MKTG SR - pasek na kartach artykułów

IX Symfonia Beethovena na dziedzińcu arkadowym Zamku Królewskiego. Festiwal "Wawel o zmierzchu" od 2 do 11 sierpnia

Paweł Gzyl
Opracowanie:
Wawel - dziedziniec arkadowy
Wawel - dziedziniec arkadowy Materiały prasowe
Już po raz siedemnasty odbędzie się w tym roku festiwal "Wawel o zmierzchu". Przed nami występy kameralne, symfoniczne i maraton młodych pianistów, w tym zaskakujące połączenie „Czterech pór roku” Vivaldiego z improwizacją jazzową Piotra Wyleżoła i Piotra Pławnera oraz IX Symfonia Ludwiga van Beethovena podczas koncertu finałowego prowadzonego przez maestro Antoniego Wita. Wszystko w przestrzeni architektonicznej renesansowego Zamku Królewskiego na Wawelu.

W koncertach festiwalowych wezmą udział artyści wybitni i znaczący dla polskiej wysokiej kultury muzycznej, by wymienić maestro Antoniego Wita (uznanego za jednego z najwybitniejszych dyrygentów polskich, który zdobył swoją pozycję zarówno długą współpracą z najważniejszymi orkiestrami polskimi, jak i gościnnymi występami z czołowymi zespołami europejskimi) i Łukasza Borowicza (dyrygenta o renomie światowej, uhonorowanego za przywracanie do życia i promocję zapomnianych utworów muzyki polskiej XIX i XX wieku), czy pianistów – jazzmanów – Piotra Wyleżoła i Dominika Wanię oraz skrzypka Piotra Pławnera, nagradzanych prestiżowymi Fryderykami.

– Na sześciu festiwalowych koncertach oraz maratonie młodych pianistów zaplanowanym na 9 sierpnia, od godz. 11 na dziedzińcu arkadowym, gdzie obowiązuje wstęp wolny, ukazana zostanie szeroko pojęta klasyczna sztuka dźwięków. Niesie ona spotkanie wartości tradycji romantycznej (np. Fryderyk Chopin – jako uosobienie polskości, a zarazem uniwersalności) i współczesności (improwizacje jazzowe w ramach słynnych „Pór roku” Antonio Vivaldiego z udziałem Pławnera i Wyleżoła 9 sierpnia o godz. 20 z towarzyszeniem orkiestry CORda Cracovia) – zapowiada Małgorzata Janicka-Słysz, dyrektor artystyczna festiwalu „Wawel o zmierzchu”.

Piotra Pławnera usłyszymy ponownie na dziedzińcu Batorego 10 sierpnia o godz. 20 wraz z innymi artystami: Mateuszem Dońcem (altówka), Krzysztofem Sadłowskim (wiolonczela) i Mateuszem Dubielem (fortepian). W pro¬-gramie: Johann Sebastian Bach i Johannes Brahms.

– Koncerty odbywające się podczas festiwalu „Wawel o zmierzchu”, określić można jednym słowem: niezwykłe i niezapomniane. Razem z firmą TAURON – mecenasem festiwalu, bez udziału którego organizacja wydarzenia nie byłaby możliwa, zapraszamy naszych gości na muzyczną ucztę, nie tylko dla ucha, ale i dla oka. Artyści występują bowiem na jednej z najpiękniejszych scen w Europie – renesansowym dziedzińcu arkadowym oraz na kameralnym dziedzińcu Batorego, gdzie wrażenia estetyczne potęguje reżyseria światła. Tegoroczna edycja będzie z wielu względów wyjątkowa, m.in. za sprawą wykonania Beethovenowskiej Dziewiątki pod kierownictwem maestro Antoniego Wita – mówi prof. Andrzej Betlej, Dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.

Podczas koncertu 11 sierpnia usłyszymy muzyków Orkiestry CORda Cracovia, prowadzonej przez wirtuoza dyrygentury Antoniego Wita z towarzyszeniem chóru Insieme i chóru W Kontakcie, za przygotowanie których odpowiada Wassim Ibrahim. Warto wspomnieć, że CORda Cracovia jest od 2011 roku na stałe związana z festiwalem „Wawel o zmierzchu”. Tworzą ją najwybitniejsi absolwenci Akademii Muzycznej w Krakowie, grający koncerty symfoniczne podczas kolejnych edycji festiwalu „Wawel o zmierzchu”, pod kierunkiem takich artystów, jak Krzysztof Penderecki, Jerzy Maksymiuk, Daniel Stabrawa i z solistami tej miary, co Kaja Danczowska, Szymon Nehring czy Alexander Gavrylyuk.

Podczas wykonania IX Symfonii Beethovena usłyszymy również śpiewaków z młodego pokolenia, podobnie jak w pianistycznym maratonie, w którym udział wezmą młodzi artyści, laureaci ważnych ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów muzycznych.

– Od piętnastu lat TAURON wspiera kulturalne, edukacyjne i charytatywne wydarzenia w Zamku Królewskim na Wawelu. Stawiamy na jakość wspieranych przez nas projektów i angażujemy się w wydarzenia blisko naszych odbiorców. Festiwal muzyczny „Wawel o zmierzchu” to jedno z bardziej rozpoznawalnych i docenianych przez publiczność wydarzeń w całej Polsce. Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji festiwalu i wspólnego świętowania 20. rocznicy wstąpienia Polski do Unii Europejskiej – mówi Grzegorz Lot, prezes zarządu TAURON Polska Energia.

Wyjątkowe oblicze festiwalu „Wawel o zmierzchu” tworzą również koncerty kameralne. Festiwal zainaugurują 2 sierpnia o godz. 20: Monika Korybalska (mezzosopran) i Dmytro Holovenko (gitara), którzy przed-stawią pieśni polskie (Fryderyk Chopin, Mieczysław Karłowicz, Karol Szymanowski) w opracowaniu na głos i gitarę.

Usłyszymy artystów uznanych i nagradzanych, w tym pianistkę Mariolę Cieniawę i sopranistkę Katarzynę Oleś-Blachę, słynące z interpretacji utworów kompozytorów polskich (Chopin, Szymanowski czy Penderecki) oraz zespół Artsemble, złożony z najzdolniejszych muzyków młodszego pokolenia (3 sierpnia, godz. 20, dziedziniec Batorego).

Utwory Władysława Żeleńskiego, Georgesa Bizeta, Camille’a Saint-Saënsa i Gabriela Fauré znalazły się w programie koncertu 4 sierpnia (godz. 20). Na dziedzińcu Batorego wystąpią: Łukasz Długosz – flet, Agata Kielar-Dłu¬gosz – flet i Agnieszka Kaczmarek-Bialic – harfa.

Szczegółowy program na stronie internetowej: https://wawel.krakow.pl/cykl/wawel-o-zmierzchu

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zobacz Q&A z o Tomaszem Jacykowem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska