Niemal 90% Polaków, biorących udział w tegorocznym badaniu, zadeklarowało, że lubi kaszę (w tym 42% zdecydowanie tak, a 47% - raczej tak), a 85% z przyjemnością przyrządza posiłki z tym produktem. Jednocześnie aż 96% ankietowanych przyznało, że je kaszę przynajmniej od czasu do czasu (w sondażu zrealizowanym w 2013 r. odpowiedziało tak 91% respondentów).
Dlaczego jemy kaszę?
Polacy doceniają kaszę przede wszystkim za jej walory zdrowotne (80%) i smak (74%). Zwracają też uwagę na to, że jest sycąca oraz na dostępność wielu gatunków.
Zdaniem respondentów kaszę warto uwzględnić w jadłospisie przede wszystkim ze względu na zawarte w niej składniki:
- błonnik (65%)
- witaminy (53%)
- żelazo (41%)
- magnez (40%)
Jak często jemy kaszę?
Z przeprowadzonych badań wynika, że kasza pojawia się na naszych talerzach znacznie częściej niż w 2013 r. Wówczas zaledwie jeden na trzech respondentów deklarował, że spożywa kaszę przynajmniej raz w tygodniu.
Obecnie, z taką częstotliwością, jada ją niemal dwa razy więcej osób (63%)!
- W ostatnich latach zmieniają się nawyki żywieniowe Polaków. Mamy coraz większą świadomość i wiedzę na temat żywienia, chcemy jeść zdrowiej, czuć się lepiej. Nasze badania pokazują, że kaszę jemy częściej niż dekadę temu. To pozytywny trend, który – jak prognozujemy – powinien umacniać się w kolejnych latach, ponieważ coraz bardziej doceniamy walory odżywcze kasz, ich jakość oraz naturalność. Warto jednak zauważyć, że wciąż sporo osób (ponad 1/3 badanych) je kaszę stosunkowo rzadko, choć w tym względzie nastąpił znaczący wzrost w porównaniu do 2013 r. (wówczas aż 2/3 respondentów jadło kaszę rzadziej niż raz w tygodniu). Wyniki te cieszą, ale nadal potrzebujemy rzetelnej edukacji, która odgrywa w procesie zmiany niezwykle istotną rolę – mówi Agnieszka Falba-Gałkowska, Dyrektor Biura Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatora kampanii „Lubię kaszę – kasza na stół, na zdrowie, na co dzień”.
Zobacz też przepisy na dania z kaszą:
Polecamy:
