ptaszkowa i Nowy Sącz. Do ostatniego miasta od wieków schodzą się mieszkańcy okolicznych wsi, aby modlić się przed obrazem Matki Bożej Pocieszenia w jezuickiej parafii Ducha Świętego. W Ptaszkowej czczą Matkę Bożą Radosną.
- Uśmiecha się do każdego, nawet do proboszcza - zapewnia kierujący parafią ks. Józef Kmak. I dodaje, że na uśmiechach się nie kończy. Cztery lata temu parafianie modlili się żarliwie o uzdrowienie chłopca z guzem mózgu. Gdy lekarze otworzyli czaszkę, nowotworu nie było. W Ptaszkowej jest też oryginalny wizerunek Maryi w mundurze AK, na cześć partyzanckiego oddziału Stanisława Leszczyc-Przywary, rozstrzelanego tu przez Niemców. Jednym z akowców był późniejszy biskup Józef Gucwa.

Święcenie ziół i drogi krzyżowe

Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej w Limanowej tego dnia organizuje dodatkowo drogę krzyżową pod Miejską Górą (godz. 16). W Ptaszkowej o godz. 16 specjalna msza na szczycie Rosochatki. W Pasierbcu odpust 24 sierpnia. Tego dnia czuwanie od godz. 2, suma o godz. 11. Mszę odprawi ks. kard. J. Meisner z Kolonii. W Szczyrzycu odpust 18 sierpnia. Po sumie o godz. 11 jarmark i święto owocobrania.

Matka Boga może naprawdę wiele zdziałać

Rozmowa z o. Alojzym Piotrem Pucią, proboszczem parafii NMP Wniebowziętej w Szczyrzycu

Mimo postępującego zeświecczenia społeczeństwa, kult Matki Boskiej nie zanika w regionie. Skąd się bierze ten fenomen?Na ziemi szczyrzyckiej krzewili go cystersi, którzy zawsze w głównym ołtarzu kościołów umieszczają obraz Matki Bożej Wniebowziętej. Natomiast patrząc na temat szerzej, wierni po prostu czują, że mają oparcie w matce Boga. Jest blisko niego, więc może też wyprosić dla nich wiele łask.

Faktycznie wyprasza?
W naszym XIII-wiecznym opactwie prowadzono księgi łask, świadczące o tym, że modlitwy przynosiły skutek. Zniszczyli je jednak Austriacy. Są jednakże świadectwa spisywane regularnie od XVIII wieku. Dwa lata temu wpisu dokonała kobieta, która wierzy, że za pośrednictwem Matki Boskiej cudem uniknęła śmiertelnego wypadku samochodowego. Kilka dni temu o ochrzczenie jej dziecka właśnie u nas prosiła mieszkanka Krakowa. Chce podziękować za dar życia wymodlony przed obrazem MB Wniebowziętej, gdyż długo nie mogła zajść w ciążę.

Wielu pielgrzymów przybywa do sanktuarium?

To są tysiące wiernych głównie z Małopolski. Zwykle idą też do Pasierbca i Limanowej. W Szczyrzycu zatrzymują się na dłużej, żeby zwiedzić opactwo. A jeśli w grupie są dzieci, to korzystają z możliwości zabawy w wiosce indiańskiej.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska