Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ludzie na potęgę sprowadzają się do gminy Zielonki. Jest uznana za najlepsze miejsce do zamieszkania [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Zielonki to gmina, która od dawna przyciąga nowych mieszkańców. Obecnie znalazła się wśród 35 miejsc w Polsce najchętniej wybieranych do zamieszkania
Zielonki to gmina, która od dawna przyciąga nowych mieszkańców. Obecnie znalazła się wśród 35 miejsc w Polsce najchętniej wybieranych do zamieszkania Fot. gmina Zielonki
Zielonki znalazły się wśród 35 gmin w całym kraju, które Polacy najchętniej wybierają do zamieszkania. W Małopolsce takie miejsca są dwa: Kraków i gmina Zielonki. Tak wynika z rankingu INNPoland na podstawie danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Kraków znalazł się na drugim miejscu w Polsce (zaraz po Warszawie) pod względem atrakcyjności zamieszkania, a gmina Zielonki jest na 30. miejscu w kraju. Przyciąga nowych mieszkańców rozbudowaną infrastrukturą, świetną bazą oświatową, wysokim poziomem nauczania, pięknymi miejscami do wypoczynku, a przy tym jeszcze nieco wiejskim klimatem i piejącymi kogutami z rana. Chociaż to dla jednych jest urokliwe, dla innych uciążliwe.

W rankingu INNPoland wskazane są "najgorętsze miejscówki" z wykorzystaniem danych dotyczących migracji we wszystkich polskich gminach za pierwsze półrocze 2020 r. W minionych latach dwa razy z kolei największym przypływem nowych mieszkańców w skali województwa mogła pochwalić się gmina Wielka Wieś. Jednak gmina Zielonki od około dekady była w czołówce pod tym względem - wiele razy na pierwszym miejscu, ale także na drugim i trzecim.

Patrząc na 2020 roku spodziewałem się wysokiego miejsca pod względem migracji. To dlatego, że znacznie wzrosły dochody z podatków i czynności związanych ze sprzedaży domów, mieszkań. W budżecie zakładaliśmy z tego tytułu dochód w wysokości 2,3 mln zł, a był ponad 3 mln zł - mówi Bogusław Król, wójt gminy Zielonki.

Zieloneccy urzędnicy wskazują, że wciąż rozwijana jest tu sieć wodociągowa, kanalizacyjna, modernizowane są drogi, powstają chodniki, ścieżki rowerowe. Jest rozwinięta infrastruktura sportowa i rekreacyjna.

Na Farmie Życia w Więckowicach szczególnie obchodzony jest Światowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu

Więckowice. Na Farmie Życia wielkie święto. Tutaj zawsze Dzi...

Mieszkamy w Zielonkach na Marszowcu od kilku lat. Miejsce jest świetne, Kraków blisko, tereny do wypoczynku w zasięgu wzroku, place zabaw dla dzieci w niedalekim sąsiedztwie. Pełna infrastruktura, tylko na drogach ciasno - mówi pani Grażyna, która z rodziną przeprowadziła się tutaj z Krakowa.

Szukając nowego domu przed laty zwracała uwagę na to, jaka jest baza oświatowa i poziom nauczania. Zieloneckie szkoły stały wysoko w rankingach i to miało duże znaczenia na wybór miejsca zamieszkania. O szkoły gmina dba nieustająco. Dwie zostały w ostatnich dwóch latach rozbudowane, z nowym zapleczem dydaktycznym, powstały baseny. Obecnie budowana jest nowa szkoła w Przybysławicach z bazą sportową i trzecim basenem.

Postawiliśmy na rozbudowę bazy oświatowej zgodnie z życzeniami mieszkańców, którzy przed kilku laty wypowiedzieli się w tej sprawie w ankietach. Mieli wówczas do wyboru dofinansowanie żłobków lub rozbudowę szkół - wybrali szkoły, więc realizujemy to zadanie. Jednocześnie inwestujemy w przedszkola, bo w Przybysławicach wraz z budową szkoły powstaje przedszkole dla 100 dzieci - mówi wójt.

Szef gminy zaznacza, że rozwija się także infrastruktura drogowa, chociaż dodaje, że w najbliższym czasie mieszkańcy muszą uzbroić się w cierpliwość, bo będzie sporo utrudnień przede wszystkim związanych z realizowaną północną obwodnica Krakowa i planowaną trasą wolbromską.

Sołtys Zielonek Władysław Orzechowski podkreśla, że na te nowe drogi ludzie czekali od 50 lat. - Mamy nadzieję, że po zakończeniu tych dużych inwestycji ruch nieco się rozładuje. Cieszymy się z nowych mieszkańców, ale gęsta zabudowa sprawia, że na drogach lokalnych mamy już bardzo ciasno - mówi sołtys Orzechowski.

Mieszkańcy, komentując sprawę Zielonek jako jednego z najlepszych miejsc do zamieszkania, z jednej strony cieszą się wiejskim klimatem, z drugiej narzekają na piejące koguty zbyt wcześnie rano, ciągniki pracujące w polu.

- Ale to przecież jest wieś. Są osoby, które wciąż uprawiają ziemię. Chociaż tego rolnictwa jest coraz mniej. Niektóre części Zielonek, to już takie podmiejskie osiedla, tracą charakter wiejski i trochę tego szkoda. W Zielonkach połowa mieszkańców jest rdzennych, ale druga połowa to przybysze - szacuje sołtys.

W Małopolsce można kupić wyjątkowe, urokliwe drewniane domy. Zobaczcie najciekawsze oferty. Zdjęcie ilustracyjne. Zobacz oferty z serwisu otodom.pl. Przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE >>>

Wielu o nich marzy. Domy z bali do kupienia w Małopolsce. Sp...

FLESZ - Wakacje 2021 z obostrzeniami?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska