

Zamek Królewski na Wawelu
1 i 3 maja zaprasza w następujących godzinach:
* Reprezentacyjne Komnaty Królewskie, Sztuka Wschodu, Wawel Zaginiony: 10-17, ostatnie wejście o 16, sprzedaż biletów do 15.45
* Prywatne Apartamenty Królewskie (zwiedzanie z przewodnikiem, opłata w cenie biletu), 10-17, ostatnie wejście o 15.45, sprzedaż biletów do 15.35
* Smocza Jama i Baszta Sandomierska: 10-19, sprzedaż biletów do 18.45 (bilety także w automatach przy wejściu)
* Budowle i ogrody Wawelu (w ramach tej trasy plenerowej odwiedza się ogrody królewskie na wzgórzu wawelskim): 11-15 – przejścia grupowe o określonych godzinach, zwiedzanie z przewodnikiem w jęz. polskim lub angielskim (opłata w cenie biletu)

Krakowskie zoo zaprasza podczas majówki tak jak co dzień, w godz. 9-19. "Wszystkie zwierzęta wróciły na swe wybiegi, a do tego czeka na Was kwitnący raj" - zachęcają na Facebooku pracownicy ogrodu zoologicznego. Wyjątkową atrakcją jest możliwość zobaczenia młodziutkiego tygrysa amurskiego albo młodego wielbłąda dwugarbnego.

Piknik rodzinny na Błoniach 2 maja
2 maja na Błoniach Krakowskich organizowany jest Piknik Rodzinny. Odbędzie się z okazji Dnia Flagi oraz 15-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. Zaprasza na niego wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
Piknik potrwa w godz. 12-17. Będzie można zobaczyć pojazdy służb mundurowych. Nie zabraknie grochówki dla każdego. Wojsko uruchomi też na miejscu piekarnię i będzie częstować się wypiekanym w niej chlebem.
Na Błoniach znajdziemy stanowiska konsulatów krajów członkowskich UE. A harcerze ZHP Chorągwi Krakowskiej zadbają o atrakcje dotyczące państw, które wraz z Polską wstąpiły 15 lat temu do UE. Dzieci poznają ciekawostki dotyczące tych krajów, zapowiadane są związane z nimi atrakcje kulinarne. Na stanowisku ZHP będzie też można samodzielnie wykonać flagę biało-czerwoną czy wianek w barwach narodowych.
Pojawi się mobilny „Przystanek Historia”. Krakowski oddział IPN zaprezentuje swoje projekty edukacyjne, np. „Polak mały” albo „Wojenna odyseja Antka Srebrnego” - opowiadający o przygodach czterech młodych ludzi na tle wydarzeń II wojny światowej i powojennych. - Zaprezentujemy dwie wystawy: jedną mikrowystawę „Ojcowie niepodległości” oraz drugą - o symbolach narodowych - poinformował Michał Masłowski z krakowskiego oddziału IPN. W specjalnym punkcie gier edukacyjnych, gdzie będzie można zagrać m.in. w grę „Niepodległa”, wydaną w 2018 roku.
O godz. 13 rozpocznie się gra miejska przygotowana przez studentów Akademii Ignatianum. Uczestnicy „przeniosą się” do średniowiecznego Krakowa. Zgłoszenia do udziału w grze „Kraków w Europie, Europa w Krakowie” są przyjmowane za pośrednictwem strony internetowej Akademii Ignatianum lub na godzinę przed rozpoczęciem gry w namiocie na Błoniach.
Z kolei w ramach akcji „Morze Flag” na Błoniach 10 tys. biało-czerwonych flag zostanie ułożonych w kształt mapy Polski (początek o godz. 10). O godz. 15 flagi te zostaną rozdane.