Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mahler i José Cura na dobry początek festiwalu

Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz
Stanisław Śmierciak
Orkiestra pod dyrekcją Jose Cury dała znakomity koncert w kościele św. Krzyża na Helenie. Wzbudził on zachwyt i wielkie emocje! Tłumnie zgromadzona publiczność długo na stojąco oklaskiwała artystów.

Tak wyglądał sobotni wieczór będący inauguracją XVIII Międzynarodowego Festiwalu i XVI Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu.

Wykonanie II Symfonii c-moll "Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera, które poprowadził José Cura - dyrygent, kompozytor, tenor, reżyser a także i showman - bardzo przypadło do gustu słuchaczom tłumnie zgromadzonym w kościele pw. Świętego Krzyża w parafii św. Heleny w Nowym Sączu.

Kompozycję Mahlera zaprezentowali: Orkiestra Akademii Beethovenowskiej, Chór Polskiego Radia i Górecki Chamber Choir oraz solistki: Małgorzata Walewska i Urška Arlič Gololičič.

Symfonia Mahlera w swej monumentalnej formie i brzmieniu - około 80 minut muzyki w wykonaniu ponad 180 osób - to dzieło trudne w interpretacji, wymagające od dyrygenta sporo umiejętności i wiedzy. Nie tylko zresztą od dyrygenta.

Interpretacja José Cury zachwyciła proporcjami, dbałością wydobywania ukrytych w bogatej fakturze instrumentacji linii melodycznych i dynamiką.

W tym wykonaniu było wszystko co powinno być; od ogromnego forte, do piana, od wstrząsającego dramatu, po lekkość i zabawę. Bo to dramatyczne dzieło, którego ostatnia część jest muzyczną wizją Sądu Ostatecznego, w gruncie rzeczy jest optymistyczne. Świadczą o tym najlepiej choćby słowa użytej w nim pieśni: "Ja umrę by żyć".

To wykonanie nie byłoby jednak tak dobre, gdyby nie świetnie radzący sobie muzycy, śpiewacy i solistki.

Dyrygent zdawał sobie z tego sprawę i podczas oklasków długo dziękował poszczególnym grupom wykonawców, prezentując jednocześnie muzyków publiczności.

Ostatni gest José Cury był bardzo symboliczny: dyrygent uniósł do góry partyturę tak, by nikt ze słuchaczy nie miał wątpliwości, że oklaski należą się przede wszystkim wspaniałemu kompozytorowi.

Konkurs Sztuki Wokalnej

Festiwal i konkurs, którego organizatorem jest Małopolskie Centrum Kultury Sokół, trwa od soboty.

Wczoraj o godz. 10 rozpoczęły się przesłuchania I etapu rywalizacji młodych wokalistów. Podczas losowania padła litera "R" co znaczy, że konkurs swoim występem otworzyła Aleksandra Raszyńska.

Młodzi artyści będą wykonywali z akompaniamentem fortepianu dwa utwory: jeden wybrany przez siebie a drugi przez jurorów.
Śpiewaków oceniać będzie zespół pracujący pod przewodnictwem Małgorzaty Walewskiej, dyrektor artystycznej festiwalu. W tym jury zasiądą: Helena Łazarska (honorowa przewodnicząca), Wojciech Maciejowski (sekretarz), Daniel Dollé, Angelo Gabrielli, Ryszard Karczykowski, Izabela Kłosińska, Hanna Michalak, Andrzej Nanowski i Andrejs Žagars.

W poniedziałek wieczorem zostanie ogłoszony pierwszy werdykt jurorów: lista artystów, którzy przeszli do II etapu konkursu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska