Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mają sposób na upiększanie ulic

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
Woonerfy cieszą się dużą popularnością w Łodzi. Krakowianie chcą przenieść pomysł na ulice pod Wawelem
Woonerfy cieszą się dużą popularnością w Łodzi. Krakowianie chcą przenieść pomysł na ulice pod Wawelem Archiwum Urząd Miasta Łodzi
Inwestycje. Przestrzeń na ulicach Krupniczej i Mostowej może zmienić się nie do poznania. Mają one sprzyjać pieszym i wystroić się w zieleń.

Wychodzisz z bramy kamienicy i czujesz się jak w parku z zielenią i przestrzenią rekreacyjną. Tak może być dzięki innowacyjnym pomysłom krakowskich aktywistów na ulicach Krupniczej i Mostowej.

Projekty ich przebudowy zgłoszono w ramach tegorocznej edycji krakowskiego budżetu obywatelskiego. Wśród ulic, które też mogłyby się zmienić w ten sposób, mieszkańcy wymieniają również ul. Podzamcze i Rakowicką.

- Woonerf to ulica pozbawiono chodników i krawężników - mówi Natalia Nazim, wnioskodawczyni woonerfu „Zielona Krupnicza”. - Mamy jedną płaską powierzchnię, na której jest dużo zieleni, współużytkowaną głównie przez pieszych i rowerzystów, ale mogą też wjeżdżać tam samochody.

Autorka projektu opisuje też elementy małej architektury, na których można usiąść i odpocząć, ale jest też możliwość ustawienia np. stolików do gry w szachy. Zwraca uwagę, że tego typu zagospodarowanie miejskich ulic robi już furorę w Łodzi. Woonerf pojawił w latach 70. XX w. w Holandii w reakcji na gwałtowny wzrost liczby samochodów w strefach wymagających szczególnej ochrony, m.in. w rejonie szkół i stref zamieszkania. A woonerf to nic innego jak przestrzeń publiczna, która łączy funkcje ulicy, deptaku, parkingu i miejsca spotkań mieszkańców. Szczególny nacisk kładzie się tam na bezpieczeństwo, uspokojenie ruchu, wysokie walory estetyczne, pierwszeństwo mają piesi i rowerzyści, ale również pozostaje możliwość przejazdu dla aut i pozostawienia miejsc parkingowych.

- To jest zupełnie inna jakość, której w Krakowie nie ma. Dzięki projektowi ulica Krupnicza zmieniłaby się w nową przestrzeń służącą wszystkim mieszkańcom - wyjaśnia Natalia Nazim.

Przypomina, że już kilka lat temu był prezentowany projekt „Nowa Krupnicza”, polegający na uspokojeniu na niej ruchu i wprowadzeniu zieleni. Teraz kolejny raz zwraca na to uwagę. Zgłoszony przez nią projekt (oszacowany na 3 mln zł) obejmuje całą ul. Krupniczą od skrzyżowania z ul. Karmelicką (węzeł Teatr Bagatela) do skrzyżowania z ul. Ingardena (wraz z przekroczeniem al. Mickiewicza). Ma polegać m.in. na urządzeniu dużej ilości nowej zieleni (w tym nasadzeniu drzew i krzewów), wprowadzeniu elementów małej architektury w celu uspokojenia ruchu na ulicy, oświetleniu jej stylowymi latarniami, ograniczeniu parkowania pojazdów, utworzeniu parkingu rowerowego.

W ramach tegorocznego budżetu obywatelskiego zgłoszono również woonerf na ul. Mostowej „Odpocznij po drodze!” na odcinku od skrzyżowania z ul. Trynitarską do skrzyżowania z ul. Podgórską.

Projekt (za 174 630 zł) przewiduje m.in. zamontowanie trzech nowoczesnych, miejskich ławek z oparciami oraz trzech interaktywnych huśtawek - każda z trzema siedziskami. W obrębie woonerfu mają się też pojawić trzy pergole i kwietniki. Dodatkowo zamontowane byłyby trzy kosze umożliwiające recykling, dwa kosze na psie odchody oraz dwa poidełka dla ludzi i zwierząt. Koncepcja zakłada też zamontowanie zbieracza wody deszczowej wraz z systemem nawadniającym oraz sześciu latarni parkowych. Utworzono by także ok. 20 miejsc dla rowerów. Na tym fragmencie ul. Mostowej ruch kołowy byłby ograniczony do 30 km/h.

Obecnie wszystkie projekty w ramach budżetu obywatelskiego są weryfikowane przez urzędników miejskich. Jeżeli woonerfy zostaną dopuszczone do głosowania (17-30 czerwca) i wybrane do realizacji przez krakowian, to zostaną zrealizowane w 2018 r.

- Kolejny woonerf mógłby powstać przy ul. Podzamcze. To przejście na Wawel. Tam przydałoby się uspokojenie ruchu samochodowego i wprowadzenie zieleni - komentuje Natalia Nazim. Wyjawia też, że jest pomysł, aby woonerf powstał na odcinku ul. Rakowickiej od ul. Prandoty do ślepego zakończenia ulicy.

ZOBACZ TAKŻE: Powrót Wielkiego Krakowa. Plany na hotel Cracovia

Autor: Piotr Ogórek, Gazeta Krakowska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Mają sposób na upiększanie ulic - Dziennik Polski

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska