Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Linia aglomeracyjna MPK pojedzie z Krakowa do gminy Jerzmanowice-Przeginia. Historyczny moment, nowy kierunek dla autobusów

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Kursy nowej linii aglomeracyjnej do gminy Jerzmanowice-Przeginia rozpoczną się 4 grudnia 2023 roku
Kursy nowej linii aglomeracyjnej do gminy Jerzmanowice-Przeginia rozpoczną się 4 grudnia 2023 roku Aneta Zurek / Polska Press
Nowa linia aglomeracyjna rusza z Krakowa do gminy Jerzmanowice-Przeginia. To historyczne wydarzenie, bo do tej gminy regularne linie autobusowe MPK nie docierały. Będzie tutaj kursował autobus MPK o numerze 200. Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie już pochwalił się tą nową linią wskazując, że kursy ruszają w poniedziałek, 4 grudnia. Trasa poprowadzi od krakowskiej pętli Bronowice Małe do Przegini do pętli przy kościele.

Na te kursy mieszkańcy czekali od wielu lat. Władze samorządowe w obecnej kadencji wielokrotnie zabiegały o zorganizowanie publicznej komunikacji i lepsze połączenie z Krakowem. Trudności było bardzo dużo, w końcu udało się uruchomić linię. Te przejazdy pomoże w codziennych podróżach mieszkańców do zakładów pracy i do szkół zlokalizowanych w Krakowie.

Kursy od Bronowic do Przegini

- Linia będzie kursować po trasie: Bronowice Małe - Balicka, Armii Krajowej, Jasnogórska, Modlnica, Szyce, Wielka Wieś, Biały Kościół, Czajowice, Jerzmanowice, Gotkowice - Przeginia Kościół - informuje Zarząd Transportu Publicznego w Krakowie.

Autobusy będą kursowały w dni powszednie z częstotliwością co godzinę, a do jej obsługi będzie wysyłany tabor typu standard.
Z przygotowanego rozkładu wynika, że będzie 19 kursów w dni powszednie. W weekendy i święta autobus nie będzie kursował.

- Po wielu rozmowach, negocjacjach, próbach uruchomienia MPK udało się doprowadzić do uruchomienia autobusów aglomeracyjnych do Przegini. Jestem teraz najszczęśliwszym człowiekiem w naszej, pięknej gminie. Realizujemy to, co wydawało się niemożliwe. Te kursy to wielki sukces, ale trzeba też powiedzieć, że dopiero teraz nasza gmina wkroczyła w XXI wiek mimo, że dzieli nas od Krakowa zaledwie 20 kilometrów - mówi Tomasz Gwizdała, wójt gminy Jerzmanowice-Przeginia.

Przystanki, które będą obsługiwane podczas wykonywania kursu to:

 • Bronowice SKA,
 • Rondo Ofiar Katynia,
 • Stawowa,
 • Jasnogórska nż,
 • Jerzmanowice Pod Lasem nż,
 • Jerzmanowice Lepianka nż,
 • Jerzmanowice Gościniec nż,
 • Jerzmanowice Pod Kiełtyką nż,
 • Gotkowice nż,
 • Przeginia Ostra Góra nż,
 • Przeginia Skotnica nż,
 • Przeginia Dom Ludowy nż,
 • Przeginia Kościół.

Autobus linii 200 nie będzie się zatrzymywał na przystankach w gminie Wielka Wieś.

Organizowanie komunikacji publicznej w gminie Jerzmanowice-Przeginia ma długą i burzliwą historię z wieloma zwrotami. O kursy MPK mieszkańcy upominali się, prosili, interweniowali, domagali się całe lata. Dotychczas żadnej władzy nie udało się uruchomienie takich przejazdów. Teraz nastąpił historyczny moment.

Plany, próby, prośby, a komunikacji nie było

Wójt gminy Jerzmanowice Przeginia Tomasz Gwizdała komunikację publiczną obiecał mieszkańcom rozpoczynając swoja kadencję samorządową w 2018 roku. Przygotowania rozpoczął od razu. Przypomnijmy, że były spotkania z przedstawicielami miasta Krakowa, Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, samorządowców okolicznych gmin oraz samorządu wojewódzkiego. Rozmowy o uruchomieniu MPK na początku kadencji nie przynosiły efektów.

- W 2019 roku planowaliśmy organizowanie komunikacji publicznej w oparciu o przewoźników prywatnych. Rozmawialiśmy wówczas, że uruchomią w godzinach szczytu porannego i popołudniowego większe pojazdy niż standardowe busy. Jednak nie wywiązali się z tego - przypomina wójt Gwizdała.

Potem przyszła pandemia, jeździło niewiele osób, kursy nie były realizowane. A po niej zaczęły się kolejne rozmowy. Z początkiem tego roku był plan, że linia autobusowa MPK nr 310 jeżdżąca do pętli Biały Kościół/Murownia zostanie przedłożona do Przegini. Jednak wtedy samorządowcy z gminy Wielka Wieś nie zgodzili się, bo mieli obawy, że ich mieszkańcy nie zmieszczą się w tych autobusach jeśli wielu pasażerów wsiądzie w gminie Jerzmanowcie-Przeginia.

- Przedłużenie tej linii 310 nie udało się, mimo propozycji i planów, żeby zamienić zwykłe autobusy, które mają 80 miejsc na przegubowe, które mieszczą 160 pasażerów. Zgody władz gminy Wielka Wieś nie było. Nie mam do nich żalu, bo działali w interesie swoich mieszkańców. Nasze plany padły. Zaczęliśmy rozmowy z samorządem wojewódzkim o autobusach kolejowych, które jeździłyby z Bukowna przez gminy Bolesław i Olkusz, ale na dopłaty do tych autobusów nie zgodziły się władze tych gmin i pomysł nie został zrealizowany. Potem była jeszcze próba rozmów z prywatnymi przewoźnikami związana z udogodnieniem przewozów i wprowadzeniem biletów miesięcznych, ale oni kolejny raz zawiedli - tak wójt Tomasz Gwizdała relacjonuje pomysły i próby usprawnienia komunikacji w swojej gminie.

Wytrwałe działania i pomoc od miasta Krakowa

Podkreśla, że ani na chwilę nie przestał o tym myśleć i szukać nowych rozwiązań. W końcu kolejny raz rozpoczął rozmowy o uruchomieniu MPK, jeździł i prosił o pomoc samorządowców z miasta Krakowa. Tym razem się udało. Linia MPK rusza z Krakowa do gminy Jerzmanowice-Przeginia i będzie realizowała aż 19 kursów dziennie. Pierwszy autobus z Przegini do Krakowa będzie jechał o godz. 4.38, a ostatni o 23.

Oszacowano wstępnie, że rocznie funkcjonowanie tej linii autobusowej będzie gminę Jerzmanowice-Przeginia kosztowało około 1 mln zł. Jak wyjaśnia wójt Tomasz Gwizdała gmina dopłaca 50 proc. kosztów wozokilometra na swoim terenie i na terenie gminy Wielka Wieś, której ten autobus nie będzie obsługiwał. Od granic Krakowa do pętli w Bronowicach koszty każdego wozokilometra pokryje gmina Kraków.

Gmina Wielka Wieś jest jedną z najlepszych pod względem jakości życia w Małopolsce

Najlepiej żyje się w Krakowie i trzech okolicznych gminach. ...

Zmiany w Kodeksie Pracy od 26 kwietnia

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska