Mieszkańcy terenów, na których jest problem z wyłapaniem krakowskiego sygnału, twierdzą, że to niejedyne utrapienie. Problemem jest także fakt, że nigdzie nie mogą dostać informacji, jak sobie poradzić z sygnałem.
- Na infoliniach każą tylko guziki naciskać, czekać i na tym się kończy - mówi zdenerwowany pan Andrzej. - Nie chcemy być dłużej lekceważeni.
Wyjaśniamy, jak to działa. Anteny główne nadają na trzech różnych częstotliwościach (multipleks 1, 2 lub 3, na których jest po kilkanaście stacji telewizyjnych). Aby sygnał był mocniejszy, w terenie montowane są nadajniki doświetlające. Najwięcej anten głównych w Małopolsce naziemnej telewizji cyfrowej znajduje się w Krakowie. Im dalej na zachód, sygnał jest słabszy i odbiorniki, czyli anteny domowe wyłapują silniejszy sygnał właśnie ze Śląska. Może zdarzyć się tak, że ze śląskich nadajników można złapać krakowską telewizję. Ale to nie reguła.
- Na nasze nieszczęście do śląskich nadajników mamy bliżej, a one głównie nadają TVP Katowice - mówi Karol Madeja z Oświęcimia. - Jeszcze trzy tygodnie temu mieliśmy TVP Kraków, ale teraz wprowadzili Info z programami informacyjnymi ze Śląska - tłumaczy mężczyzna.
W domach jednorodzinnych można samemu nakierować antenę na nadajnik i spróbować złapać krakowski sygnał.
- Można to zrobić samemu za pomocą regulatora w telewizji - tłumaczy pracownik działu technicznego TVP Kraków. - Jeśli jest mocny sygnał, odbiornik może pracować jednocześnie na trzech częstotliwościach. Wtedy będą nadawane informacje z Krakowa i z Katowic, ale niektóre programy mogą się powtarzać - wyjaśnia.
Znacznie gorzej mają mieszkańcy bloków, którzy korzystają z anteny zbiorczej. Spółdzielnia decyduje, jaką telewizję ustawi dla wszystkich lokatorów. Tak jest np. na osiedlu Błonie.
- Faktycznie do ubiegłego tygodnia mieliśmy Kraków, ale coś stało się z sygnałem i musieliśmy przełączyć na Katowice - mówi pracownica spółdzielni Budowlanka w Oświęcimiu. - Dziś konserwatorzy mają zająć się tą sprawą. Mam nadzieję, że wystarczy zamontować jakiś wzmacniacz sygnału - tłumaczy.
Radny Tadeusz Arkit twierdzi, że mieszkańcy Małopolski zachodniej powinni mieć wybór, jakie informacje chcą oglądać. Brak wiadomości z naszego województwa i nadmiar tych ze Śląska nie sprzyja integracji regionu.
- Okazuje się, że wiele osób nadal ma z tym problem - mówi Arkit. - Tak nie może być, dlatego postaram się ustalić co można zrobić w tej sprawie. Podejrzewam, że chodzi tu pewnie o jakieś nakłady finansowe by zamontować dodatkowe nadajniki lub wzmocnić istniejące.
Jak prawidłowo nastawić antenę
Mieszkańcy większości zachodniej części województwa małopolskiego mogą oglądać TVP Kraków z nadajnika Katowice/Kosztowy, w ramach M (multipleks) 3. Nadajnik M 2 z Kraków / Chorągwica zwiększył moc co może także poprawić zasięg na tym obszarze.
Powiat wadowicki: ma najbardziej ograniczoną możliwość odbioru TVP Kraków. Jest szansa, że pomoże skierowanie anteny w stronę nadajników zlokalizowanych na terenie woj. śląskiego Wisła/Skrzyczne, Katowice/ Kosztowy i przestrojenie odbiornika przy pomocy wyszukania automatycznego lub ręcznie na kanał 41.
Okolice Oświęcimia i Trzebini: program TVP Kraków jest wyłącznie na multipleksie M 3 z nadajników i stacji doświetlających z terenu małopolskiego. Nadajniki M 1, od połowy września będą emitować program TVP Info. W związku z tym z nadajników Wisła/ Skrzyczne, Katowice/Kosztowy, Częstochowa/Wręczyca - na M 1 nie będzie programu TVP Kraków tylko TVP Info. Natomiast z tych lokalizacji w ramach M 3 nadawany jest program TVP Katowice.
Mucharz: na tym terenie możliwy jest odbiór z nadajnika Kraków/Chorągwica na kanale 25 (M 1), na kanale 23 (M 2) i na kanale 50 (M 3). Po uruchomieniu i zmianie parametrów nadajników z Rabki możliwy jest odbiór M 3 na kanale 34 i M 1 na kanale 43.
Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+