https://gazetakrakowska.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Małopolanie wybrali zwycięskie projekty budżetu obywatelskiego

Iwona Krzywda
Dzięki środkom z BO zyska m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej w Krakowie
Dzięki środkom z BO zyska m.in. Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej w Krakowie Anna Kaczmarz / Dziennik Polski / Polska Press
Dzięki specjalnym środkom rozdzielonym przez mieszkańców naszego regionu powstaną m.in. nowe miejsca dla seniorów, całodobowe książkomaty, nowe drogi i chodniki.

W tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Województwa Małopolskiego swoje głosy oddało ponad 176 tys. osób. To blisko 100 tys. więcej niż w ubiegłym roku.

– Ogromne zainteresowanie drugą edycją budżetu udowadnia, że dysponowanie środkami publicznymi w taki sposób ma sens. Nic tak nie angażuje i nie inspiruje mieszkańców jak praca dla dobra lokalnej społeczności – podkreśla Grzegorz Lipiec z Zarządu Województwa Małopolskiego, który odpowiada za realizację budżetu obywatelskiego.

Małopolanie do podziału mieli 8 mln zł – po 1,33 mln zł na każdy z subregionów. Głosowanie trwało od 25 września do 13 października. Do budżetu zgłoszono 160 projektów. Ostatecznie na realizację ma szansę 48 zadań, które uzyskały największą liczbę głosów.

Kraków dziś i przed laty. Jak się zmienił? [PORÓWNAJ ZDJĘCIA]

W stolicy regionu zdecydowanym zwycięzcą został projekt „Robimy tlen – drzewa dla Krakowa”. W ramach niego zostanie zakupionych 3 tys. sadzonek drzew do posadzenia na terenach należących do województwa i rozdania mieszkańcom. Dzięki głosom krakowian pod Wawelem powstanie także m.in. akademia kobiecego futbolu, a Wojewódzka Biblioteka Publiczna przy ul. Rajskiej zyska całodobowy książkomat do zwrotu i odbioru literatury.

W krakowskim obszarze metropolitalnym największe poparcie zdobyła inicjatywa klubu sportowego Wiarusy Igołomia. Jego członkowie za pieniądze z budżetu obywatelskiego zamierzają szkolić kolejne pokolenia młodych piłkarzy w oparciu o innowacyjne treningi.

W subregionie sądeckim mieszkańcy postawili na projekt zakładający promowanie lokalnego dziedzictwa kulturalnego Łącka. W gronie zwycięzców znalazł się również m.in. pomysł zakupu nowoczesnych aparatów medycznych do ratowania noworodków dla szpitala im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu i stworzenia plaży w Mszanie Dolnej.

Na Podhalu wygrał projekt dedykowany seniorom. Z myślą o nich w Zakopanem powstanie nowoczesna siłownia „pod chmurką”, a także specjalna sala do ćwiczeń rekreacyjnych i rehabilitacji po przebytych chorobach i urazach.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Dalszy ciąg artykułu pod wideo ↓

W Małopolsce Zachodniej zdecydowanym zwycięzcą okazał się cykl specjalistycznych zajęć i warsztatów dedykowanych niepełnosprawnym dzieciom. Z kolei w subregionie tarnowskim – pomysł organizacji cyklicznych spotkań, które mają zachęcić mieszkańców do czytania książek.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie - odcinek 14

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Wybrane dla Ciebie

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Spadająca gałąż wbiła się w bramę. W Zakopanem trwa nielegalna wycinka drzew

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Policja oświadcza, że nie rekomendowała niewpuszczenia kibiców Wisły na mecz ze Stalą

Wróć na gazetakrakowska.pl Gazeta Krakowska