Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie skazani są na telewizję ze Śląska?

Ewelina Sadko
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne archiwum Polskapresse
- Taka piękna uroczystość była w Rodakach - dożynki wojewódzkie, a ja nie mogłem obejrzeć w telewizji. Nie mamy programów z Krakowa - zadzwonił do redakcji oburzony Andrzej Kapuściński z Kluczy (pow. olkuski). Mężczyzna nie może złapać sygnału krakowskiej telewizji regionalnej. Nie tylko on ma taki problem. Okazuje się, że większość mieszkańców Małopolski zachodniej mocniejszy sygnał otrzymuje ze śląskich odbiorników naziemnej telewizji cyfrowej.

Mieszkańcy terenów, na których jest problem z wyłapaniem krakowskiego sygnału, twierdzą, że to niejedyne utrapienie. Problemem jest także fakt, że nigdzie nie mogą dostać informacji, jak sobie poradzić z sygnałem.

- Na infoliniach każą tylko guziki naciskać, czekać i na tym się kończy - mówi zdenerwowany pan Andrzej. - Nie chcemy być dłużej lekceważeni.

Wyjaśniamy, jak to działa. Anteny główne nadają na trzech różnych częstotliwościach (multipleks 1, 2 lub 3, na których jest po kilkanaście stacji telewizyjnych). Aby sygnał był mocniejszy, w terenie montowane są nadajniki doświetlające. Najwięcej anten głównych w Małopolsce naziemnej telewizji cyfrowej znajduje się w Krakowie. Im dalej na zachód, sygnał jest słabszy i odbiorniki, czyli anteny domowe wyłapują silniejszy sygnał właśnie ze Śląska. Może zdarzyć się tak, że ze śląskich nadajników można złapać krakowską telewizję. Ale to nie reguła.

- Na nasze nieszczęście do śląskich nadajników mamy bliżej, a one głównie nadają TVP Katowice - mówi Karol Madeja z Oświęcimia. - Jeszcze trzy tygodnie temu mieliśmy TVP Kraków, ale teraz wprowadzili Info z programami informacyjnymi ze Śląska - tłumaczy mężczyzna.

W domach jednorodzinnych można samemu nakierować antenę na nadajnik i spróbować złapać krakowski sygnał.
- Można to zrobić samemu za pomocą regulatora w telewizji - tłumaczy pracownik działu technicznego TVP Kraków. - Jeśli jest mocny sygnał, odbiornik może pracować jednocześnie na trzech częstotliwościach. Wtedy będą nadawane informacje z Krakowa i z Katowic, ale niektóre programy mogą się powtarzać - wyjaśnia.

Znacznie gorzej mają mieszkańcy bloków, którzy korzystają z anteny zbiorczej. Spółdzielnia decyduje, jaką telewizję ustawi dla wszystkich lokatorów. Tak jest np. na osiedlu Błonie.

- Faktycznie do ubiegłego tygodnia mieliśmy Kraków, ale coś stało się z sygnałem i musieliśmy przełączyć na Katowice - mówi pracownica spółdzielni Budowlanka w Oświęcimiu. - Dziś konserwatorzy mają zająć się tą sprawą. Mam nadzieję, że wystarczy zamontować jakiś wzmacniacz sygnału - tłumaczy.

Radny Tadeusz Arkit twierdzi, że mieszkańcy Małopolski zachodniej powinni mieć wybór, jakie informacje chcą oglądać. Brak wiadomości z naszego województwa i nadmiar tych ze Śląska nie sprzyja integracji regionu.

- Okazuje się, że wiele osób nadal ma z tym problem - mówi Arkit. - Tak nie może być, dlatego postaram się ustalić co można zrobić w tej sprawie. Podejrzewam, że chodzi tu pewnie o jakieś nakłady finansowe by zamontować dodatkowe nadajniki lub wzmocnić istniejące.

Jak prawidłowo nastawić antenę

Mieszkańcy większości zachodniej części województwa małopolskiego mogą oglądać TVP Kraków z nadajnika Katowice/Kosztowy, w ramach M (multipleks) 3. Nadajnik M 2 z Kraków / Chorągwica zwiększył moc co może także poprawić zasięg na tym obszarze.
Powiat wadowicki: ma najbardziej ograniczoną możliwość odbioru TVP Kraków. Jest szansa, że pomoże skierowanie anteny w stronę nadajników zlokalizowanych na terenie woj. śląskiego Wisła/Skrzyczne, Katowice/ Kosztowy i przestrojenie odbiornika przy pomocy wyszukania automatycznego lub ręcznie na kanał 41.
Okolice Oświęcimia i Trzebini: program TVP Kraków jest wyłącznie na multipleksie M 3 z nadajników i stacji doświetlających z terenu małopolskiego. Nadajniki M 1, od połowy września będą emitować program TVP Info. W związku z tym z nadajników Wisła/ Skrzyczne, Katowice/Kosztowy, Częstochowa/Wręczyca - na M 1 nie będzie programu TVP Kraków tylko TVP Info. Natomiast z tych lokalizacji w ramach M 3 nadawany jest program TVP Katowice.
Mucharz: na tym terenie możliwy jest odbiór z nadajnika Kraków/Chorągwica na kanale 25 (M 1), na kanale 23 (M 2) i na kanale 50 (M 3). Po uruchomieniu i zmianie parametrów nadajników z Rabki możliwy jest odbiór M 3 na kanale 34 i M 1 na kanale 43.

Artykuły, za które warto zapłacić! Sprawdź i przeczytaj
Codziennie rano najświeższe informacje z Krakowa prosto na Twoją skrzynkę e-mail. Zapisz się do newslettera!
"Gazeta Krakowska" na Twitterze i Google+

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska