
Moniuszko w filharmonii
Filharmonia Krakowska (ul. Zwierzyniecka 1) zaprasza w niedzielę (5 maja) o godz. 15 na koncert z okazji Roku Moniuszkowskiego, który odbędzie się dokładnie w 200. rocznicę urodzin polskiego kompozytora. Na program koncertu złożą się pieśni Stanisława Moniuszki pochodzące ze Śpiewników domowych – wielkiego dzieła życia artysty, w którym chciał zachować on polski język, ducha i kulturę narodową. Usłyszymy je w wykonaniu chórów – Chłopięcego FK pod dyrekcją Lidii Matynian oraz chórów projektu Akademia Chóralna Śpiewająca Polska. Region Małopolska.

Ogród Botaniczny
Ogród Botaniczny (ul. Kopernika 27) w pierwsze majowe, w tym świąteczne dni zaprasza:
- 1 maja - w godzinach 9-19, a wszystkie szklarnie 10-18.
- 3 maja - w godzinach 9-19, Muzeum 10-14, a wszystkie szklarnie 10-18.
-W sobotę 4 maja Ogród jest czynny w godz. 9-19, jedna szklarnia - Holenderka będzie zamknięta, a pozostałe, czyli Palmiarnia i Victoria, będą otwarte w godzinach 10-18.
-W niedzielę 5 maja Ogród będzie czynny w godz. 9-19, jedna szklarnia - Holenderka będzie zamknięta, pozostałe, czyli Palmiarnia i Victoria, będą otwarte w godzinach 10-18, Muzeum czynne w godzinach 11-15.

Opactwo benedyktynów w Tyńcu
Tu warto zobaczyć, jak wnętrzu klasztornego kościoła przywracany jest jego barokowy wystrój. W ostatnich latach wróciły na swoje miejsce barokowe rzeźby, a ostatnio odnaleziony żyrandol oraz zrekonstruowane tabernakulum.
Ponadto można tu teraz (od 26 kwietnia) oglądać czasową wystawę fotograficzną "80. rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca". Tak opisują ją organizatorzy: "30 lipca 1939 roku benedyktyni powrócili po 123 latach do ruin klasztoru. Czekało ich ogromne wyzwanie związane z odbudową opactwa, które niemal natychmiast zostało przerwane wybuchem II wojny światowej. Stopniowe podnoszenie z ruin najstarszego klasztoru w Polsce ciągnęło się aż do 2008 roku. Dziś szczęśliwie możemy oglądać pięknie odnowione opactwo.
Jubileuszowa wystawa 80. rocznica powrotu benedyktynów do Tyńca. Dźwignijmy z ruin polskie Monte Cassino prezentująca archiwalne fotografie stanowi świetną okazję do podróży w czasie przez cały wiek XX i docenienie przemian jakie zaszły na wzgórzu tynieckim".