Na te kursy mieszkańcy czekali od wielu lat. Władze samorządowe w obecnej kadencji wielokrotnie zabiegały o zorganizowanie publicznej komunikacji i lepsze połączenie z Krakowem. Trudności było bardzo dużo, w końcu udało się uruchomić linię. Te przejazdy pomoże w codziennych podróżach mieszkańców do zakładów pracy i do szkół zlokalizowanych w Krakowie.
Kursy od Bronowic do Przegini
- Linia będzie kursować po trasie: Bronowice Małe - Balicka, Armii Krajowej, Jasnogórska, Modlnica, Szyce, Wielka Wieś, Biały Kościół, Czajowice, Jerzmanowice, Gotkowice - Przeginia Kościół - informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.
Autobusy będą kursowały w dni powszednie z częstotliwością co godzinę, a do jej obsługi będzie wysyłany tabor typu standard.
Z przygotowanego rozkładu wynika, że będzie 19 kursów w dni powszednie. W weekendy i święta autobus nie będzie kursował.
- Po wielu rozmowach, negocjacjach, próbach uruchomienia MPK udało się doprowadzić do uruchomienia autobusów aglomeracyjnych do Przegini. Jestem teraz najszczęśliwszym człowiekiem w naszej, pięknej gminie. Realizujemy to, co wydawało się niemożliwe. Te kursy to wielki sukces, ale trzeba też powiedzieć, że dopiero teraz nasza gmina wkroczyła w XXI wiek mimo, że dzieli nas od Krakowa zaledwie 20 kilometrów - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.
Przystanki, które będą obsługiwane podczas wykonywania kursu to:
- Bronowice SKA,
- Rondo Ofiar Katynia,
- Stawowa,
- Jasnogórska nż,
- Jerzmanowice Pod Lasem nż,
- Jerzmanowice Lepianka nż,
- Jerzmanowice Gościniec nż,
- Jerzmanowice Pod Kiełtyką nż,
- Gotkowice nż,
- Przeginia Ostra Góra nż,
- Przeginia Skotnica nż,
- Przeginia Dom Ludowy nż,
- Przeginia Kościół.
Autobus linii 200 nie będzie się zatrzymywał na przystankach w gminie Wielka Wieś.
Organizowanie komunikacji publicznej w gminie Jerzmanowice-Przeginia ma długą i burzliwą historię z wieloma zwrotami. O kursy MPK mieszkańcy upominali się, prosili, interweniowali, domagali się całe lata. Dotychczas żadnej władzy nie udało się uruchomienie takich przejazdów. Teraz nastąpił historyczny moment.
Plany, próby, prośby, a komunikacji nie było
Wójt gminy Jerzmanowice Przeginia Tomasz Gwizdała komunikację publiczną obiecał mieszkańcom rozpoczynając swoja kadencję samorządową w 2018 roku. Przygotowania rozpoczął od razu. Przypomnijmy, że były spotkania z przedstawicielami miasta Krakowa, Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, samorządowców okolicznych gmin oraz samorządu wojewódzkiego. Rozmowy o uruchomieniu MPK na początku kadencji nie przynosiły efektów.
- W 2019 roku planowaliśmy organizowanie komunikacji publicznej w oparciu o przewoźników prywatnych. Rozmawialiśmy wówczas, że uruchomią w godzinach szczytu porannego i popołudniowego większe pojazdy niż standardowe busy. Jednak nie wywiązali się z tego - przypomina wójt Gwizdała.
Potem przyszła pandemia, jeździło niewiele osób, kursy nie były realizowane. A po niej zaczęły się kolejne rozmowy. Z początkiem tego roku był plan, że linia autobusowa MPK nr 310 jeżdżąca do pętli Biały Kościół/Murownia zostanie przedłożona do Przegini. Jednak wtedy samorządowcy z gminy Wielka Wieś nie zgodzili się, bo mieli obawy, że ich mieszkańcy nie zmieszczą się w tych autobusach jeśli wielu pasażerów wsiądzie w gminie Jerzmanowcie-Przeginia.
- Przedłużenie tej linii 310 nie udało się, mimo propozycji i planów, żeby zamienić zwykłe autobusy, które mają 80 miejsc na przegubowe, które mieszczą 160 pasażerów. Zgody władz gminy Wielka Wieś nie było. Nie mam do nich żalu, bo działali w interesie swoich mieszkańców. Nasze plany padły. Zaczęliśmy rozmowy z samorządem wojewódzkim o autobusach kolejowych, które jeździłyby z Bukowna przez gminy Bolesław i Olkusz, ale na dopłaty do tych autobusów nie zgodziły się władze tych gmin i pomysł nie został zrealizowany. Potem była jeszcze próba rozmów z prywatnymi przewoźnikami związana z udogodnieniem przewozów i wprowadzeniem biletów miesięcznych, ale oni kolejny raz zawiedli - tak wójt Tomasz Gwizdała relacjonuje pomysły i próby usprawnienia komunikacji w swojej gminie.
Wytrwałe działania i pomoc od miasta Krakowa
Podkreśla, że ani na chwilę nie przestał o tym myśleć i szukać nowych rozwiązań. W końcu kolejny raz rozpoczął rozmowy o uruchomieniu MPK, jeździł i prosił o pomoc samorządowców z miasta Krakowa. Tym razem się udało. Linia MPK rusza z Krakowa do gminy Jerzmanowice-Przeginia i będzie realizowała aż 19 kursów dziennie. Pierwszy autobus z Przegini do Krakowa będzie jechał o godz. 4.38, a ostatni o 23.
Oszacowano wstępnie, że rocznie funkcjonowanie tej linii autobusowej będzie gminę Jerzmanowice-Przeginia kosztowało około 1 mln zł. Jak wyjaśnia wójt Tomasz Gwizdała gmina dopłaca 50 proc. kosztów wozokilometra na swoim terenie i na terenie gminy Wielka Wieś, której ten autobus nie będzie obsługiwał. Od granic Krakowa do pętli w Bronowicach koszty każdego wozokilometra pokryje gmina Kraków.
Najlepiej żyje się w Krakowie i trzech okolicznych gminach. ...
- Diabli Dół i Boża Wola. Nazwy małopolskich wsi, o których nie słyszeliście!
- Urok Ojcowskiego Parku Narodowego zimową porą. Tunel oszronionych drzew i sanie
- Najpiękniejsze zabytki powiatu krakowskiego wraz z gospodyniami trafiły do kalendarza
- Strefa aktywności gospodarczej w Miękini została otwarta. Firmy już kupują działki
- Na podium rankingu małopolskich gmin nieustająco Wielka Wieś i Zielonki
- Nietoperzowy Szlak. Nowa atrakcja turystyczna pod Krakowem
Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia
