Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Magdalena Sroka wraca do magistratu. Była wiceprezydent będzie doradzać prezydentowi

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
Swoje zadania doradcze Magdalena Sroka ma pełnić społecznie
Swoje zadania doradcze Magdalena Sroka ma pełnić społecznie Andrzej Banas
Magdalena Sroka wraca do magistratu. Prezydent chce, by była wiceprezydent doradzała mu w „obszarze przemysłów kreatywnych”. Będzie to robiła społecznie. Radni, których poprosiliśmy o komentarz, wskazują jednak na flagowe projekty kulturalne: KBF i Spółkę Kraków5020, których wizerunek Magdalena Sroka miałaby ratować.

„Prezydent planuje powołać Magdalenę Srokę na doradczynię społeczną w zakresie współpracy międzysektorowej w obszarze przemysłów kreatywnych” – informuje magistrat.

- Widać, że prezydentowi sypie się urząd i ściąga wszystkie osoby, które kiedyś z nim współpracowały w nadziei, że w jakiś sposób uratują te wizerunkowe klapy. Wygląda to jak gest rozpaczy prezydenta Majchrowskiego – komentuje powrót Magdaleny Sroki Michał Drewnicki, radny klubu PiS.

Co dokładnie miałaby robić Magdalena Sroka?

„Pani Magdalena Sroka z racji w swojej wcześniejszej pracy zawodowej w Urzędzie Miasta Krakowa (kierownik pionu w obszarze kultury) oraz późniejszych doświadczeń zawodowych w dziedzinie technik i twórczości audiowizualnej daje rękojmię pełnienia na wysokim poziomie funkcji opiniotwórczo-doradczej dla Prezydenta Miasta Krakowa we wskazanym zakresie” – wyjaśnia magistrat.

Branża tzw. przemysłów kreatywnych obejmuje zarówno twórców, jak i organizatorów życia kulturalnego oraz medialnego, a kompetencje i zakres działania nie pokrywają się z rolą i zadaniami pełnomocnika prezydenta ds. kultury. Te ostatnie obowiązki leżą w gestii Roberta Piaskowskiego.

Magdalena Sroka swoje obowiązki będzie wykonywała nieodpłatnie.

- Każda osoba, która w urzędzie miasta przyczynia się budowania lepszej jakości zarządzania jest mile widziana pod warunkiem, że nie jest to obciążenie dla podatników. Póki co funkcja pani Sroki ma nie by takim obciążeniem. Jeśli miasto na tym zyska, to nie ma o czym dyskutować, choć nie bardzo rozumiem, jaki miałby być zakres, w jakim będzie doradzała pani Magdalena Sroka, ale dopytam o to w interpelacji – komentuje Małgorzata Jantos z klubu Nowoczesny Kraków, przewodnicząca Komisji kultury. - Może pani Sroka uświadomi panu prezydentowi, że Spółka Kraków5020 to był nietrafiony pomysł?

- Ekipa Jacka Majchrowskiego działa tak, że w kółko pojawiają się te same osoby. Widać, że wyczerpał się zasób chętnych do współpracy, nikt z zewnątrz nie chce się tego podjąć. Okazuje się, że „nowe” osoby to tak naprawdę ci sami, tylko w innych funkcjach. Być może pani Sroka została ściągnięta, by odbudować wizerunek KBF-u, który ucierpiał przecież po tym jak złożone zostało zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa. Jeśli natomiast chodzi o wizerunek Spółki Kraków 5020, to nic już nie jest w stanie go uratować, tak zaawansowany jest to proces rozkładu. Ekipa prezydenta Majchrowskiego działa jak słoń w składzie porcelany – mówi Łukasz Gibała, lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.

„Społeczni doradcy dokonują analiz i ocen sytuacji Miasta Krakowa oraz współuczestniczą w opracowywaniu planów strategicznych dla miasta, opiniują projekty o charakterze strategicznym, współpracują z organami administracji rządowej, samorządowej, parlamentarzystami i środowiskami społeczno-gospodarczymi w zakresie przygotowania odpowiednich analiz i ocen; reprezentują miasto w stosunkach zewnętrznych i w kontaktach z podmiotami, instytucjami krajowymi oraz koordynują opracowywanie projektów i realizację zadań w ramach indywidualnych zleceń Prezydenta Miasta Krakowa. Poprzez działania doradcze wpływają na wizerunek miasta” – wylicza magistrat zakres przyszłych kompetencji Magdaleny Sroki.

- Nie zdziwiłbym się, gdyby obecna funkcja pani Magdaleny Sroki to był pierwszy krok, bo przecież jest wiele obszarów, które prezydentowi Majchrowskiemu się sypią. Dlatego ta funkcja w przyszłości może zostać zmieniona. Przyszłość pokaże – dodaje Łukasz Gibała.

Przypomnijmy, w latach 1998 – 2003 Magdalena Sroka była związana z Biurem Festiwalowym Kraków 2000. Odpowiadała za projekty związane z przyznanym Krakowowi tytułem Europejskiej Stolicy Kultury. Była także współautorką pierwszej strategii promocji miasta na lata 2003 – 2007. Do 2010 roku pełniła funkcję dyrektora Krakowskiego Biura Festiwalowego. W latach 2010–2015 wiceprezydent Krakowa ds. kultury i promocji miasta. Przez kolejne dwa lata piastowała stanowisko dyrektorki Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, z którego to stanowiska odwołał ją Piotr Gliński.

Obszar, w którym zaangażowana była Magdalena Sroka to także projekt organizacji igrzysk, była wiceprezydent była przewodniczącą Komitetu Konkursowego Zimowych Igrzysk Olimpijskich Kraków 2022, a o pomyśle, by Kraków ponownie ubiegał się o organizację wydarzenia sportowego znowu się mówi.

- Obawiam się, że prezydent będzie chciał forsować projekt, który krakowianie przecież odrzucili w referendum, czyli projekt igrzysk zimowych. Mam nadzieję, że nie zrobi tego bez zgody mieszkańców, a więc bez ogłoszenia kolejnego referendum. Byłoby to lekceważące wobec głosów mieszkańców. A tymczasem, gdyby spytać krakowian, zwłaszcza po obecnych igrzyskach europejskich, będą raczej niechętni zimowym igrzyskom olimpijskim – dodaje lider stowarzyszenia Kraków dla Mieszkańców.

Zapisy na darmowe szczepienie przeciwko wirusowi HPV

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska