Z powodu tych zalet jej sprzedaż idzie w miliony. Teraz popularność zyskują jeszcze piękniejsze i trwalsze maliny o nazwie: „Laszka”, „Radziejowa” i „Sokolica”. Te gatunki malin owocują na dwuletnich pędach. Na razie testują je krajowi producenci. - Nazwę dla gatunku wymyśla jego hodowca. Czasem ogłoszą konkurs wśród załogi. Jak widać, naszym pracownikom zależy, by nazwa nowej odmiany malin nawiązywała do regionu, gdzie powstała - opowiada dr Maria Buczek, dyrektor do spraw nauki w Instytucie w Brzeznej. Uważa, że dla Sądecczyzny takie nazwy to dodatkowa forma promocji. - Nasze propozycje nazw dla roślin muszą zostać zaakceptowane przez Centralny Ośrodek Badania Roślin Uprawnych w Słupi Wielkiej - zaznacza.
Dr Maria Buczek: Hodowla jednej odmiany maliny trwa nawet kilkanaście lat
Maliny z Brzeznej znane są na całym świecie. Inicjatorem ich uprawy w Sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym był doktor Jan Danek. Prowadził hodowlę od 1979 r. Uprawa jednej odmiany to proces długotrwały i zajmuje kilkanaście lat. Co warto podkreślić od 1979 do 1995 r. naukowcom z Brzeznej udało się wyselekcjonować tylko dwa gatunki malin.
Jedna z nich, o nazwie „Polka” zawojowała europejskie rynki. Trafiła także do obu Ameryk oraz Australii i Nowej Zelandii. - Zasada jest taka, że nazwa malin owocujących na jednorocznych pędach, zaczyna się od liter „Po”. Mamy więc takie odmiany jak „Polonez” czy „Poemat” - wylicza dr Buczek. One nie są tak popularne jak „Polka”. W samej Brzeznej rocznie sprzedaje się kilkaset tysięcy sadzonek tej odmiany maliny. Do tego trzeba doliczyć licencjonowanych sprzedawców na świecie.
Obecnie Instytut w Brzeznej pracuje nad kilkunastoma odmianami malin. Zanim trafią na zagraniczne plantacje, muszą sprawdzić się w produkcji krajowej. Przyjęły się już „Beskid” i „Laszka”. Ta ostatnia stała się dość popularna wśród krajowych producentów.
Coraz większą popularność zyskują też najnowsze odmiany „Radziejowa” i „Sokolica”. Instytut już otrzymuje zapytania o ich dostępność od europejskich producentów. Wśród plantatorów wici na temat plenności gatunku i jakości owoców, jakie daje, szybko się roznoszą.
Producenci chwalą odmiany malin wyhodowanych w Instytucie w Brzeznej za długotrwałość. Ma to szczególne znaczenie przy odmianach deserowych malin.