Górska Szkoła Rolnicza im. Marszałka J. Piłsudskiego w Łososinie Górnej została założona w 1929 r. przez inż. Jana Drożdża.
W historii limanowszczyzny odegrała szczególną rolę. Powstała w czasach, które dla regionu były dość trudne. Zapóźniona gospodarczo, ekonomicznie i edukacyjnie Ziemia Limanowska potrzebowała skoku cywilizacyjnego. I taki właśnie wniosła w rozwój tego terenu placówka w Łososinie Górnej.
Przedwojenna tradycja
By pisać o tradycjach Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej, trzeba sięgnąć pamięcią do II połowy XIX w. W 1874 r. Stanisław Mars zakłada w Stróży hodowlę czerwonego bydła polskiego, a bracia Tadeusz i Stefan Romerowie organizują w 1894 r. w Jodłowniku pierwszy włościański związek hodowlany, który stał się kolebką hodowli bydła czerwonego dla całej Polski.
To właśnie na bazie tych inicjatyw społeczno-gospodarczych zrodziła się idea powstania Górskiej Szkoły Rolniczej.
Rozwijająca się placówka edukacyjna zaczęła uczyć i szkolić wykwalifikowane kadry kierownicze. Powstała w szybkim tempie Spółdzielnia Mleczarska i Zakłady Przetwórstwa Owoców i Warzyw w Tymbarku.
Rosło również zapotrzebowanie na produkcję rolniczą, a na limanowszczyźnie rolnicy swoje nieużytki przekształcali w plantacje sadownicze. Podwaliny pod takie działania położył inż. Józef Marek, który w tym samym czasie prowadził eksperymentalne szkółki hodowlane krzewów owocowych.
Wojna zahamowała rozwój
Wydawało się, że w kilkanaście lat limanowszczyzna nadrobi swoje zapóźnienie gospodarcze. Jednak wybuch II wojny światowej zniweczył te plany.
W 1951 r. Górska Szkoła Rolnicza już jako Liceum Rolniczo-Hodowlane z Łososiny Górnej zostało przeniesione do Limanowej, a w kolejności dalszego podziału tej placówki do Nawojowej i Marcinkowic, co spowodowało likwidację placówki. W kolejnych latach próbowano wskrzeszać te tradycje na trenie naszego regionu, ale bez powodzenia. Mimo że szkoły o podobnych profilach funkcjonowały w Tymbarku i Szczyrzycu, nie przetrwały próby czasu.
Powrót do tradycji
Inicjatorem uczczenia 90. rocznicy założenia Górskiej Szkoły Rolniczej w Łososinie Górnej jest Stefan Hutek, prezes Stowarzyszenia Kulturalno-Oświatowego „Ziemia Limanowska”.
Do tej idei przekonał kilkanaście osób. Jak tłumaczy, nikogo nie trzeba było specjalnie zachęcać, aby włączył się w organizację wydarzenia. Udało się zebrać wiele ciekawych informacji na temat Górskiej Szkoły Rolniczej. Wszystkie one pojawią się podczas sympozjum, które przygotowali organizatorzy. Duża w tym zasługa Stanisława Golonki, emerytowanego nauczyciela i byłego radnego miasta Limanowa, którą zebrał i opisał bogata historię placówki.
- Działamy z potrzeby serca i mamy nadzieję, że pokazując tę bogatą tradycję, przyczynimy się do reaktywacji szkoły. Nie jest to łatwe, ale wierzę, że taka nowoczesna placówka edukacyjna o profilu rolniczym ma rację bytu - zaznacza Hutek.
Powstanie placówki oświatowej ukierunkowanej na produkcję ekologiczną z uwzględnieniem walorów krajobrazowych gór jest konieczne, aby rolnictwu na obszarze Małopolski nie zabrakło wykwalifikowanej kadry.
- Powinniśmy brać przykład z krajów alpejskich, np. ze Szwajcarii. Bardzo dobrze działa placówka oświatowa Bio-Schule Schwand. Nie możemy mówić, że czegoś nie da się zrobić. Trzeba podejmować odważne decyzje i nie bać się realizować śmiałych zamierzeń - dodaje Stefan Hutek.
Program obchodów:
9.30 - zbiórka na starym cmentarzu parafialnym w Łososinie Górnej. Zostaną złożone kwiaty na grobie dyrektora inż. Jana Drożdża oraz na grobie inż. Józefa Marka na cmentarzu parafialnym w Tymbarku.
10.00 - msza św. w kościele parafialnym w Łososinie Górnej.
11.20 - powitanie uczestników oraz występ artystyczny zespołu regionalnego.
12.15 - rozpoczęcie konferencji naukowej. Wykłady wygłoszą:
prof. dr hab. Jan Szarek UR - „Rolnictwo na terenach górskich
i podgórskich”.
prof. dr hab. inż. Tadeusz Juliszewski UR - „Ekologiczna produkcja zwierzęca w terenach górskich i podgórskich” oraz „Gospodarka górska - współczesne uwarunkowania”.
dr Piotr Antkiewicz UR - „Żywność na tle chorób cywilizacyjnych”.
13.50 - panel dyskusyjny
15.00 - zwiedzanie lzby Pamięci Górskiej Szkoły Rolniczej wraz promocją publikacji „Górska Szkoła Rolnicza Perłą Limanowskiej Oświaty”.
WIDEO: Krótki wywiad
- Upiorne miejsca w Małopolsce. Czy tam naprawdę straszy?
- Najgorsze mieszkania do wynajęcia. Zobacz, co oni oferują [ZDJĘCIA]
- Tak w ostatnich latach zabudowało się Zakopane
- Budowa tunelu zakopianki - fakty, liczby, ciekawostki
- TOP 20 najlepszych porodówek w Małopolsce
- Wybory parlamentarne 2019. Oto wszyscy nowi posłowie z Małopolski
