MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Lokalna energia dla przyszłości". Już w październiku w Krakowie wielki Kongres Energetyki Rozproszonej

Ewa Wacławowicz
Ewa Wacławowicz
W światowym rankingu dotyczącym transformacji energetycznej Polska zajmuje 40. miejsce. Według wskaźnika gotowości do dalszej transformacji nie wyglądamy najlepiej. Wśród słabości wymienia się innowację i zaangażowanie polityczne. O problemach, wyzwaniach i przyszłości polskiej transformacji energetycznej rozmawiano dziś na AGH w Krakowie w ramach przygotowań do II Kongresu Energetyki Rozproszonej, który odbędzie się jesienią br.

W piątek 14 czerwca odbyła się krótka debata z udziałem ekspertów, samorządowców i przedstawicieli organizacji NGO o energetyce rozproszonej, jej skutkach, jej kosztach, a także o odnawialnych źródłach energii i konieczności zwiększonej i lepszej edukacji z zakresu energetyki w Polsce.

To swoista zapowiedź głównego i najważniejszego wydarzenia w postaci II Kongresu Energetyki Rozproszonej, który odbędzie się w dniach 28-30 października w Krakowie. Jego hasłem będzie "Lokalna energia dla przyszłości".

-Kraków często jest postrzegany jako miasto historii, kultury, turystów, zabytków, ale to też prężny ośrodek akademicki, badawczo-rozwojowy i przemysłowy. Chcemy pokazywać i wzmacniać tę drugą stronę miast, chcemy pokazywać jak jesteśmy innowacyjni, jak radzimy sobie z wyzwaniami współczesnego świata, przede wszystkim klimatycznymi. Dlatego miasto zdecydowało się poprzeć organizację Kongresu - mówił Andrzej Łazencki, Dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Klimatu UMK

Z inicjatywy miasta na Kongresie będzie możliwość wysłuchania dyskusji dot. tego: jak przeprowadzić transformację energetyczno-klimatyczną miasta, jakie narzędzia wykorzystać w transformacji, w jaki sposób spółki komunalne mogą stać się motorem transformacji, a czwarta sesja będzie poświęcona współpracy i zaangażowaniu lokalnych partnerów.

Planowane są w sumie 4 sesje plenarne. Pierwsza pn. "Energetyka rozproszona w polskiej transformacji energetycznej", w czasie której zostaną omówione m.in. założenia polityki energetycznej Polski, druga pn. "Energia w mieście i gminie" o roli regionu i gminy w polskiej transformacji, trzecie pn. "Energetyka rozproszona w polityce UE -założenia i implikacje", które odpowie na pytanie o to jak dbać o interes kraju w polityce energetycznej UE oraz ostatnia: "Polska transformacja energetyczna: ambicje i realia", która ma dać odpowiedź na pytanie w którym miejscu będzie Polska transformacja energetyczna w 2050 roku. Ponadto zaplanowano 18 sesji tematycznych, konferencję naukową i szereg wydarzeń towarzyszących.

Polska transformacja energetyczna na tle świata

Światowe Forum Ekonomiczne stworzyło ranking dot. postępów transformacji energetycznej. Jego wyniki omówił prof. Łukasz Lach.

- Według tego rankingu Polska znajduje się na 40 miejscu. W ostatnich 10 latach zaliczyliśmy progres. Zdobyliśmy około 60 punktów na 100 więc wynik jest dostateczny, choć poniżej naszych oczekiwań. W zakresie gotowości jesteśmy zbliżeni do gospodarek rozwiniętych, gorzej jest jeśli chodzi o gotowość do dalszej transformacji. Mamy problem z innowacyjnością i i zaangażowaniem politycznym - mówił ekspert

Dyskusja

Na koniec spotkania odbył się panel dyskusyjny dotyczący polskiej transformacji energetycznej. Adrian Kondaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Analiz Ministerstwa Klimatu i Środowiska mówił o Krajowym Planie na rzecz Energii i Klimatu, który już wkrótce zostanie poddany konsultacjom publicznym.
-My wychodzimy z poziomu makro. Nie skupiamy się tylko na sektorze elektroenergetyki, staramy się zaprogramować zmiany w różnych obszarach gospodarki, ale konsekwencje tych zmian spadną na barki wielu instytucji, świat nauki itp. Resort jest gotowy do kolejnych rozmów, bo same dokumenty strategiczne to nie wszystko - mówił

Dodał też:

- Elektroenergetyka to nasz najmniejszy problem. Sprawy idą w naprawdę dobrym kierunku. Pan profesor wspomniał o indeksie i wykorzystywaniu paliw. Widzimy, że spada wykorzystanie węgla w elektroenergetyce. Z naszych wstępnych analiz wynika, że za kilka lat ten polski miks-energetyczny będzie wyglądał zupełnie inaczej. Ponad połowa produkcji prądu będzie pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Oznacza to, że energetyka rozproszona będzie podstawą naszego systemu gospodarczego za kilka lat - mówił Adrian Kondaszewski, zastępca dyrektora Departamentu Strategii i Analiz Ministerstwa Klimatu i Środowiska

Jak wzbudzić entuzjazm społeczny dla transformacji?

- Ten nasz entuzjazm jest paradoksalnie duży. Natomiast krótki przegląd prasy pozwolił mi na pewne wnioski. Po pierwsze odbiorca energii i osoba korzystająca z niej może być potwornie zagubiona w tym jak o transformacji energetycznej się pisze. Bo pisze się bardzo trudnym językiem i temat też jest upolityczniony. Mimo to, ludzie mają wobec transformacji raczej pozytywny stosunek - oczekują dalszych zmian w kierunku szerszego wykorzystania OZE i są raczej krytyczni wobec oparcia polityki na węglu. Pewnym deficytem jest kapitał społeczny, czyli zaufanie i współpraca. To z punktu widzenia konieczności budowania społeczności energetycznej może być wyzwaniem - mówiła prof. Barbara Worek, z UJ.

W czasie dyskusji poruszono też temat: klastrów energetycznych, transformacji energetycznej w lokalnych samorządach czy o konieczności lepszej edukacji energetycznej w Polsce.

Fakty i mity o ogórku

od 7 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska