18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie nie szczepią dzieci, bo się boją

Małgorzata Stuch
archiwum Polskapresse
Małopolanie zapominają o szczepieniach dzieci. - Skutki lekceważenia obowiązkowych szczepień mogą być groźne. We Francji, gdzie szczepienia przeciw ospie wietrznej nie były zalecane , wróciła epidemia tej choroby - mówi Anna Armatys, rzecznik sanepidu. - Jeżeli szczepienia są obowiązkowe, to należy im się poddać i to w zalecanym terminie - dodaje.

Czytaj także: Kraków: Nigeryjczyk zaatakował kontrolerów MPK. Gryzł, wył i bił, bo nie miał skasowanego biletu

W 2010 roku w Małopolsce wykonano 700 tys. szczepień. Sanepid wysłał 535 upomnień do rodziców, którzy nie stawili się na nie w przepisowym terminie. W pierwszej połowie 2011 r. w Krakowie zostało wysłanych 164 upomnień. - Może się wydawać, że to niewiele. Ale nie zapominajmy, że większość szczepień jest powtarzalna, czyli obejmuje np. 3, 4 serie szczepionki na jedną chorobę. A wezwanie, gdy rodzic zaniedba taką serię, wysyła się tylko jedno - podkreśla Armatys.

Lekarze twierdzą także, że rodzice nie przywiązują wagi do kalendarza szczepień. - Pracuje u nas kilku pediatrów. Często, gdy pytają o brak wpisów dotyczących szczepień w książeczkach zdrowia maluchów, słyszą "jeszcze zdążę to szczepienie zrobić". Część rodziców na szczepienie się udaje, ale nie wszyscy. W ostatnich latach ta tendencja się nasila - mówi dr Krystyna Jurowska, dyrektor centrum zdrowia Ujastek.

W ubiegłym roku po upomnieniach 262 rodziców dostosowało się do zaleceń sanepidu. W tym roku po wezwaniach maluchy zaszczepiło 80 rodziców. - Wiele osób zwleka. Trafiają do nas malcy w wieku np. 5, 6 miesięcy wcześniej szczepieni tylko w szpitalu, tuż po urodzeniu. Matki są zdziwione, gdy zwracam uwagę - mówi lekarka z NZOZ Apex w Nowej Hucie.

Rodzice nie szczepią dzieci lub szczepią je zbyt późno z wielu powodów. - Moja córka ma schorzenie neurologiczne i w ogóle nie była szczepiona. Dostałam raz wezwanie i potem już nie - mówi Zofia Lewek, matka czwórki dzieci.

Ze względu na stan zdrowia szczepienie może zostać przełożone lub zaniechane, ale nie jest to najczęstsza przyczyna zwłoki w szczepieniu. - Zdecydowanie wina leży po stronie niedbalstwa rodziców lub... przesądów. Osoby, które ukaraliśmy grzywną (100 zł) za niedostosowanie się do kalendarza szczepień, tłumaczyły np. że szczepienia nic nie dają lub że mogą zaszkodzić, bo szczepionki są konserwowane rtęcią - tłumaczy Armatys.

Rodzice, którzy uchylają sięod szczepień i zostają ukarani grzywną, mogą się od tej decyzji odwołać do wojewódzkiego inspektora sanitarnego, a potem do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rok temu i w roku obecnym zdarzyło się po jednym odwołaniu do WSA. W 2010 r. sąd oddalił powództwo. W tym roku wyrok jeszcze nie zapadł.

Zobacz zdjęcia ślicznych Małopolanek! Wybierz z nami Miss Lata Małopolski 2011!

Kochasz góry?**Wybierz najlepsze schronisko Małopolski**

Urządź się w Krakowie!**Zobacz, jak to zrobić!**

Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail

Zapisz się do newslettera!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska