https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Prolog Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat pod batutą Andreya Boreyki 28 i 29 marca w Filharmonii Krakowskiej

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Andrey Boreyko
Andrey Boreyko M. Zagórny
W ramach prologu do Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat w Filharmonii Krakowskiej odbędą się dwa koncerty – w piątek, 28 marca o godz. 19.30 i w sobotę, 29 marca 2025 roku o godz. 18. Orkiestra i Chór pod batutą Andreya Boreyki wykonają Stabat Mater op. 53 Karola Szymanowskiego.

Program otworzy utwór Krzysztofa Pendereckiego z 1974 roku zatytułowany "Przebudzenie Jakuba" – instrumentalna opowieść o opisanym w Księdze Rodzaju wybudzeniu ze snu patriarchy, jaka „powstawała w czasie przechodzenia kompozytora z pozycji awangardysty do roli klasyka” (Tomasz Cyz). Wyjątkowy walor barwowy tego utworu uzyskany zostanie poprzez użycie do jego wykonania – oprócz stałego instrumentarium orkiestry – dwunastu okaryn. Ten prosty i wzruszająco naiwny instrument wywołać ma oniryczną aurę, odwołującą się do zapomnianych dziecięcych doświadczeń.

Głównym punktem wieczorów będzie prezentacja "Stabat Mater" Karola Szymanowskiego, arcydzieła muzyki religijnej, które w scenie cierpienia Matki Boskiej pod krzyżem zawiera osobisty, głęboko emocjonalny charakter. Kompozycja ta zamówiona została u Szymanowskiego przez warszawskiego przedsiębiorcę i melomana Bronisława Krystalla na cześć jego zmarłej żony,  a w powstanie dzieła wpisała się dodatkowo osobista tragedia kompozytora, jaką była śmierć jego ukochanej siostrzenicy Alusi.

Do wykonania utworu w Filharmonii Krakowskiej zaproszeni zostali soliści – sopranistka Natalia Rubiś, świętująca w ostatnich dniach wielki sukces po zaśpiewaniu partii tytułowej w "Aidzie"Verdiego w najnowszej premierze Opery Krakowskiej, mezzosopranistka Eva Vogel, której kariera artystyczna związana jest z największymi scenami Europy oraz baryton Hubert Zapiór, obecnie członek zespołu Komische Oper Berlin, po licznych sukcesach w produkcjach operowych w Norwegii, Niemczech i USA.

Po przerwie zabrzmi II Symfonia D-dur Johannesa Brahmsa, zwana pastoralną albo symfonią natury, napisana podczas letniego pobytu kompozytora w austriackich Alpach. Sam Brahms w liście do przyjaciela i admiratora swojej twórczości, Eduarda Hanslicka, nazwał ją symfonią, „która doda (…) otuchy i czaru”. Utwór prawykonany 30 grudnia 1877 roku przez orkiestrę Filharmonii Wiedeńskiej pod dyrekcją Hansa Richtera uznany został za nowoczesny i spotkał się z bardzo dobrym odbiorem. 

Oba anonsowane koncerty są zapowiedzią szóstej już edycji Festiwalu Szymanowski/Polska/Świat i wpisują się w obchodzoną 29 marca tego roku osiemdziesiątą ósmą rocznicę śmierci Karola Szymanowskiego i piątą Krzysztofa Pendereckiego. Ta okoliczność będzie również przedmiotem rozmowy z Andreyem Boreyką podczas Dyskusyjnego Klubu Muzycznego „Wszystko Gra”, jaki odbędzie się bezpośrednio przed sobotnim wieczorem muzycznym – w Sali Złotej o godzinie 16.30. Spotkanie pod tytułem "Jakub budzi się z awangardy" poprowadzi Agnieszka Malatyńska-Stankiewicz. Wstęp na wydarzenie jest nieodpłatny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kultura i rozrywka

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska