https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Najpiękniejsze arie operowe rozpoczęły Festiwal im. Kiepury w Krynicy-Zdroju

Anna Piątkowska
Koncert arii operowych otworzył tegoroczny Festiwal im. Kiepury w Krynicy-Zdroju
Koncert arii operowych otworzył tegoroczny Festiwal im. Kiepury w Krynicy-Zdroju Andrzej Rams
Koncertem najpiękniejszych arii operowych rozpoczął się w sobotę, 10 sierpnia, 57. Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju. Tego wieczoru publiczność oklaskiwała trójkę solistów: Izabelę Matułę, Jadwigę Postrożną i Dominika Sutowicza, którym towarzyszyła Orkiestra Filharmonii Śląskiej im. Henryka Mikołaja Góreckiego w Katowicach oraz Chór Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie. Za dyrygenckim pulpitem stanął maestro Piotr Sułkowski, dyrektor Opery Krakowskiej. Tegoroczna edycja Festiwalu im Kiepury potrwa do 17 sierpnia.

Uwertura z "Nabucco" G. Verdiego rozpoczęła koncert inauguracyjny tegorocznego Festiwalu im. Jana Kiepury. W sobotni wieczór publiczność w Pijalni Głównej mogła usłyszeć najpiękniejsze arie chętnie wykonywane przez gwiazdy muzyki operowej, wśród których znalazły się dzieła takich kompozytorów jak: Giacomo Puccini, Gioacchin Rossini, Georges Bizet, Giuseppe Verdi czy Stanisław Moniuszko.

Podczas niemal trzygodzinnego koncertu melomani oklaskiwali m.in: duet Toski i Cavaradossiego „Mario, Mario… Son qui” z opery Pucciniego w wykonaniu Izabeli Matuły i Dominika Sutowicza, arię głównej bohaterki z "Carmen" G. Bizeta "Chanson bohème" w interpretacji Jadwigi Postrożnej i arię Don Joségo "La fleur que tu m’avais jetée".

Oprócz ulubionych przez publiczność fragmentów najpopularniejszych dzieł operowych podczas koncertu inauguracyjnego zabrzmiały także te rzadziej wykonywane partie, niektóre z nich na estradzie Pijalni Głównej można było usłyszeć po raz pierwszy, jak np. G. Verdiego "Giovanna d’Arco", "I Lombardi alla prima crociata" i chór z opery "Les Pêcheurs de perles" G. Bizeta w wykonaniu Chóru Filharmonii Krakowskiej.

- Przez osiem dni będziemy przepełnieni wielkimi wrażeniami, jestem przekonany, że będzie to cudowny, wielki festiwal - dodał burmistrz Krynicy-Zdroju Piotr Ryba, witając publiczność, a także dziękując organizatorom i partnerom wydarzenia.

- Jak na stolicę przystało, będziemy prezentować na festiwalu wielkie dzieła wielkich kompozytorów, wielkich artystów i twórców. Mamy znakomitych solistów różnego pokolenia, ale w tym roku szczególnie postawiliśmy na młodych. Chciałbym, aby Krynica była miejscem, które będzie lansowało młode gwiazdy, byśmy przekazywali poprzez ten festiwal wrażliwość młodemu pokoleniu - mówił prof. Tadeusz Pszonka.

Tegoroczny Festiwal im. Jana Kiepury potrwa do 17 sierpnia. Przez najbliższy tydzień na uczestników czeka niemal 30 wydarzeń: gale operowe i operetkowe, spektakle operowe, koncerty kameralne, ale również przedstawienie teatralne i występy wokalno-choreograficzne, a także niezwykle lubiane spotkania z artystami.

Festiwal im. Jana Kiepury to największe i najważniejsze wydarzenie kulturalne, odbywające się w Krynicy-Zdroju. Twórcą Festiwalu i organizatorem pierwszych 15. edycji był Stefan Półchłopek, który - nawiązując do tradycji przedwojennej Krynicy - chciał upamiętnić życie i twórczość Jana Kiepury. Pierwsza edycja Festiwalu odbyła się w 1967 roku. Gościem honorowym była wówczas Marta Eggerth-Kiepura, żona słynnego tenora. Przez niemal 30 lat Festiwal prowadził Bogusław Kaczyński.

Promienie słoneczne mogą powodować nowotwór skóry. Jak się chronić?

od 7 lat
Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska