FLESZ - Jaka pogoda na drugą połowę wakacji?

Po sukcesie „Spacerów Historycznych” w 2019 roku ich organizator, Lokalna Organizacja Turystyczna Powiatu Limanowskiego, zdecydowała się kontynuować projekt. Niestety w 2020 roku podobnie jak w przypadku wielu innych projektów ich przebieg pokrzyżowała pandemia COVID-19. W tym roku w ramach „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim” w weekendy lipca i sierpnia oraz pierwszy weekend września wszyscy zainteresowani przeszłością regionu oraz jego zabytkami mogą wziąć udział w dwunastu wędrówkach w każdej z gmin i miast powiatu limanowskiego. Spacery poprowadzi limanowski historyk i regionalista Karol Wojtas. Za uczestnikami jest już osiem spacerów w Limanowej, Łososinie Górnej, Ujanowicach, Jodłowniku, Słopnicach, Dobrej, Łukowicy, Kasince Małej i Niedźwiedziu.
W tym roku w kilku spacerach przewijają się dwa wątki z przeszłości powiatu limanowskiego. To tematy związane z ruchem oporu na Ziemi Limanowskiej w czasie II wojny światowej oraz tematyka Górskiej Szkoły Rolniczej i rozwoju rolnictwa i spółdzielczości w dwudziestoleciu międzywojennym. Podczas kilku spacerów podążano już śladami partyzantów z organizacji takich jak 1 PSP AK czy Związek Czynu Zbrojnego oraz Organizacja Orła Białego. Drugim ważnym wątkiem jest rozwój rolnictwa na Ziemi Limanowskiej w I połowie XX wieku. Są także inne wątki zarówno z czasów średniowiecza jak i historii najnowszej.
- Tematyka spotkań jest tak dobrana, aby nie powielać wydarzeń sprzed dwóch lat, kiedy odwiedzamy tę samą miejscowość. Pokazujemy kościoły, dwory, cmentarze czy inne ciekawe miejsca
- zaznacza Karol Wojtas.
Limanowski historyk doczekał się już grupy stałych bywalców, którzy nie opuszczają żadnego ze spacerów i na własną rękę docierają do wszystkich wskazanych miejscowości powiatu limanowskiego. Pozostali uczestnicy to najczęściej mieszkańcy danej miejscowości lub ich wakacyjni goście, np. z Gdańska. Zdarza się, że starsze osoby również wiele wnoszą podczas takiej podróży w czasie, bo opowiadają własne historie związane z danym miejscem czy osoba, które nie są utrwalone w żadnych publikacjach. Najwięcej osób, bo około 80, przyszło na „Spacer Historyczny” w Łukowicy.
- Mieszkańców interesowały odkrycia jakich dokonano podczas niedawnego remontu kościoła
– dodaje Wojtas.
W Łukowicy przewodnik przybliżył uczestnikom także postać Michała Sędziwoja – alchemika, lekarza i dyplomatę urodzonego w tej miejscowości, a związanego potem z Nowym Sączem i królewskim dworem.
Przed zainteresowanymi jeszcze cztery spotkania. Najbliższe 21 sierpnia w Mszanie Dolnej i dzień później w Szczawie.
- Obydwa będą podobne tematycznie i będą związane z tematyka II wojny światowej. W Mszanie porozmawiamy o działalności AK i egzekucji żydowskiego getta, zaś w Szczawie bohaterem będzie dr Antoni Gryzina-Lasek, który przed wojna wydobywał lecznicze wody mineralne, a w jej trakcie był zaangażowany w działalność konspiracyjną, co przepłacił życiem
– zachęcą limanowski historyk.
Na wszystkie „Spacery Historyczne w Powiecie Limanowskim” wstęp jest wolny, a organizowane są przez Lokalną Organizację Turystyczną Powiatu Limanowskiego w ramach projektu „Spotkania z historią w Powiecie Limanowskim”, który wspiera finansowo Województwo Małopolskie.
- Sezon na grzyby trwa. Pani Marta z Muszyny pokazała swoje zbiory
- Pięciogwiazdkowy hotel w słynnym uzdrowisku będzie gotowy w przyszłym roku!
- Sławy w Nowym Sączu. Był Jarosław Kaczyński, teraz pojawił się Jaś Fasola z misiem
- Odpust w sądeckiej bazylice znów przyciągnął tłumy wiernych
- Gmach Instytutu Ekonomicznego powstaje w ekspresowym tempie. Zobaczcie sami