
2 maja, Święto Flagi
Również 2 maja, w Święto Flagi, można wziąć udział w rodzinnym przejeździe na rolkach, wrotkach i hulajnogach "Dla Biało-Czerwonej". Uczestnicy wyruszą specjalnie przygotowaną trasą (z ul. Krupniczej, przez al. 3 Maja, ul. Focha, ul. Powiśle i ul. Grodzką, na Rynek Główny) i w taki nietypowy sposób uczczą Dzień Flagi Narodowej.
Wydarzenie odbędzie się w ramach XXXIII edycji projektu Młodzież pamięta, w 228. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Organizatorzy zapraszają w strojach biało-czerwonych.
Zbiórka uczestników przejazdu 2 maja o godzinie 12 na podwórku Centrum Młodzieży przy ul. Krupniczej 38.
Dla wszystkich biorących udział w przejeździe przewidziano pamiątkowe dyplomy, karty rabatowe oraz pakiety materiałów patriotycznych.

W święto 3 maja o godz. 17 odbędzie się 72. Krakowska Lekcja Śpiewania na Małym Rynku. To okazja do wspólnego śpiewania pieśni związanych z rocznicą uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Ale nie tylko: organizatorzy postanowili uczcić przypadającą w tym roku 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki - poprzez bicie rekordu świata w masowym wykonaniu piosenki pt. „Prząśniczka” z opery pt. „Halka” tego kompozytora. Przed wykonaniem „Prząśniczki” zostanie zaprezentowany fragment arii Jontka z „Halki”.
Rozdane zostaną 4000 bezpłatnych śpiewników. Śpiewnik można też ściągnąć w wersji elektronicznej na telefon lub tablet, za pośrednictwem miejskiego portalu www.krakow.pl.

Książki pod Wawelem
4 i 5 maja (sobota i niedziela) to pierwszy weekend akcji Bukiniści nad Wisłą. Podobnie jak w zeszłym roku, na dachu Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego pod Wawelem staną trzy namioty bukinistów, w których oferowanych będzie od 1 do 2 tysięcy książek. Będzie można kupić m.in. pozycje o Wawelu, o Krakowie, komiksy. Stoiska bukinistów będą się tu pojawiać w wybrane weekendy aż do 29 września.

4 maja za darmo na wieżę mariacką
W sobotę 4 maja Bazylika Mariacka w Krakowie zaprasza na darmowe zwiedzanie hejnalicy. Uwaga, ilość biletów będzie ograniczona.
By znaleźć się w miejscu, skąd płynie hejnał, trzeba pokonać 271 stopni. Na górze jest możliwość porozmawiania z hejnalistami oraz, oczywiście, podziwiania Krakowa z lotu ptaka.
Zwiedza się co pół godziny w 10-osobowych grupach. Wieża ma 82 metry wysokości, ale wejście jest na ok. 50 metrów. Na wieżę dzieci poniżej 7 roku życia nie są wpuszczane ze względów bezpieczeństwa.
Turyści mogą wdrapywać się na wieżę mariacką od kwietnia do października (z wyjątkiem świąt kościelnych) od wtorku do soboty w godz. 9.10–17.30 (przerwa 11.30–13.10) oraz w niedzielę w godz. 13.10–17.30. Wejściówki są do nabycia wyłącznie w kasie biletowej w dniu zwiedzania (Plac Mariacki 7).
Wejściówki na co dzień kosztują: normalne 15 zł, ulgowe (7–18 lat) - 10 złotych.