Nowy Sącz. Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego,...

  Nowy Sącz. Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego, dyryguje Jose Cura [WIDEO]

  Stanisław Śmierciak

  Gazeta Krakowska

  Aktualizacja:

  Gazeta Krakowska

  Nowy Sącz. Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego, dyryguje Jose Cura [WIDEO]
  1/2
  przejdź do galerii

  ©Stanisław Smierciak

  Sobotnia inauguracja XVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari w Nowym Sączu jest zarazem debiutem nowego kościoła w dzielnicy Helena w roli sali koncertowej. Debiutem w wielkim stylu, bo podczas wykonania II Symfonii c-moll „Zmartwychwstanie" Gustava Mahlera, za dyrygenckim pulpitem stanie światowej sławy artysta urodzony w Argentynie Jose Cura.
  WIDEO: Symfonia Mahlera w kościele pw. Krzyża świętego, dyryguje Jose Cura

  Autor: Stanisław Śmierciak, Gazeta Krakowska

  Przez 30 lat Festiwalu Arii i Pieśni im. Ady Sari w Nowym Sączu miejscem największych koncertów była świątynia Matki Bożej Niepokalanej w osiedlu Milenium. W tym roku zorganizowanie tam koncertu okazało się niemożliwe. Proboszcz miał na ten dzień inne plany wykorzystania świątyni.

  W Nowym Sączu drugą świątynią, która jest w stanie pomieść kilkuset wykonawców, a także przynajmniej tysiącosobową publiczność, jest kościół pw. Krzyża świętego w dzielnicy Helena. Tam jednak nigdy nie organizowano wielkich wykonań utworów muzyki poważnej. Również dostępność tego kościoła, ze względu na lokalizację w lewobrzeżnej dzielnicy miasta, jest dla sądeczan trudniejsza niż świątyni na osiedlu Milenium.

  Proboszcz ks. Stanisław Michalik bardzo szybko dał się namówić Antoniemu Malczakowi – dyrektorowi Małopolskiego Centrum Kultury Sokół, a zarazem dyrektorowi Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari. Dzięki temu sądeczanie mogą w sobotę uczestniczyć w zmultiplikowanym święcie muzyki.

  Zaprezentowane zostanie monumentalne dzieło. II Symfonia c-moll Gustava Mahllera. Za dyrygenckim pulpitem stanie Jose Urodzony w Argentynie artysta o światowej sławie zarówno jako dyrygent jak też tenor często śpiewający w operach. Zdarzyło się nawet, że podczas wykonania opery w pierwszym akcie dyrygował, a w drugim śpiewał.

  – Wykonawców koncertu inaugurującego festiwal jest przeszło dwustu – tłumaczy Liliana Olech z sądeckiego Sokoła. – To Chór Polskiego Radia, Górecki Chamber Choir, a także Orkiestra Akademii Beethovenowskiej.

  Jako soliści zaprezentują się Małgorzata Walewska (mezzosopran). która jest dyrektorem artystycznym Festiwalu i Konkursu Sztuki Wokalnej im. Ady Sari oraz Urska Arlic-Gololicic. (sopran), która jest laureatką sądeckiego Festiwalu im. Ady Sari z 2009 r.

  Koncert rozpoczyna się w sobotę o godz. 19.

  Czytaj treści premium w Gazecie Krakowskiej Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Kto zasługuje na tytuł Osobowość Roku 2018? Zagłosuj lub zgłoś swoje propozycje nominacji

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Gigantyczny śnieżny labirynt [ZDJĘCIA]

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Wybierz najpiękniej oświetlone na święta miasto w Polsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce

  Oto 15 najbardziej zadłużonych gmin w Małopolsce